Προς το περιεχόμενο

B-Stock από Thomann


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλοί παίρνουν κιθάρες, πετάλια, ενισχυτές τα κάνουν review στο κανάλι τους και τα επιστρέφουν πίσω. Το αυτό ισχύει και για άλλα πράγματα, smartphones κλπ.

 

Επίσης κάποιος την πήρε δεν τον βόλεψε το σχήμα και την επέστρεψε.

Και τρίτο αυτό που μόλις με πρόλαβε ο από πάνω

3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

το γεγονος οτι ο ασχετος αγοραστης που επεστρεψε την κιθαρα δεν ηξερε οτι οι κιθαρες θελουν σετ απ για να παιξουν

 

Επεξεργασμένο από Αρχή Διαλόγου
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θεωρώ πλέον ότι οι HB είναι μια χαρά καινούργιες από άποψη Quality .

Έχω την εμπειρία από την SG, και σε 3 βδομάδες θα έρθει και η Flying V (δεν πρόκειται να πάρω την Explorer πρίν έρθει η Flying V), για να double check την θεωρία μου , περί quality .

Αν- εφόσον επιβεβαιωθεί η θεωρία ότι οι HB  brand new είναι οκ, θα πρέπει να εκτιμήσω αν αυτά τα 64 euro αξίζουν το ρίσκο (χτύπημα ).

Για pliability ψεγάδι δεν στρέχω (αλλά θεωρώ ότι είναι δύσκολο να συμβεί, μιας και ξέρω ότι περνούν από έλεγχο ποιότητας πριν σταλούν).  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί επιστροφών.

 

Στο παρελθόν εργαζόμουν για επιχείρηση λιανικής , με πολύ σημαντική συνεργασία με γερμανικό brand. Η τακτική των Γερμανών σε τηλεφωνική επικοινωνία (ανεπίσημα όσο δεν πάει αλλά εφαρμοσμένη μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας) ήταν :

Κάθε προϊόν, που επιστρέφεται από πελάτη χώρας της Ευρώπης ως προβληματικό, το στέλνουμε σε άλλη παραγγελία σε άλλη χώρα. Όταν και η δεύτερη παραγγελία επιστραφεί πάει στην τεχνική υποστήριξη ελέγχεται και εάν είναι χωρίς βλάβη ξαναστέλνεται σε τρίτη παραγγελία ως B Stock - Demo . Εάν επιστραφεί πάλι το προϊόν πάει σε χώρο συγκέντρωσης για επιστροφή στον κατασκευαστή ή ανακύκλωση . 

 

Σε εμένα έτυχε να παραλάβω Palmer Kaputt Octaver το οποίο ήταν με εμφανή χρήση στο βύσμα εισόδου. Μου το αντικατέστησαν. Μετά από δίμηνο χάλασε . Καθόλου τυχαίο το Kaputt       😂😂😂    .   Καθυστέρησα να το στείλω πίσω μου έμεινε αμανάτι.

Δεν με παραξένεψε που το σταμάτησαν από παραγωγή και διαθεσιμότητα. Μάλλον το δύο στα δύο το έπαθαν και άλλοι. 

 

Χωρίς να θεωρώ πως το Thomann δεν κάνει σωστά την δουλειά του.

Είμαι ευχαριστημένος από τις υπηρεσίες του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος για το κατά πόσο όλα τα καινούρια όργανα που επιστρέφονται μπαίνουν αυτόματα στην κατηγορία B-Stock.

Αν μιλάμε για περιπτώσεις που ο αγοραστής απλά δεν γούσταρε αυτό που είδε από κοντά, ή έστω δοκιμάστηκε κάπως αλλά το όργανο επιστράφηκε αψεγάδιαστο,πόσο απίθανο είναι να συνεχίσει να πωλείται ως καινούριο;Και για να το πάω και παραπέρα,γιατί να μην το κάνουν αν το όργανο κατά τον έλεγχο της επιστροφής κρίθηκε όντως ως τέτοιο;

 

Εννοείται πως όταν υπάρχουν εμφανή σημάδια χρησιμοποίησης,η έκπτωση(μικρή ή μεγαλύτερη) είναι επιβεβλημένη.

Επεξεργασμένο από Grey
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όντως πήρα μια καινούργια, μου ήρθε με άπειρες μικρο-γρατζουνιές, τη γύρισα πίσω, μου έστειλαν άλλη, πάλι καινούργια, και ήταν χειρότερη. Την ξανάστειλα και πήρα τα λεφτά μου πίσω. Αυτές προφανώς πήγαν B-Stock - το επιβεβαίωσα μιας και μετά από λίγες μέρες υπήρχε η ίδια κιθάρα B-stock.

 

Τώρα για 64 ευρώ εγώ προσωπικά δεν θα το "ρίσκαρα". Ναι μεν είναι σχεδόν 20% κάτω (18,8 για την ακρίβεια), αλλά θα ήθελα να χω το κεφάλι μου ήσυχο, ειδικά μετά τις αποστολές 2 κιθάρων πίσω στο Thomann μέσω ΕΛΤΑ. Άπαπα. Αν η έκπτωση 18,8% σου φαίνεται ελκυστική για οτιδήποτε, τότε ξερωγω, πάρτηνε. Αν το ρίσκο να ξοδέψεις ύπνο, χρόνο και βενζίνη για να τη γυρίσεις πίσω δεν αξίζει τόσο, τότε δώσε τα 64 να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Επίσης θα σου πω το άλλο. Όταν μίλησα με το Thomann support μου είπαν ότι μόνο οι HB περνάνε από ποιοτικό έλεγχο, οπότε φαντάζομαι ότι αν δεν έχει υποστεί ζημιά στο shipping, τότε μια χαρά θα είναι η κιθάρα.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, LK είπε

Έχει κανείς εμπειρία από b-stock αγορά από εκεί;

Αξίζει το ρίσκο αυτή η διαφορά των 64,00 € ή είναι φάση η φτήνια τρώει τον παρά;

 

Επειδή έχω παραγγείλει ακριβώς την ίδια κιθάρα (με τους EMG μαγνήτες) Β-Stock (όχι για να γλυτώσω λεφτά αλλα γιατί τα άλλα διαθέσιμο χρώματα δεν μου άρεσαν καθόλου) σου προτείνω ανεπιφύλακτα να ΜΗΝ το κάνεις.

 

Harley Benton + Β stock = το όργανο έχει θέμα.

 

Καταρχάς οι συσκευασίες των οργάνων επιπεδου HB δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

 

Επομένως όσο πιο πολλές φορές ταξιδέψει τόσο πιο πολλά σημάδια.

 

Εμένα μου ήρθε με σπασμένη κούτα και σπασμένο pick up ring αλλά το χειρότερο ήταν τα 

τάστα, που ήταν άθλια (unplayable) και δεν ξέρω αν έγιναν επειδή ''ξίστηκαν'' οι χορδές πάνω τους κατα την διάρκεια μεταφοράς (είτε της δικιάς μου είτε όταν πήγαινε στον πρώτο ιδιοκτήτη).

 

 

 

image.thumb.jpeg.aaa4fadf32fef4797d098fca9cd4d55b.jpeg

 

 

Γρατζουνιές-σημάδια χρήσης υπήρχαν αλλά δεν με απασχολούσαν γιατί το finish ήταν έτσι κι αλλιώς satin και οπως με τα τάστα, δεν ήξερα αν έγινε κατα την πρώτη ή την δεύτερη μεταφορά (προφανώς κάποια έγιναν στον πρώτο που την παρήγγειλε, και για αυτό την έστειλε πίσω και σε μενα ήρθε ακόμα χειρότερη με σπασμένο pick up ring κτλ και γι αυτό σε αποτρέπω να πάρεις HB b-stock)

 

 

 

Επεξεργασμένο από John Goumis
  • Λυπάμαι 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 λεπτά πριν, John Goumis είπε

Εμένα μου ήρθε με σπασμένη κούτα και σπασμένο pick up ring αλλά το χειρότερο ήταν τα 

τάστα, που ήταν άθλια (unplayable)

Την οποία βέβαια να υποθέσω ότι επέστρεψες...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

έκανα σήμερα εγγραφή μόνο και μόνο για να μοιραστώ την εμπειρία μου από Thomann (και για να το βγάλω από μέσα μου) - ελπίζω να μην καταχρώμαι το θρεντ αν και το θέμα είναι σχετικό.

 

Παρήγγειλα λοιπόν 2 Genelec 8030 σε b-stock από Τόμαν στις 13/1 και παρέλαβα σήμερα δέμα από την UPS όπου όμως μέσα βρήκα μόνο το ένα μόνιτορ, το άλλο άφαντο! Μέσα η κούτα η μεγάλη περιλαμβάνει κάτι μισοσκισμένα χαρτόνια με κάτι ιταλικούρες μέσα, πάντως το κουτί είναι αρκετά μεγάλο για να χωρέσει 2 ηχεία, οπότε είτε κάπου το δέμα ανοίχθηκε στην πορεία και το μισό περιεχόμενο εκλάπη είτε ο Τόμαν έκανε βλακεία εξαρχής και έστειλε μόνο ένα.

 

Το δε δέμα αναφέρει ολικό βάρος 8 kg, ενώ το κάθε ηχείο ζυγίζει τουλάχιστον 5 σύμφωνα με τα specs.

 

Έπικοινώνησα με την UPS και με ρώτησαν αν το δέμα δείχνει να έχει παραβιαστεί, αν όχι, να επικοινωνήσω με Thomann αφού μάλλον το λάθος είναι δικό τους.

 

Επικοινώνησα με τον αντιπρόσωπο του δεύτερου λοιπόν και μου στέιλανε μεηλ όπου ζητάνε φωτογραφίες από το πακέτο μέσα και έξω, και με ειδοποίησαν να μην τα πετάξω. Αυτές οι πληροφορίες λέει θα τους βοηθήσουν να δουν τι έχει συμβεί και να ξεκινήσουν την διαδικασία της επιστροφής και αντικατάστασης των προϊόντων. Έστειλα λοιπόν και τις φωτογραφίες και περιμένω την απάντηση τους.

 

Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο; Υπάρχει περίπτωση να πάρω τα λεφτά μου πίσω ή έστω να στείλουν το ηχείο που λείπει ή κλαίω 500 ευρώ; Θα έπρεπε μήπως να το τρέξω πιο πολύ με την UPS μήπως παίχτηκε εκεί τίποτα; Απλά αυτοί φαίνονται εντελώς αφερέγγυοι ενώ με τον Τόμαν σκέφτηκα ότι έχω μία ελπίδα αφού είναι μεγάλο μαγαζί και έχει υποτίθεται σοβαρό after sales service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν είσαι σίγουρος ότι παρήγγειλες 2 ηχεία και όχι ένα, σωστά? Δηλαδή έδωσες 1 χιλιάρικο.

 

Αν ναι τότε και μόνο από αυτό

14 λεπτά πριν, babarama είπε

Το δε δέμα αναφέρει ολικό βάρος 8 kg, ενώ το κάθε ηχείο ζυγίζει τουλάχιστον 5 σύμφωνα με τα specs.

φαίνεται ότι έγινε λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι το δέμα γράφει 8 κιλά ενώ θα έπρεπε να είναι 10+2 η συσκευασία σώζει  την παρτίδα  για σένα. Προφανώς στο τομαν έκαναν λάθος. Βασικά αυτό πρέπει να τους δείξεις. 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου