Προς το περιεχόμενο

Με Τι Ηχεία-Καμπίνες Παίζετε Τους Ενισχυτές Σας?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και...χρονια ο ηχος στα live (αυτος που ακουει ο κοσμος αλλα και μεσω μονιτορ οι..συμπαιχτες σου) βασιζεται στα ΜΙΚΡΟΦΩΝΑ που ειναι μπροστα απο τους ενισχυτες οποτε ειτε παιζεις με ...14Χ12 ειτε με 1Χ12 το..μικροφωνο ΕΝΑ μεγαφωνο "ακουει",αν θες ΕΣΥ να ακους δυνατα την κιθαρα σου (γιατι να θες ομως μια και αν ακους δυνατα την κιθαρα σου δεν ..ακους συνηθως τους αλλους and your playing sucks... ;D),απλα τοποθετεις τον ενισχυτη σου στο υψος των..αυτιων σου ωστε να τον ακους...ΤΟΣΟ απλο ειναι.. ;D  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν διαφωνούσες θα σε φώναζα το απόγευμα σπίτι για να σου αλλάξω γνώμη ;D

 

θελεις να φωναξεις εμενα, να μου αλλαξεις γνωμη?

Με ολο το σεβασμο, εξαρταται απο το μεγεθος της αιθουσας, το στυλ μουσικης και το κεφαλι που οδηγει την καμπινα...

Εγω πιστευω οτι δεν δινεις live ουτε με 1x12, ουτε με 2x12... μονο με 4x12, εκτος αν live ονομαζεται να μαζεψω 20 φιλους και να γουσταρουμε...

Αν θελεις να παιξεις με ντραμερ και μπασιστα μπροστα σε 100 ατομα, σε μια σκηνη μαγαζιου, δεν εχεις επιλογες, εκτος αν δεν θες να ακουγεσαι επειδη δεν το'χεις...

Deth to All, Butt Metal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελεις να φωναξεις εμενα, να μου αλλαξεις γνωμη?

Με ολο το σεβασμο, εξαρταται απο το μεγεθος της αιθουσας, το στυλ μουσικης και το κεφαλι που οδηγει την καμπινα...

Εγω πιστευω οτι δεν δινεις live ουτε με 1x12, ουτε με 2x12... μονο με 4x12, εκτος αν live ονομαζεται να μαζεψω 20 φιλους και να γουσταρουμε...

Αν θελεις να παιξεις με ντραμερ και μπασιστα μπροστα σε 100 ατομα, σε μια σκηνη μαγαζιου, δεν εχεις επιλογες, εκτος αν δεν θες να ακουγεσαι επειδη δεν το'χεις...

 

O edge αν θυμαμε καλα με ενα blues junior και με ενα AC30 την παλευει το παλικαρι...εε...δεν εχει λεφτα για 14x12...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι δεν μπορεις να βγαλεις live με 1x12? Μικροφωνο απο μπροστα και ακους απο τα monitor αν δεν επαρκει η ενταση του ενισχυτη σου.

 

Μιας και ανεφερες μεγεθη, τελευταια φορα που βγηκα live ετσι ηταν σε μαγαζι με καμια 300αρια ατομα, και στη μπαντα ειχαμε καφρο drummer, πληκτρα, μπασο, κιθαρα, τρομπετα, τενορο σαξοφωνο και αλτο σαξοφωνο.

Και βγηκα ανετοτατα με ενισχυτη 20βαττ...και εγω ακουγα τον εαυτο μου και με ακουγαν οι κατω.

 

4x12 σε μη-μεταλ συναυλια εχω να δω απο την εποχη του Νωε, ακομα και οταν μιλαμε για τεραστιες συναυλιες σε υπαιθριους χωρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελεις να φωναξεις εμενα, να μου αλλαξεις γνωμη?

Με ολο το σεβασμο, εξαρταται απο το μεγεθος της αιθουσας, το στυλ μουσικης και το κεφαλι που οδηγει την καμπινα...

Εγω πιστευω οτι δεν δινεις live ουτε με 1x12, ουτε με 2x12... μονο με 4x12, εκτος αν live ονομαζεται να μαζεψω 20 φιλους και να γουσταρουμε...

Αν θελεις να παιξεις με ντραμερ και μπασιστα μπροστα σε 100 ατομα, σε μια σκηνη μαγαζιου, δεν εχεις επιλογες, εκτος αν δεν θες να ακουγεσαι επειδη δεν το'χεις...

Διάβασε αυτό που γράφει ο SF πιο πάνω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4x12 σε μη-μεταλ συναυλια εχω να δω απο την εποχη του Νωε, ακομα και οταν μιλαμε για τεραστιες συναυλιες σε υπαιθριους χωρους.

Σε ρόκ όμως? ;D ;D

Kiss%20Download%20Festival.jpg

Πάρα ΠολλάΧ12" ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βαρεθει να βαζω αυτη τη φωτο...

 

458843587654118d68f36fe6f20f0dd9fdf40bc0ea49e8e7a66967cd.jpg

 

ειναι το rig του ενος κιθαριστα της SHAKIRA στο..ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΣΤΑΔΙΟ (πιστεψε με ειχε..περισσοτερα απο..20 ατομα).. ;D

 

ΕΝΑΣ Deluxe Reverb 22 βαττ με ενα EVM12L.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως εγω παιζω rock και metal, τα κεφαλια που ειναι φτιαγμενα για τετοιου ειδους μουσικη πνιγονται σε μικρες καμπινες. Δεν μπορει να ακουστει ενας high gain σε 1x12 και με δυσκολια σε 2x12, αντιθετως αναπνεει και τα μπασα του τα νιωθεις σε μια 4x12.

Τωρα αν ολοι διαφωνειτε και θελετε μικροτερες, παω πασο...σεβαστη η γνωμη σας...,

οπως ομως και των Delivers, Spitfire και τοσων αλλων παιδιων που βλεπουμε καθημερινα να γεμιζουν τις αθηναικες σκηνες...

Deth to All, Butt Metal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κιθαριστας της τσιφτετελους δεν μου λεει τπτ...

Δεν μιλησα να παιξεις στο ΟΑΚΑ...!!!!

Το ξερετε καλα οτι σε τετοιους χωρους παιζεις με μικροφωνα, αν ειχες 100 4x12 θα ακουγωσουν, αλλα θα ανατιναζες και την οροφη του Calatrava...

Οποτε αστοχες οι παραθεσεις...

Deth to All, Butt Metal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως εγω παιζω rock και metal

 

Εμεις ομως ΔΕΝ παιζουμε μεταλ... ;D

 

ΡΟΚ παντως παιζει και αυτος... ;D (ειναι τοσο παλιος που σχεδον το..ανακαλυψε... ;D)

 

 

wear-rock-stars-used-guitar-strings-keith-richards.jpg

 

και πιστεψε με παιζει σε ΠΟΛΥ μεγαλυτερες σκηνες απο αυτες που παιζουν αυτοι που αναφερεις.. ;D

 

και ολους κι ολους αυτους τους ενισχυτες χρησιμοποιει (τον ΕΝΑΝ μονο,ο αλλος ειναι spare)

 

Keith%27sgear-closeup.jpg

 

 

Το ξερετε καλα οτι σε τετοιους χωρους παιζεις με μικροφωνα

 

Σε ΟΛΟΥΣ τους ΣΟΒΑΡΟΥΣ χωρους παιζεις με μικροφωνα..αλλοιως απλα ..παιζεις στους ...20....φιλους σου ;D

 

Στα περισσοτερα heavy metal acts που βλεπεις οι...δεκαδες καμπινες πισω απο τους κιθαριστες ειναι dummy (δεν εχουν καν μεγαφωνα μεσα) ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου