Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για δέρματα...


dionisissab

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια πιτσιρίκα (σχετικά με τα σετ που έχουν πολλοί συναδελφοί μου) Yamaha YD Series (απ' το 2003) και πρέπει να της αλλάξω ριζικά τα δέρματα. Δηλ. ανά καιρούς άλλαζα αλλά όχι συνολικά. Και επειδή θέλω να κάνω αναμόρφωση του σετ μου, θέλω βοήθεια.

Διατίθομαι να ρίξω στο τραπέζι κοντά στα 150 γιούρο... Πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να πάρω σε σετ τα δέρματα ή ένα ένα; Και κάτι ακόμα: να πάρω και πάνω και κάτω; ή μόνο για πάνω;

 

Τέλος, να πω μερικές ιδέες: τα Remo Ambassador coated μ' άρεσαν όπως επίσης και τα Evans με το λάδι ενδιάμεσα. Ο ήχος μου και το στυλ μου παραπέμπουν σε classic rock/fusion παίξιμο.

Σας ευχαριστώ....

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εδώ και λίγο καιρό στα τομ evans G2 coated και πραγματικά είμαι 100% ευχαριστημένος. Δεν ήθελα κάτι μαφλαρισμένο όπως τα pinstripe και τα G2 είναι αρκετά dark χωρίς πολλές ουρές(ή μάλλον όσο θέλω) και στρογγυλεμένο ήχο. Κουρδίζουν ψηλότερα από τα διάφανα αλλα στο χαμηλό κούρδισμα ΙΜΟ είναι απλά τέλεια. Άμα θες πιο ανοιχτό ήχο δες τα G1 και με λίγο Moongel ή ταιινία μονωτική έλεγξε τις ουρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι λιγο διχασμενη προσωπικοτητα μαλλον! (με την καλη εννοια) Τα δυο δερματα που αναφερεις ειναι στα δυο ακρα του φασματος των διαθεσιμων δερματων. Τα μεν ambassador ειναι μονα, δηλαδη πιο ανοιχτα με περισοτερη ουρα κ πιο ας πουμε πριμα ενω τα evans hydraulic ειναι μουκγα στη στρουγκα, διπλα με λάδι ανάμεσα ,καθολου ουρες πολυ πνιγμενα και κατα την προσωπικη μου γνωμη χαλια μαυρα.

 

Αν θες ενα γενικο μπουσουλα εχε υποψιν οτι

 

μονο=πιο ανοιχτος με περισσοτερη ουρα ηχος

διπλο=λιγοτερη ουρα πιο μπάσσο

διαφανες=περισσοτερη ατακα

Coated=πιο "ζεστος" ηχος απο το διαφανες

Βουλες & Δαχτυλιδια (ενσωματωμενα στο δερμα) = κόβουν αρμονικες

Στο κατω δέρμα resonant βαζουμε σχεδον πάντα μονα διαφανη λεπτα ή πολυ λεπτα

 

Για μια γενικη προταση, με σημειο αναφορας τα remo (κ οι αλλοι εχουν τα αντιστοιχα μοντέλα) και πηγαινοντας απο jazz fusion προς ροκ μεταλ, τα standarts είναι πανω κατω τα εξής

 

Tom : batter--->ambassador coated - emperor clear - emperor coated - pinstripe

        resonant ambassador clear

 

bass : batter--->powerstroke 3 clear - coated,powerstroke 4, pinstripe, powersonic

        resonant powerstroke 3 clear

 

snare : batter--->ambassador coated - controlled sound coated - powerstroke3

          coated, emperor coated, emperor X

          resonant ambassador clear snare side

 

 

 

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. hwest δεν είναι σωστό αυτό που άκουσα από συνάδελφο για το ότι πρέπει όλα τα δέρματα του σετ να είναι όμοια, δηλ. ίδιας μάρκας.

Πάντως, με βοήθησες πολύ. Άκουσα και είδα ένα review για τα evans που ανέφερα και τελικά δεν με κόβω να τραβάω προς τα εκεί. Με τα remo θα τη  βγάλω και θα ακολουθήσω τις πολύτιμες συμβουλές σου.

Θέλω πάντως, την ουρίτσα να υπάρχει όπως επίσης σε καμία περίπτωση να μην χάνονται οι δυναμικές και οι αρμονικές. Οποτε πάω σε remo coated μάλλον. Να σου πω και το άλλο: να πάρω δηλαδή και για το κάτω αλλά πιο λεπτό; 

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι απαραιτητο ολα τα δερματα να ειναι ουτε ιδια μαρκα, ουτε ιδιος τυπος, ουτε τιποτα. Αυτα ισχυουν για οσους εχουν συμβολαια κλπ.

 

Βάζεις οτι δερμα σου κάθεται καλυτερα στον ηχο που εσυ θελεις, αν και συνηθιζεται στα τομ τα δεματα να ειναι ομοια. Εκει που ισως να παρουσιαζεται διαφοροποιηση ειναι το βαθυ

 

Παιξε Δοκιιμασε...κ βρες αυτο που σου αρεσει. Το μονο προβλημα ειναι οτι οι επιλογες ειναι τοσο πολλες που θελεις ποολλα λεφτα για δοκιμασεις αρκετα διαφορετικα

 

Τωρα για να βάλεις (εκτος απο το ταμπουρο) resonant diplomat που ειναι πιο λεπτο και απο το ambassador  το βρισκω λιγο too much. To ambassador ειναι αυτο που λενε industry standart

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ambassador ειναι αυτο που λενε industry standart

 

Ναι το γνωρίζω. Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα φύγει η παραγγελία σε λίγο.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου