Προς το περιεχόμενο

B-Stock από Thomann


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καθώς είμαι στην τελική ευθεία να πάτησω το κουμπί για την αγορά της Harley Benton EX-76 Classic GHW AN,

είδα ότι υπάρχει σε b-stock , στην τιμή των 275,00 €.

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_ex_76_classic_ghw_an_b_stock.htm

Η κανονική είναι στα 339,00 €.

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_ex_76_classic_ghw_an.htm

Έχει κανείς εμπειρία από b-stock αγορά από εκεί;

Αξίζει το ρίσκο αυτή η διαφορά των 64,00 € ή είναι φάση η φτήνια τρώει τον παρά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν έχω αγοράσει b-stock, αλλά είναι κάποιο κούτσουρο που επιστράφηκε και ίσως έχει κάποια σημάδια χρήσης. Καμιά γρατζουνιά κλπ... Ξέρεις, κάτι που θα κάνεις και εσύ, αλλά θα σου κοστίσει 64 ευρώ λιγότερα 😄

3 λεπτά πριν, LK είπε

ή είναι φάση η φτήνια τρώει τον παρά;

Χμμμ... Πόσες κιθάρες/ ενισχυτές είπαμε ότι πήρες πρόσφατα; 😂

  • Like 1
  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
18 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

 

Χμμμ... Πόσες κιθάρες/ ενισχυτές είπαμε ότι πήρες πρόσφατα; 😂

Εδώ είπαμε ισχύει άλλο γνωμικό το "Η ζωή είναι μικρή". 😄

 

Η αλήθεια είναι , στο θέμα μας, ότι χωρίς να ξέρω ακριβώς τον λόγο επιστροφής.....και άρα το ψεγάδι, δεν μπορώ να το κοστολογήσω (ούτε 64 €, ούτε τίποτα).

Μπορεί απλά να την επέστρεψε γιατί δεν του άρεσε το χρώμα από κοντά....ή να την επέστρεψε αφού την κοπάνησε στο πάτωμα 2-3 φορές 😜.

Αν και πιστεύω ότι το μειωμένο τίμημα κατά το ποσό της μείωσης έχει κάποια αναλογία με το όποιο "ψεγάδι"- εκτός αν τα 64 ευρώ είναι η " πάγια αξία" που αφαιρείται σε οτιδήποτε δεν θεωρείται brand new.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό θα το έχεις δει...

"What are B-Stock products?

A "B-Stock" is a product which has been returned by a customer within their 30-Day Money-Back Guarantee or replaced under guarantee and can no longer be sold as "A-Stock". These products are offered at a special, reduced price, are fully functional and come with a full 3 year warranty and 30-Day Money-Back Guarantee. Customers may find that these products show traces of use or scuffing and may not come in their original packaging but will always be checked prior to shipment".

Νομίζω ότι σε καλύπτει.

Σε διάφορα ξένα fora, θα δεις ότι στην συντριπτική πλειοψηφία όσοι πήραν τέτοια όργανα δεν είχαν θέματα playability- αισθητικής φύσης ήταν, καμιά γρατσουνιά, κάνα χτυπηματάκι... 

Αν θυμάμαι καλά ο @Alex Raptakis είχε αγοράσει (καινούργια) μια κιθάρα από εκεί, και του ήρθε με κάτι γρατσουνιές. Την έστειλε πίσω- πλέον ήταν B-Stock.

Αν δεν έχεις πρόβλημα με αυτό και θέλεις να βάλεις στην άκρη 64 ευρώ για να τα "επενδύσεις" σε μελλοντική αγορά 😄, go for it.

 

 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ζήτήσεις περισσότερες πληροφορίες ή ακόμα και φωτογραφίες αν θα είχες κάποια τύχη να σου στείλουν.Δεν χάνεις βέβαια και τίποτα εκτός από τον χρόνο σου να το κάνεις μιας και το συγκεκριμένο κατάστημα φημίζεται για το customare service του.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ειδικά για Harley Benton, μπορεί να μην πήγαινα σε b-stock. Κυρίως από τον φόβο μην επεστράφη λόγω βάρους, που μου έχει μείνει από τότε που αγόρασα ένα HB Jazz Bass για έναν φίλο και το οποίο κατέληξε τελικά να δωρίσει σε αστροφυσικούς που μελετούν τις μαύρες τρύπες 😅

 

Θα έπαιρνα τις πιθανότητες μου -σταυρώνοντας τα δάκτυλα- με μια καινούργια.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά εκτιμώ ότι για να την επέστρεψε κάποιος κάτι δεν θα του άρεσε (πρόβλημα στο βαψιμο γιατί είναι ψείρας, τάστα που κόβουν στις άκρες κλπ). Αυτό θεωρώ ότι είναι το πιθανότερο σενάριο.

 

Το άλλο σενάριο είναι απλώς να ήθελε να τη δοκιμάσει και απλά την επέστρεψε. 

 

Επειδή τα 64 ευρώ είναι πολλά (-19% της τιμής) πιστεύω ότι κάποιο πρόβλημα θα έχει, συνήθως τα b-stock που ειναι κομπλέ είναι ένα -2%. το λέω απο προσωπική πείρα, πήρα ένα digitech freqout, άνοιξα προσεκτικά τη συσκευασία γιατί αν δεν μου έκανε θα το επέστρεφα όπως και έκανα, και όταν πήγε πίσω ανέβηκε με μερικά ευρώ διαφορά.

 

Οπότε bottom line, επειδή είναι μεγάλη η έκπτωση πιστεύω ότι κάποιο πρόβλημα έχει. 

 

Αν όμως δεν βαριέσαι όμως τη διαδικασία να την παραλάβεις, να τη τσεκάρεις κι αν δεν σου αρέσει να την στείλεις πίσω τότε οκ, προχώρα!

  • Ευχαριστώ 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

 

Αν όμως δεν βαριέσαι όμως τη διαδικασία να την παραλάβεις, να τη τσεκάρεις κι αν δεν σου αρέσει να την στείλεις πίσω τότε οκ, προχώρα!

Οχι δεν βαριέμαι.

Απλά επειδή η έκπτωση είναι όντως καλή, έχω second thoughts, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να είναι μάπα το καρπούζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
21 λεπτά πριν, LK είπε

να είναι μάπα το καρπούζι.

Εν τοιαύτη περιπτώσει, την επιστρέφεις (εντός 30 ημερών) και έχεις refund ή παίρνεις κάτι άλλο...

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Slew Rate
Το post επιλέχθηκε από τον Slew Rate.

Στον Superfunk απονεμήθηκε το badge 'Πρόθυμος να βοηθήσει' και 5 πόντοι συμμετοχής.

Εχω αγορασει b stock αρκετες φορες απο τον Thomman και ποτε δεν ειχα προβλημα, ειδικα σε κιθαρες το προβλημα ηταν στο 90% των περιπτωσεων το κακο σετ απ και το γεγονος οτι ο ασχετος αγοραστης που επεστρεψε την κιθαρα δεν ηξερε οτι οι κιθαρες θελουν σετ απ για να παιξουν 😅  το υπολοιπο 10% ηταν απλα γρατζουνιες στο φινιρισμα

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου