Προς το περιεχόμενο

ABBA-Tars


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Διαβάζω για τη συναυλία των ΑΒΒΑ με τα Abba-tars και έχω ανάμεικτα συναισθήματα.

Από τη μία, με ενθουσιάζει που η τεχνολογία δίνει τη δυνατότητα να γνωρίσουν οι επόμενες γενιές κάποιες καταστάσεις (δεν μιλάω αποκλειστικά για τους ΑΒΒΑ -αυτοί έκαναν την αρχή...) στη καλύτερη μορφή τους, όταν ήταν όμορφοι, ωραίοι και στα ντουζένια τους!!!

Από την άλλη, βλέποντας τους 40 χρόνια μετά...40 χρόνια που βαραίνουν και τη δική μου πλάτη...δεν ξέρω εάν θα πήγαινα να δω live π.χ. τους Rolling Stones σήμερα (που τους είχα δει στο φόρτε τους στα 80's...).

Δεν ξέρω εάν γίνομαι απόλυτα κατανοητός...

https://www.protothema.gr/life-style/article/1247913/avva-katabra-i-psifiaki-sunaulia-ton-avva-pou-xanazodanepsan-me-abba-tars-stin-skini/

 

 

 ΥΓ1 Το τεχνικό σεταπ είναι απίστευτο!!!

ΥΓ2 Κάποια κομμάτια από το τελευταίο των ΑΒΒΑ είναι πολύ καλά, αντάξια των ιστορικών ημερών!

 

Επεξεργασμένο από marathon
  • Like 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marathon είπε

Κάποια κομμάτια από το τελευταίο των ΑΒΒΑ είναι ΣΕΜΙΝΆΡΙΟ ΠΟΠ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

 

Κορεκτεντ  :)

  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλος, αυτό είναι το μέλλον, το οποίο θα αντλεί την ουσία του από το παρελθόν. Δηλαδή, καθώς το παρόν και (μάλλον) το μέλλον δεν θα έχουν να πουν και πολλά πράγματα από άποψη τέχνης, νομίζω ότι αυτό που έθιξες για τους Rolling Stones, θα γίνει πραγματικότητα στο άμεσο μέλλον. Κάποιος θα αγοράσει τα δικαιώματα τους (ή και ίδιοι) και φύγαμε για world (hologram) tour.

 

Και όχι μόνο για τους Stones δηλαδή, αλλά για όποιον θα μπορεί να αναπαραχθεί 3D, ασχέτως και αν έχει πεθάνει ages ago...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Φίλος, αυτό είναι το μέλλον, το οποίο θα αντλεί την ουσία του από το παρελθόν. Δηλαδή, καθώς το παρόν και (μάλλον) το μέλλον δεν θα έχουν να πουν και πολλά πράγματα από άποψη τέχνης, νομίζω ότι αυτό που έθιξες για τους Rolling Stones, θα γίνει πραγματικότητα στο άμεσο μέλλον. Κάποιος θα αγοράσει τα δικαιώματα τους (ή και ίδιοι) και φύγαμε για world (hologram) tour.

 

Και όχι μόνο για τους Stones δηλαδή, αλλά για όποιον θα μπορεί να αναπαραχθεί 3D, ασχέτως και αν έχει πεθάνει ages ago...

 

Μου φαίνεται λίγο επιφανειακή αυτή η οπτική. Ο κόσμος θέλει κυρίως να βλέπει ήρωες της εποχής του, γιατί με αυτούς συμπάσχει, με αυτούς έχει παρόμοια βιώματα και παρόμοιες συνισταμένες. Πόσα 15χρονα θα πάνε να δουν τα avatars των Rolling Stones; Μάλλον όσοι 50άρηδες πάνε να δουν Charlie Puth και Post Malone.

 

Δεν είναι θέμα ποιότητας, τι έχει να πει ο καλλιτέχνης και πόσο καλό ή relatable είναι αυτό, είναι κυρίως θέμα demographics. Μπορεί εσύ ως Terry να θεωρείς ότι οι σημερινοί καλλιτέχνες δεν έχουν και τίποτα να πουν και ίσως έχεις δίκιο από τη μεριά που το κοιτάς. Αυτό δε σημαίνει ότι το συμμερίζεται ο 20χρονος που πάει να δει τη μπάντα της γενιάς του. 

 

Αν είναι να μιλήσουμε για μουσική αξία, πολλοί μπορεί να πουν ότι δεν έχει πει τίποτα η μουσική μετά τη Ρομαντική περίοδο, παίχτηκαν όλα όσα έπρεπε να παιχτούν, ας μείνουμε εκεί κι ας το κλείσουμε το μαγαζί. Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα, γιατί αν ήταν θα ακούγαμε ακόμα Chopin στα ραδιόφωνα.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Φίλος, αυτό είναι το μέλλον, το οποίο θα αντλεί την ουσία του από το παρελθόν. Δηλαδή, καθώς το παρόν και (μάλλον) το μέλλον δεν θα έχουν να πουν και πολλά πράγματα από άποψη τέχνης, νομίζω ότι αυτό που έθιξες για τους Rolling Stones, θα γίνει πραγματικότητα στο άμεσο μέλλον. Κάποιος θα αγοράσει τα δικαιώματα τους (ή και ίδιοι) και φύγαμε για world (hologram) tour.

 

Και όχι μόνο για τους Stones δηλαδή, αλλά για όποιον θα μπορεί να αναπαραχθεί 3D, ασχέτως και αν έχει πεθάνει ages ago...

 

Άμα γίνει και αυτό, θα έχω την ευκαιρία να ζήσω Stravinsky στις δόξες του, τότε που προκαλούσε επαναστάσεις με την μουσική του.

  • Like 1
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Μου φαίνεται λίγο επιφανειακή αυτή η οπτική

Bill αν αυτό με τους Abba πετύχει, έχεις να δεις... Elvis live που θα τρίβουμε όλοι μαζί τα μάτια μας.

 

Γιατί πέρα από την αξία των σημερινών (ή και των αυριανών) καλλιτεχνών που θίγεις, το "κλασικό" και δη αυτό που δεν είχες ποτέ την ευκαιρία να το παρακολουθήσεις από κοντά, έχει μια ακατανίκητη γοητεία.

 

Βάλε μέσα και την τεχνολογία που είναι στο peak της και έχεις έναν ακαταμάχητο εμπορικό συνδυασμό.

 

Καταλαβαίνω πώς το πας- και δεν διαφωνώ- αλλά sorry, το βλέπω καθαρά εμπορικά.

 

Edit

Και να προσθέσω και κάτι ακόμα: Ο βαθμός της επιτυχίας ενός τέτοιου εγχειρήματος, θα είναι ανάλογος του θρύλου του ονόματος. 

Ένας Elvis, Beatles, Led Zeppelin to name a few, έχουν το "υλικό" που θα κινήσει αν μη τι άλλο το ενδιαφέρον.  

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Bill αν αυτό με τους Abba πετύχει, έχεις να δεις... Elvis live που θα τρίβουμε όλοι μαζί τα μάτια μας.

 

Γιατί πέρα από την αξία των σημερινών (ή και των αυριανών) καλλιτεχνών που θίγεις, το "κλασικό" και δη αυτό που δεν είχες ποτέ την ευκαιρία να το παρακολουθήσεις από κοντά, έχει μια ακατανίκητη γοητεία.

 

Βάλε μέσα και την τεχνολογία που είναι στο peak της και έχεις έναν ακαταμάχητο εμπορικό συνδυασμό.

 

Καταλαβαίνω πώς το πας- και δεν διαφωνώ- αλλά sorry, το βλέπω καθαρά εμπορικά.

 

Σε αυτό συμφωνώ και δε με πειράζει καθόλου, ίσα ίσα που τα βρίσκω ενδιαφέροντα όλα αυτά. Αλλά κακά τα ψέματα, τα μικρά παιδιά σήμερα ακούνε μουσική από 15'' βίντεο στο TikTok, οπότε δε μπορώ να προβλέψω πού πάνε τα πράγματα. Σε όποια μορφή και να είναι, ελπίζω να βρει η μουσική το δρόμο της και να αγγίξει τους ανθρώπους λίγο βαθύτερα, όπως πχ αγγίζει εμάς, κρίνοντας από τις συζητήσεις μας στο forum.

10 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Άμα γίνει και αυτό, θα έχω την ευκαιρία να ζήσω Stravinsky στις δόξες του, τότε που προκαλούσε επαναστάσεις με την μουσική του.

 

Αυτό κι αν είναι ενδιαφέρον. Μπορούμε να κάνουμε λίστες ολόκληρες με καλλιτέχνες που δεν είδαμε και θα θέλαμε να δούμε. Το θέμα είναι (και πάω λίγο σε φιλοσοφικά μονοπάτια) το κατά πόσο βλέπεις τον καλλιτέχνη τελικά. Με τι αλληλεπιδράς, τι σε κάνει τελικά να νιώθεις; Έχει σημασία αν τελικά σε αγγίζει; Έλα ντε.

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Το θέμα είναι (και πάω λίγο σε φιλοσοφικά μονοπάτια) το κατά πόσο βλέπεις τον καλλιτέχνη τελικά. Με τι αλληλεπιδράς, τι σε κάνει τελικά να νιώθεις; Έχει σημασία αν τελικά σε αγγίζει; Έλα ντε.

 

Ωραίος προβληματισμός.

Η γνώμη μου είναι ότι είναι καθαρά "εσωτερική" υπόθεση αυτή.

Δηλαδή αλληλεπιδράς με κάτι δικό σου, "εσωτερικό", το αποτύπωμα του κάθε μουσικού στον εσωτερικό σου κόσμο.

Γι' αυτό και σε αγγίζει σίγουρα.

Όμως ξέρεις στο συνειδητό σου, ότι δεν συμμετέχεις στην πραγματικότητα σε κάτι που συμβαίνει εκείνη την στιγμή, αλλά μάλλον στο αχνάρι που έχει αφήσει αυτό στην δική σου συνείδηση.

Τεράστιο θέμα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Πόσα 15χρονα θα πάνε να δουν τα avatars των Rolling Stones; Μάλλον όσοι 50άρηδες πάνε να δουν Charlie Puth και Post Malone.

Ήδη οι άνω των 50 στον δυτικό κόσμο και την Ιαπωνία/Κορέα είμαστε περισσότεροι  ....οπότε ΝΙΚΑΜΕ  :):)

 

Έχει να πέσει πουρο-ροκ και πουρο-ποπ που θα πάει σύννεφο φιλωουΖ :)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου