Προς το περιεχόμενο

B-Stock από Thomann


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απολύτως σίγουρος ότι παρήγγειλα 2 τεμάχια, το αναφέρει το invoice του Thomann και άλλωστε πλήρωσα 2 και όχι ένα! 499 έκαστο, 998 σύνολο.

 

Η μεγάλη συσκευασία του Τόμαν άλλωστε χωράει άνετα 2 και θα ήταν πολύ μεγάλη για ένα, δεν θα έβγαζε νόημα, κολυμπούσε εκεί μέσα μόνο του.

 

Ναι, το λάθος με το βάρος το είχα προσέξει από την πρώτη στιγμή που ολοκλήρωσα την παραγγελία και μου ήρθε το μέιλ επιβεβαίωσης, αλλά δεν έδωσα σημασία, λέω δεν θα είναι τόσο βλάκες να στείλουν μόνο ένα!

 

Και εξάλλου και το 1 μόνο του δεν βγαίνει 8 kg, οπότε μπέρδεμα γενικά.

 

Από την άλλη και η κούτα είναι λίγο περίεργη και δεν εμπνέει εμπιστοσύνη, δεν ξέρω αν πρέπει να ανοίξω μία αξίωση και με την UPS παράλληλα. Παίζει να έχει ανοιχτεί κάπου;

 

Εξαρχής τους επεσήμανα τη διαφορά βάρους στον Thomann και περιμένω να ξεκινήσει η διαδικασία της επιστροφής; Αντικατάστασης; Αυτοί θα μου πουν. Καλού κακού ζήτησα ολικό refund, δεν ξέρω αν βιάστηκα προτού μου πουν αυτοί τις επιλογές μου.

 

Ξέρει κανείς πόσο παίρνουν να απαντήσουν; Μετά τα αρχικά μέηλ άφαντοι είναι, αλλά νομίζω τώρα είναι εκτός ωραρίου ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, babarama είπε

Εξαρχής τους επεσήμανα τη διαφορά βάρους στον Thomann και περιμένω να ξεκινήσει η διαδικασία της επιστροφής; Αντικατάστασης; Αυτοί θα μου πουν. Καλού κακού ζήτησα ολικό refund, δεν ξέρω αν βιάστηκα προτού μου πουν αυτοί τις επιλογές μου.

Στο ολικό refund το πακετάρεις και το στέλνεις πίσω ή ζητάς να σου στείλουν και το 2ο.

 

Αν θυμάμαι καλά έχει (ή είχε) και Έλληνες στο support. Στείλε να σε πάρουν αυτοί τηλ

https://www.thomann.de/gr/compinfo_contact.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο υπομονή φίλε μου και θα έχεις νέα τους σύντομα.

 

Επίσης βάζω στοίχημα ότι αύριο - μεθαύριο θα σου έρθει και το δεύτερο μόνιτορ με ξεχωριστή παράδοση!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Αρχή Διαλόγου said:

Στο ολικό refund το πακετάρεις και το στέλνεις πίσω ή ζητάς να σου στείλουν και το 2ο.

 

Αν θυμάμαι καλά έχει (ή είχε) και Έλληνες στο support. Στείλε να σε πάρουν αυτοί τηλ

https://www.thomann.de/gr/compinfo_contact.html

 

Θα προτιμούσα να μου στείλουν απλά ένα 2ο αλλά νομίζω ότι θα πάει προς επιστροφή όλο το πακέτο, αν κατάλαβα καλά από το πρώτο τους email. Ίσως είναι η πολιτική τους αυτή για να το εξετάσουν από κοντά και να δουν τι πήγε στραβά, δεν ξέρω.

 

Δεν το ήξερα ότι μπορούν να σε πάρουν αυτοί, έκανα και μία κράτηση για αύριο καλού κακού.

 

Κρίμα πάντως γιατί είχα την όρεξη να τα στήσω και να ακούσω σήμερα, χάρηκα μόλις άκουσα το κουδούνι και τώρα πρέπει να τρέχεις με επιστροφές και άλλες αναμονές..

6 minutes ago, Miltos23 said:

Λίγο υπομονή φίλε μου και θα έχεις νέα τους σύντομα.

 

Επίσης βάζω στοίχημα ότι αύριο - μεθαύριο θα σου έρθει και το δεύτερο μόνιτορ με ξεχωριστή παράδοση!

 

Μπα, ξεχωριστή παράδοση δεν υπάρχει, ένα πακέτο ήταν, το αναφέρει παντού αυτού, και στην αρχική παραγγελία.

 

Μακάρι να επικοινωνήσουν από αύριο για τα περαιτέρω βήματα και να μην έχουμε τίποτα κωλύματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, babarama είπε

Θα προτιμούσα να μου στείλουν απλά ένα 2ο αλλά νομίζω ότι θα πάει προς επιστροφή όλο το πακέτο

Θα σου στείλουν ένα δεύτερο, αυτό θα γίνει στο τέλος, μην ανησυχείς. 

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι φίλε μου, γιατί δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικασία της επιστροφής.

 

Τώρα είδα ότι η ορίτζιναλ συσκευασία από Genelec αναγράφει πάνω gross weight 6.1 kg! Για το ένα ηχείο. Και το σύνολο πακέτο από Τόμαν 8 κιλά (ενώ θα έπρεπε να ήταν 6+6=12, 13-14 αν υπολογίσεις και την κούτα), άρα τελικώς είναι λάθος του Τόμαν κατά 99,9 % - και πήγε στο μυαλό μου στη μεταφορική και ότι ανοίχτηκε το δέμα..

 

Οπότε τελικώς πλήρωσα 2 και μου στείλανε ένα indeed. Ευτυχώς όλα αυτά αποδεικνύονται εύκολα από την απόδειξη και το barcode του πακέτου. Και πάλι απορώ πως τους ξέφυγε τόσο χονδροειδές λάθος..

 

Για να δούμε, ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω σε εταιρία που αποστέλλει με μεταφορικές σε πελάτες μας σε όλη την Ελλάδα. Όταν κάποιος πελάτης αναφέρει ότι λείπουν πράγματα από το δέμα, η πρώτη ερώτηση είναι σε τι κατάσταση ήταν το δέμα που παρέλαβε, σπασμένο, ανοιγμένο κλπ. Η επόμενη κίνηση, αν το δέμα είναι εντάξει, είναι να ελέγξουμε απ το καταγραφικό τη κάμερα του συσκευαστή που ετοίμασε τη συγκεκριμένη παραγγελία. Οι σοβαρές εταιρίες, δεν έχουν λόγους να παίξουν ''αστεία'' παιχνίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, LK είπε

Θεωρώ πλέον ότι οι HB είναι μια χαρά καινούργιες από άποψη Quality .

Έχω την εμπειρία από την SG, και σε 3 βδομάδες θα έρθει και η Flying V (δεν πρόκειται να πάρω την Explorer πρίν έρθει η Flying V), για να double check την θεωρία μου , περί quality .

Αν- εφόσον επιβεβαιωθεί η θεωρία ότι οι HB  brand new είναι οκ, θα πρέπει να εκτιμήσω αν αυτά τα 64 euro αξίζουν το ρίσκο (χτύπημα ).

Για pliability ψεγάδι δεν στρέχω (αλλά θεωρώ ότι είναι δύσκολο να συμβεί, μιας και ξέρω ότι περνούν από έλεγχο ποιότητας πριν σταλούν).  .

Αντί να ρισκάρεις με ,b-stock, θα μπορούσες να επιλέξεις μια του κουτιού, όπως πχ αυτή την Jackson που έχει το πιο ευκολοπαιχτο μπράτσο που έχω δοκιμάσει (12-16" compound radius):

 

https://www.thomann.de/gr/jackson_js22_dinky_ah_mbl.htm

 

https://www.jacksonguitars.com/en-GR/body-shape/dinky/js-series-dinky®-arch-top-js22-dka/2910124527.html?rdl=true

Επεξεργασμένο από kosthrash
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Εγώ είμαι κάθετα αντίθετος με το b stock και έχω διαγραφτεί απο τον Θωμά εδώ και κανα χρόνο και ο βασικότερος λόγος ήτανε οτι μου έστειλαν κομμάτι b stock ενώ η παραγγελία μου ήταν για καινούριο. Δεν το παραδέχτηκαν ποτέ, δεν το έστειλα πίσω γιατι έπαιζε μια χαρά και η οικονομική διαφορά ήταν πολύ μικρή, αλλά γεγονός παραμένει οτι παρήγγειλα καινούριο και μου έφεραν b stock. Φαντάσου τώρα εσύ που εξαρχής θε να παραγγείλεις b stock, τί θα σου φέρουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

μου έστειλαν κομμάτι b stock ενώ η παραγγελία μου ήταν για καινούριο

Και πως κατάλαβες ότι σου έστειλαν b-stock? 

 

1 ώρα πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Φαντάσου τώρα εσύ που εξαρχής θε να παραγγείλεις b stock, τί θα σου φέρουν..

E, τι θα του φέρουν? Β-stock θα του φέρουν.😛

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου