Προς το περιεχόμενο

Μελλοντικό Gasοδίλλημα: strat classic vibe ή player?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μπορείς προσπάθησε να τις δοκιμάσεις πρώτα να ξέρεις περίπου τι παίζει.

Τι άλλο εξοπλισμό έχεις;

 

εννοειται...πιο πολύ για το μπράτσο.... ο ήχος φτιάχνεται ;)

 

εκτος απο κιθάρες έχω έναν Handsome devil έναν Vox AC4TV, ένα Wah και μια RP-155 και στο pc γινεται της τρελλής ;D ;D ;D

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη εγω θα πηγαινα για τη classic player, οποτε ψηφιζω αυτη...αντε και καλες αγορες

Α επισης καλο μηνα σε ολο το φορουμ

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλειδιά της vibe δεν είναι ότι καλύτερο, ειδικά όταν κάνεις πολλά μεγάλα σηκώματα και χρησημοποιείς το τρέμολο, τι θα κάνεις? Θα τα αλλάξεις. Πόσα θα δώσεις?

 

Συνεπώς σιγά σιγά θα φτάσεις στην τιμή της Classic Player, εκτός και αν σου περισσεύει κανένα σετάκι καλοί μαγνήτες και ένα καλό σετάκι κλειδιά. Αν είναι έτσι πας για την Vibe.

 

Θα συμφωνησω σε αυτο. Φιλος ειναι κατοχος της Classic Vibe και το κουρδισμα της δεν ειναι εκνευριστικα σταθερο. Μη φανταστεις και καμια χοντραδα βεβαια, αλλα αν σου αρεσουν τα διτονα bend ala Gilmour τοτε θα χρειαστεις καλυτερης ποιοτητας κλειδια.

Οι μαγνητες της χωρις να ειναι κατι το ιδιαιτερο της προσδιδουν ενα vintage ηχοχρωμα, για το οποιο σε εχει ηδη προδιαθεσει η εμφανιση και το στυλ της.

Γενικα δεν εχω κακα λογια να πω για την CV... Εχοντας παιξει με 3 διαφορετικες δεν παρατηρησα καμια σημαντικα μεγαλη αποκλιση απο μοντελο σε μοντελο. ;)

 

Οσο για την Classic Player δεν εχω εξισου μεγαλη εμπειρια, εχοντας παιξει μονο μια.

Αλλα αν ημουν στη θεση σου θα επαιρνα την CP σε sunburst χρωμα, θα της αλλαζα το ασπρο Pickguard με ενα κοκκινο περλε (σαν της CV δηλαδη) και θα της εκανα ενα ελαφρυ ρελικαρισμα. Βασικα τι μιλαω υποθετικα, αφου καποια στιγμη θα το κανω..! ;D

 

Να ξερεις παντως πως ειτε στη μια ειτε στην αλλη περιπτωση χαμενος δε θα βγεις! Καλες αγορες.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω tele.....(βλέπε υπογραφή)

 

αλλά ήθελα μια fenderoκιθάρα και λόγω τρέμολο επέλεξα την strat...μην μου βάζεις φωτιές τώρα ;D ;D

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

των φρονίμων τα παιδιά......πριν Gasιάσουν σκέφτονται

 

Ήδη σκέφτομαι το επόμενο GASοδίλλημα μου για να μου κάνω δώρο τα Χριστούγεννα.

Δεν έχω καμία Strat και σκέφτομαι προς τα εκεί(strat για να έχω και μια με τρέμολο).

 

Επίσης δεν έχω κανένα κόλλημα(ούτε θετικό, ούτε αρνητικό) με τα μεγάλα brand names αλλά ούτε και με τα χρώματα

 

Γενικά για να μην το πολυκουράζω έχω καταλήξει σε 2 επιλογές που όμως έχουν μια σημαντική διαφορά στην τιμή (διπλάσια).

1) Squier classic vibe 60’s

2) Fender classic player 60’s

 

Το πρώτο +(Χ2)  πάει στην Squier λοιπόν λόγω τιμής.

Μπορούν τα υπόλοιπα + που «μπορεί» να έχει η classic player να αντισταθμίσουν αυτό το Χ2 που έχει στην τιμή.(επαναλαμβάνω ότι το “fender” στο headstock δεν μου λέει τίποτα).

Εκτός από τα υποθετικά όπως radius, profile που για τον καθένα τα γούστα είναι διαφορετικά θα ήθελα γνώμες και πληροφορίες κυρίως για την ποιότητα κατασκευής και τους μαγνήτες τους. η κιθάρα με ενδιαφέρει για τα καθάρά ή σχεδόν καθαρά.

 

Ρωτάω γιατί εγώ δεν μπόρεσα να βρώ τόσα + που να μπορούν να καλύψουν την διαφορά.

 

stratomaniacs ...your call.

 

 

Οταν διάλεγα strat πριν κανα χρονο+...το ειχα ψάξει πολυ το θεμα...και ειχα παιξει και με τις 2...

 

βασικά η vibe δεν εχει απολύτως καμια σχεση με την cp...σε γενικές γραμμές μπορω να πω πως δεν την νιώθεις τοσο κιθάρα..οσο την νιώθεις παιχνίδι απο τα jumbo...πλαστικουρα παντου...και ελεεινά ελαφριά...δεν ξερω..δεν μ'αρεσε...

 

η Cp...ωραίο μπρατσακι...καλοί μαγνητες...πολυ σκάσιμο...σαφως καλύτερη ποιότητα σε ολα τα επιπεδα...ασε που το το sonic blue ειναι τρελλα...

 

θα σου προτινα σαν άλλη λυση να τσεκάρεις και μια classic 50's...vintageοκιθαρο...αλλα πολυ καλη φαση...το μονο που ισως σε ξενερωσει ειναι το vintage radius...αλλα ειναι θέμα συνήθειας...

 

p.s τελικα πηρα την road worn...γιατι ειναι κατι που σιγουρα θα μου μείνει και η αίσθηση του μπρατσου της δεν υπάρχει...;D

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου