Προς το περιεχόμενο

Ibanez Tube Screamer TS-9 (1982).


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον audiokosta λεγε κ μην σφυριζεις αδιαφορα!!!! Μονο εσενα εμπιστευομαι!!!! :o

Κατ' αρχήν Γιώργη κάνεις τεράστιο λάθος.

Είμαι κουφός, είμαι κουλός, δεν είμαι κιθαρίστας και οι γνώσεις ηλεκτρονικών μου είναι ότι αν πατήσω τον διακόπτη στον τοίχο, ανοίγει το φως, αντίθετα με σένα που είσαι γνώστης καλός.

 

Θα πω ευθαρσώς καταρχήν ότι δεν τρελλαίνομαι για την κατηγορία των TS οι οποίες σημειωτέον ανταποκρίνονται διαφορετικά στις LP και διαφορετικά στις strat.

 

Υπάρχουν όμως διαφορές μεταξύ τους.

 

Αυτό που λέει ο Νέστορας είναι ότι έχει μέσα το NOS JRC4558D το οποίο οι γνώστες λένε ότι δεν έχει σχέση με τα καινούρια JRC4558D που έχουν διαφορετικές ανοχές. Άλλοι λένε καλά λόγια για το JRC4558DV, με πιο smooth od αλλά υπάρχουν τόσες low noise versions (DD, SD και πάει λεγοντας) που είναι για τα χρυσά αυτιά κι όχι για μένα.

Υπάρχει και το αντίστοιχο Texas Instruments RC4558D το οποίο λένε έχει περισσότερα μεσαία. Υπάρχει και το LM833. Για αυτό μου άρεσε πολύ το κόλπο που έχει η  Biyang στο OD-8 που μπορείς εύκολα να αλλάξεις τσιπάκια (συμπεριλαμβάνει το JRC4558, το γνωστό στους highendάδες για τα phono NE5532 - που είναι και καταπληκτικό μέσα στο BOSS BD-2 που μου αρέσει πολύ - αλλά και το TI TL072) εύκολα και χωρίς κολλήσεις και με 3 διαφορετικά clip positions.

Μόνο εκεί μπορείς να καταλάβεις διαφορές. Άμεσα και με Α-Β σύγκριση.

Από την άλλη, στον Παύλο δεν του άρεσε. Προτιμά το Fulldrive της Fulltone.

 

Και μετά έχεις TS-808, TS-9, TS-10, Metal Screamer (μην το υποτιμάς για blues rock  ;)) και τους χιλιάδες κλώνους που αλλάζουν τιμές στις αντιστάσεις, στους πυκνωτές ασε δε τα ατελείωτα clipping modes.

Στην πεταλιέρα του Νέστορα, τι να καταλάβεις. Χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα. Τι να σου πω εγώ για μικροδιαφορές του screamer.Τη κιθάρα θαύμασα την Παρασκευή.

Αλλά για έναν rock connoiseur, ένα original Tubescreamer στην πεταλιέρα, είναι αλλιώς, πως να το κάνουμε.

 

Α, να, βρήκα και ένα αρθράκι για τα op amps.

http://www.stinkfoot.se/andreas/diy/articles/opamps.htm

 

Και την ιστορία των tube screamers

http://www.analogman.com/tshist.htm

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...ειχα 2 original,ενα σαν του Nεστωρα & ενα σαν του SRV... ;))

Και αυτός κάποια στιγμή το TS-9 χρησιμοποιούσε. Το 808 στην αρχή και μόνο.

Αυτό δεν το έχω δει ποτέ, έχει και ένα κάρρο φράγκα οπότε δεν βλέπω να το ακούμε.! :-[

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο Νέστορας είναι ότι έχει μέσα το NOS JRC4558D το οποίο οι γνώστες λένε ότι δεν έχει σχέση με τα καινούρια JRC4558D που έχουν διαφορετικές ανοχές. Άλλοι λένε καλά λόγια για το JRC4558DV, με πιο smooth od αλλά υπάρχουν τόσες low noise versions (DD, SD και πάει λεγοντας) που είναι για τα χρυσά αυτιά κι όχι για μένα.

Υπάρχει και το αντίστοιχο Texas Instruments RC4558D το οποίο λένε έχει περισσότερα μεσαία. Υπάρχει και το LM833. Για αυτό μου άρεσε πολύ το κόλπο που έχει η  Biyang στο OD-8 που μπορείς εύκολα να αλλάξεις τσιπάκια (συμπεριλαμβάνει το JRC4558, το γνωστό στους highendάδες για τα phono NE5532 - που είναι και καταπληκτικό μέσα στο BOSS BD-2 που μου αρέσει πολύ - αλλά και το TI TL072) εύκολα και χωρίς κολλήσεις και με 3 διαφορετικά clip positions.

Σε βρίσκω ιδιαίτερα ενημερωμένο.

Τη κιθάρα θαύμασα την Παρασκευή.

Είναι και το ποιος την παίζει. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερουσα η συνεντευξη Νεστορα!! Απλα ηθελα να ξερω αν οντως το παλιο 4558 εχει αυτην την γλυκαδα κ ζεστασια που λεγεται οτι εχει. Τα καινουρια τα εχω δοκιμασει σχεδον ολα , δεν ειναι ασχημα βεβαια ,αλλα δεν εχω ακουσει ποτε το original.

 

Eνδιαφεροντα τα links Κωστα , το original σχεδιο του screamer ειναι η βαση για τα περισσοτερα boutique η μη overdrive booster κλπ. Για το cut bass που εχει υπαρχει θεραπεια βεβαια ( αλλαγη ενος πυκνωτη ) αλλα ποιος ιεροσυλος πειραζει το ''original" :o

 

Marathon , ψαχνω ενα back up για το axefx μην τυχον κ κολλησει το προγραμμα ( δεν ειναι mac!!) σε κανα live k ντροπιαστουμε  ;D

ωραια δικαιολογια για το GAS ee?

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέστορα,να μου το χαρίσεις  :-*.

Έχεις πολλά πετάλια.  :P

Δεν χωράει στο pedal board σου.  :D

Το χρώμα του ταιριάζει πιο πολύ με το παίξιμο μου.  ;D

Είσαι τζέντλεμαν.  8)

Είναι Δευτέρα κι έχει λιακάδα!  ::)

 

Με yes!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα δεν σου πολυάρεσε ρε συ...

Ή είναι το χρώμα που αλλάζει τα δεδόμενα ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη, στον Παύλο δεν του άρεσε.

Το χρώμα του ταιριάζει πιο πολύ με το παίξιμο μου.  ;D

Διχασμένη προσωπικότης.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα προσφατο TS9 μονταρισμενο απο jam. ειναι παντα σε χρηση...στρωνει το gain ρε παιδια.....φτιαχνει ο ηχος! σε ενα καλο λαμπατο μηχανημα κανει θαυματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται πως μονο στη λαμπα ειναι εργαλος.

Ισως-για τους ''ανικανιποιητους'' -θα επρεπε να το δουν απο αλλο σημειο εκκινησης το πεταλι και οχι σα drve.

Kατι κοινοτυπο και ευστοχο και γνωστο ειναι η χρηση του σα booster, ετσι? Απλα.-

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα ενα τσ9 καινουργιο,ηταν και μαμω σαν μπουστ αλλα το tone control ανύπαρκτο,γκαζι ....μετριο.Το πουλησα και πηρα το MXR gt-od .Απλα απιστευτω,υπαρκτό tone και γκαζι παραπανω απο το Ts9 ,Ts808 και κατι της Maxon .Βεβαια καθαριζει αρκετα στο low gain οποτε εχεις απο ολα.

 

Ωραίο review!!!1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου