Προς το περιεχόμενο

B-Stock από Thomann


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ex-Πάνος Χελιδόνης
8 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Και πως κατάλαβες ότι σου έστειλαν b-stock?

Δεν υπήρχε κανενός είδους περιτύλιγμα, ζελατίνες, φουσκάλες, υπήρχαν γρατζουνιές και δαχτυλιές και χαραγμένα τάστα. Φαινόταν οτι η κιθάρα είχε παιχτεί, σαν να με φώναξες να μου δείξεις τη καινούρια σου κιθάρα και αφού παίξαμε κανα τρίωρο, την επιστρέφουμε. Εντωμεταξύ δεν ήταν για μένα, ήταν μια Harley Benton strat type 3/4 για παιδιά, για εκμάθηση και μου την είχε ζητήσει φίλος για τον γιό του μιας και είχα ήδη το account.. Φαντάζεσαι την έκπληξή μας μόλις ανοίξαμε το πακέτο.. Βλάβες όμως δεν είχε. Απλώς δεν ήτανε καινούρια. Και την κράτησε ο φίλος γιατι η διαφορά με b stock ήτανε τύπου 12 ευρώ και η διαδικασία επιστροφής και μανούρας ήταν πιό δαπανηρή.

15 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

E, τι θα του φέρουν? Β-stock θα του φέρουν.

Στην καλύτερη. Υπάρχει (ανεπίσημα) και το c στοκ,d,e,f,g.. (και πάει κλαίγοντας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, τα λίγα b-stock που έχω αγοράσει (κι αυτά μόνο από Thomann κ' Music Store) ήταν άψογα. Δεν καταλάβαινες ότι ήταν ή γιατί ήταν b-stock, οπότε άνετα θα ξαναγόραζα b-stock από τα συγκεκριμένα μαγαζιά, στα οποία είμαι πελάτης πάρα πολλά χρόνια και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα με οτιδήποτε.

Από Ελληνικό μαγαζί θα το σκεφτόμουν να αγοράσω b-stock, εκτός κι αν η φήμη του ήταν εξαιρετική.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Σαμη Παραγκα said:

Δουλεύω σε εταιρία που αποστέλλει με μεταφορικές σε πελάτες μας σε όλη την Ελλάδα. Όταν κάποιος πελάτης αναφέρει ότι λείπουν πράγματα από το δέμα, η πρώτη ερώτηση είναι σε τι κατάσταση ήταν το δέμα που παρέλαβε, σπασμένο, ανοιγμένο κλπ. Η επόμενη κίνηση, αν το δέμα είναι εντάξει, είναι να ελέγξουμε απ το καταγραφικό τη κάμερα του συσκευαστή που ετοίμασε τη συγκεκριμένη παραγγελία. Οι σοβαρές εταιρίες, δεν έχουν λόγους να παίξουν ''αστεία'' παιχνίδια

 

Ναι, εγώ το πρώτο που έκανα ήταν να καλέσω την UPS που μου παρέδωσε το δέμα και να τους ενημερώσω σχετικά: αυτοί με ρώτησαν ακριβώς αυτό, αν το δέμα είναι ανοιγμένο, σχισμένο κ.λπ. Εφόσον δεν ήταν, με παρέπεμψαν στον Thomann ως υπαίτιο.

 

Ο Τόμαν απ' την άλλη μου ζήτησε φωτογραφίες των δεμάτων και του barcode για να δει που έγκειται το πρόβλημα. Άρα εσύ λες ότι υπάρχει και καταγραφικό από κάμερα όταν γίνεται η συσκευασία του δέματος και μπορεί να το αναζητήσουν και αυτό;

 

Παιχνίδια δεν έχουν λόγο να παίξουν αλλά όπως και να έχει το λάθος είναι χοντρό για τόσο μεγάλη εταιρεία, να πληρώσεις 2 και να στείλουν ένα, κάνει καραμπαμ το λάθος και στην απόδειξη και παντού.

 

Πάντως αν και b stock, το τζένελεκ (το ένα!) σε μία χαρά κατάσταση είναι, κανένα λειτουργικό πρόβλημα, ούτε καν γρατζουνιά, μόνοι το εγχειρίδιο χρήσης ήταν λίγο τσαλακωμένο. Και είχε πτώση τιμής από 580 στα 500, σχεδόν 15 %. Γλύτωσα 150 ευρώ έτσι, αρκεί να μου έρθει και το 2ο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 ώρες πριν, kosthrash είπε

Αντί να ρισκάρεις με ,b-stock, θα μπορούσες να επιλέξεις μια του κουτιού, όπως πχ αυτή την Jackson που έχει το πιο ευκολοπαιχτο μπράτσο που έχω δοκιμάσει (12-16" compound radius):

 

https://www.thomann.de/gr/jackson_js22_dinky_ah_mbl.htm

 

https://www.jacksonguitars.com/en-GR/body-shape/dinky/js-series-dinky®-arch-top-js22-dka/2910124527.html?rdl=true

H συγκεκριμένη explorer είναι Φετιχ,

Με αυτη κλείνω και τη συλλογη. 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όπως επισημάνθηκε, η μεγάλη έκπτωση.....με προβληματίζει,

Μάλλον δεν θα πάρω το ρίσκο τελικά.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

Όπως επισημάνθηκε, η μεγάλη έκπτωση.....με προβληματίζει,

Μάλλον δεν θα πάρω το ρίσκο τελικά.


Πολλές φορές είναι ρίσκο να παίρνεις και το τελευταίο κομμάτι που έχουν….

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε


Πολλές φορές είναι ρίσκο να παίρνεις και το τελευταίο κομμάτι που έχουν….

Δεν ρισκάρουμε λοιπόν, ίσως για την πιο φετιχ κιθάρα , απαύγασμα του μοντερνισμού της Gibson 😜

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, LK είπε

Δεν ρισκάρουμε λοιπόν

Οπότε, πάτα το, καλορίζικη και όλα τα σχετικά... 😎

 

1 ώρα πριν, LK είπε

Με αυτη κλείνω και τη συλλογη

Οπότε να υποθέσω ότι με την explorer κλείνει αυτή η... καταναλωτική saga;

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Terry RoscoeBeck5 είπε

Οπότε, πάτα το, καλορίζικη και όλα τα σχετικά... 😎

 

Οπότε να υποθέσω ότι με την explorer κλείνει αυτή η... καταναλωτική saga;

Ναι, μένει μόνο ο orange crush 20RT και έχω κλείσει με μουσικά ...για πάντα (έχω όλα όσα θεωρώ reference)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αφήνω αυτό εδώ παρακαταθήκη για  τις νέες γενιές..... την space age περίοδο της Gibson. 😃

gibson-custom-murphy-lab-explorer-v-hero@1400x1050-696x522.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου