Προς το περιεχόμενο

Motive medley - Η διαδικασία βιντεοσκόπησης


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Έπρεπε να κάνουμε ένα μικρό promo για το γκρουπ. Κι ο κλήρος για τον ηχολήπτη, κάμεραμαν, video editor, γυάλισμα παρκέ, μείξη σάλτσας... έπεσε σ' εμένα (οχι πως δεν τα θέλει ο κώλος μου). Πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης, χρόνια τώρα.

 

 

Στο χώρο που κάνουμε πρόβες, (στην κεντρική αίθουσα του Lab Music Education), έστησα την ακριβοπληρωμένη (για το βαλάντιο μου) Sony A58 σε ένα τρίποδο απέναντι απο τη σκηνή.

Εφερα απο το σπίτι το laptop και σύνδεσα την Native Instruments Komplete Audio 6 κάρτα ήχου. Εχει 4 αναλογικές εισόδους οπότε αναγκάστηκα να γράψω τη μπάντα στέρεο και τη φωνή ξεχωριστά για όποια διόρθωση έντασης προέκυπτε αργότερα.

Βάλαμε ένα μικρόφωνο στην κιθάρα, ένα στα κόνγκας και δύο στα τύμπανα (κάσα και overhead). Πλήκτρα και μπάσο, direct.

Η μείξη του γκρουπ έπρεπε να γίνει επι τόπου παρα τις δυσκολίες που παρουσιάζονται όταν φοράς ακουστικά και στέκεσαι δίπλα τους. Ηχητικά το αποτέλεσμα δεν είναι κακό θα έλεγα και ως συνήθως έριξα τον εαυτό μου. Φοβάμαι μη σκεπάσω τους άλλους κατα την πάγια τακτική των κιθαριστών και τελικά ίσα που ακούγομαι... ή όχι;

 

Απο φώτα... επειδή δανειστήκαμε δύο σετ Led Par, δεν είχαμε την άνεση να επέμβουμε στις preset ρυθμίσεις και βγήκαμε σαν να αναβοσβήνει ένα τεράστιο χριστουγεννιάτικο δέντρο, δίπλα μας. Πάλι καλά που η κάμερα έγραψε...

 

Στη συνέχεια, στο σπίτι διόρθωσα κάπως την ισορροπία στις εντάσεις μέσα στο Cubase και έκανα ένα μικρό levelling στο σύνολο.

 

Επειδή είμαι της άποψης πως δεν χρειάζομαι επαγγελματικές σουίτες που θα χρησιμοποιώ μια στις τόσες για ένα τέτοιο βίντεο, αγόρασα το φτηνό και απλό Movavi video editor.

Εκεί συγχρόνισα την εικόνα με τον ήχο απο το Cubase καθως δεν χρησιμοποίησα αυτόν της κάμερας που επειδή ήταν απο απόσταση, είχε πολύ έντονα τη χροιά του χώρου.

Έβαλα ένα τίτλο κι ένα ψιλο-εφέ και voila!  

 

Minimum budget, καλή θέληση κι οργάνωση και έχεις κάτι να δείξεις όταν πας να κλείσεις μια δουλειά.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

 

 

Minimum budget, καλή θέληση κι οργάνωση και έχεις κάτι να δείξεις όταν πας να κλείσεις μια δουλειά.

 

Ετσι ακριβώς είναι.

Παστρικιά παρουσίαση της μπάντας και του playlist.

 

Ο περιορισμός των μέσων .....σε κάνει πιο δημιουργικό .&-

 

 

Π.χ.  Μολονότι δεν είναι πολυκάναλη η ηχoγράφιση , ίσως να ναι και καλλίτερα. Δινει πιο πολύ τον αέρα του live. Αλλιως μπορεί να ακουγόταν πιο αποστειρωμένο- studi/ακό.

 

Επίσης η έλλειψη πολυκάμερου, αφενός καλύπτεται από την κίνηση των μουσικών στη σκηνή (ειδικά αυτού του τύπου με το bass- δεν τον ξέρω ποιός είναι;  :P ;D ), και αφετέρου από τα κολπάκια στο movavi  που έκανες (π.χ. zoοm στο πλάνο και track dolly slide τεχνικές).

 

Ακόμα και τα led par, και έδωσαν feeling, και δεν έχεις θόρυβο στην εικόνα. Μην υποτιμάς τη sony , ειδικά σε low light καταστάσεις , είναι πολύ μανούλα. Και συμφωνώ ότι για video, η χρήση dslr μηχανών  αντί για camcorders, έχει καλλιτερο αισθητικό αποτέλεσμα , για τα δικά μου τα γούστα τουλάχιστον.

 

Πέρα από ένα video για να συστησεις την μπάντα σε μελλοντικές δουλειές, έκανες (ειδικά με την περιγραφή - ανάλυση όλης της διαδικασίας) ένα και μαμώ τα tutorials.

 

Γνώμη μου, άλλαξε τίτλο, και κάνε το θέμα sticky.

Π.Χ. πώς ηχογραφούμε και βιντεοσκοπούμε μια Full μπάντα με 4 μικρόφωνα και μια camera & post production.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες τωρα.

Αψογο εγινε.

 

Π.χ.  Μολονότι δεν είναι πολυκάναλη η ηχoγράφιση , ίσως να ναι και καλλίτερα. Δινει πιο πολύ τον αέρα του live. Αλλιως μπορεί να ακουγόταν πιο αποστειρωμένο- studi/ακό.

+2

 

Εγω παντως ειδα και ακουσα αυτο που ειδα και ακουσα στο λαιβ που ειχα ερθει.

Οποτε αυτος που θα ερθει να σας δει, με γνώμονα αυτο το demo, θα παρει αυτο για το οποιο ηρθε και θα φυγει "γεματος".

 

 

ΥΓ η κιθαριτσα ηθελε λιιιιιιγο πιο δυνατα μαστορα. Επισης ηθελε λιγοτερο βαθακι.

(σιγα μην δεν το'λεγα ο αρρωστος κιθαρωδος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνη μου και πάγια ένσταση (και κυρίως απωθημένο) το αναλόγιο της κοπελιάς.

 

Κατά τ' άλλα πολύ ωραίο. Με βάση αυτό και μόνο θα ερχόμουν να σας δω και θα σας έφερνα να παίξετε και στο μαγαζί μου. :)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνη μου και πάγια ένσταση (και κυρίως απωθημένο) το αναλόγιο της κοπελιάς.

 

Οταν βγουν φακοι επαφης AR δεν θα ξαναεχουμε τετοια κρουσματα.

Αλλα απ'την στιγμη που η ΚΥΡΙΑ τραγουδησε τοσο υπεροχα ας ηταν και απο κινητο.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό (οχι Λάκης, αλλα καλό)

 

Μόνη μου και πάγια ένσταση (και κυρίως απωθημένο) το αναλόγιο της κοπελιάς.

 

 

Μόνη μου και πάγια ένσταση (και κυρίως απωθημένο) το αλά Ντάλτον ριγέ μπλουζάκι του μπασίστα...

 

Περιμένουνε την επόμενη εμφάνισή σας για να σας κράξουμε και απο κοντά  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια, αρχικά.

 

Επίσης η έλλειψη πολυκάμερου, αφενός καλύπτεται από την κίνηση των μουσικών στη σκηνή (ειδικά αυτού του τύπου με το bass- δεν τον ξέρω ποιός είναι;  Tongue Grin ), και αφετέρου από τα κολπάκια στο movavi  που έκανες (π.χ. zoοm στο πλάνο και track dolly slide τεχνικές).

 

Ακόμα και τα led par, και έδωσαν feeling, και δεν έχεις θόρυβο στην εικόνα. Μην υποτιμάς τη sony , ειδικά σε low light καταστάσεις , είναι πολύ μανούλα. Και συμφωνώ ότι για video, η χρήση dslr μηχανών  αντί για camcorders, έχει καλλιτερο αισθητικό αποτέλεσμα , για τα δικά μου τα γούστα τουλάχιστον.

 

Λάκη σε καμμια περίπτωση δεν υποτίμησα την Sony. Αντιθέτως είπα πως πόνεσα για να την αποκτήσω. Θα συμφωνήσω μαζί σου στο περι αισθητικού αποτελέσματος αλλά και στο ότι οι SLR είναι ιδανικές για σταθερά πλάνα.

 

Θεωρώ πως τα φώτα χρειάζονται πολύ περισσότερη προσοχή σε ένα βίντεο. Εγω/εμείς είμαστε άπειροι.

 

Εγω παντως ειδα και ακουσα αυτο που ειδα και ακουσα στο λαιβ που ειχα ερθει.

Οποτε αυτος που θα ερθει να σας δει, με γνώμονα αυτο το demo, θα παρει αυτο για το οποιο ηρθε και θα φυγει "γεματος".

 

Εδω είναι το ζουμί. Αν πιστεύεις πως το πετύχαμε αυτό, αποστολή εξετελέσθη!

 

Οσο για τον ήχο στην κιθάρα ήταν το τελευταίο μου μέλημα όπως καταλαβαίνεις, όταν έχεις να ασχοληθείς με όλα τα υπόλοιπα. Για το βάθος πάντως, μάζί σου!  Αλλά είναι σχεδόν ανύπαρκτο στον ενισχυτή και μάλλον αναφέρεσαι στο πρώτο κομμάτι που ακούγεται πιό έντονα ο χώρος και επηρεάζει και την κιθάρα.

Για την ιστορία θα πω πως έπαιξα με ένα Peavey τρανζιστοράτο που υπάρχει στη σχολή και 2 πετάλια. TC Electronic Mojo και Boss OD-3.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Λάκη σε καμμια περίπτωση δεν υποτίμησα την Sony. Αντιθέτως είπα πως πόνεσα για να την αποκτήσω.

 

Ναι, σωστά, My bad...μάλλον την ενέταξα (αυθαίρετα) στο γενικό

 

Minimum budget

 

 

Mη σκάς, σε καταλαβαίνω.....Nikon D5200...24 άτοκες.....και ακόμα την πλερώνω..... ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου