Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για reamping και εξοπλισμό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

 

Θέλω να στήσω ένα σύστημα reamping για home studio. Το DAW είναι το cubase 5 και η κάρτα ήχου η M-audio fast track pro.

Είδα αυτό

http://www.radialeng.com/r2011/reampkit.php

http://www.thomann.de/gr/radial_engineering_reamp_kit_reamping_kit.htm

 

και αναρωτιέμαι αν με αυτό καλύπτονται οι απαιτήσεις, αν υπάρχει οικονομικότερη λύση (σίγουρα), αν η κάρτα ήχου αρκεί και αν υπάρχει κάποιος άλλος αδύνατος κρίκος στο σύστημα (πλην της κακής χρήσης και ασχετοσύνης :D ).

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν φτάσουμε στο τι reamp box θα πάρεις, με ποιο σκεπτικό θέλεις να στήσεις κάτι τέτοιο στο σπίτι σου και ο χώρος σου είναι αντίστοιχα διαμορφωμένος για να κάνεις κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θέλω να κάνω... καλή ερώτηση...

 

θέλω να ηχογραφήσω κιθαριστικά tracks και μόνο, με σκοπό είτε να τα χρησιμοποιήσω με διάφορες επιλογές ενισχυτών (αλλά έχοντας έτοιμα τα σωστά/σφιχτά παιξίματα) είτε να πειραματιστώ με διάφορους ήχους από line6 hd500. Μιάς και όλα αυτά θα μπουν σε μία μίξη που γίνεται από τέσσερις ανθρώπους (κοινώς, μία μπάντα), θα ήθελα να μπορώ να κάνω ένα βήμα πίσω και να αλλάζω ήχο, χωρίς να χρειάζεται να ξαναπαίζω τα μέρη.

 

Και θα ήθελα να γράφω από την πολυθρόνα του σπιτιού μου και χωρίς να ξυπνάει το μωρό!  :D

 

Όταν εννοείς χώρο, τι εννοείς? Υπάρχει χώρος για να παίξει ένας 100άρης στο 10 και να ηχογραφηθεί. Χρόνος δεν υπάρχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικονομικότερη λύση σίγουρα υπάρχει πχ. ενα DI και ένα Reamper της Palmer που είναι πολύ αξιόλογη εταιρία στο συγκεκριμένο χώρο.

http://www.thomann.de/gr/palmer_pan_02.htm

http://www.thomann.de/gr/palmer_reamping_boxdaccapo.htm

σου βγαίνουν στα 135 περίπου το 1/3 της τιμης του κιτ της radial.

 

Ασε που νομίζω οτι η κάρτα ήχου σου έχει και instrument είσοδο όποτε μπορεί να μη χρειαστείς ούτε DI.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loki,

όντως, η κάρτα ήχου έχει instrument επιλογή. Δηλαδή, μπορώ να γράψω και τώρα, χωρίς το re-amp box? απλά για να έχω τα tracks? και όταν έρθει το όποιο re-amp box...

και σε τι level θα πρέπει να γράψω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το palmer θα σου πρότεινα. Το έχω και είναι αντάξιο της φήμης του.

 

Ναι αν έχει η κάρτα σου instrument in δεν θα χρειαστείς D.I. και μπορείς να γράφεις. Ένα ιδανικό level για να έχεις εύκολα καθαρό ήχο μετά στον ενισχυτή σου είναι να μην ξεπερνάς τα -10dB -6dB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το palmer θα σου πρότεινα. Το έχω και είναι αντάξιο της φήμης του.

 

Ναι αν έχει η κάρτα σου instrument in δεν θα χρειαστείς D.I. και μπορείς να γράφεις. Ένα ιδανικό level για να έχεις εύκολα καθαρό ήχο μετά στον ενισχυτή σου είναι να μην ξεπερνάς τα -10dB -6dB.

 

ξέρετε αν μπορώ να βρω το palmer Αθήνα?

fleamail, όταν λες -10 έως -6 db, εννοείς όπως το βλέπεις στο cubase?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

D.I. δεν σου χρειάζεται.

Χρησιμοποιώ το original Reamp (πριν αγοραστεί από τη Radial), χωρίς κανένα θέμα.

Θα εμπιστευόμουν πάντως και το Palmer.

Κάτι που θέλει προσοχή σε κάθε περίπτωση, είναι το εξής:

Πρέπει να γράψεις την κιθάρα χωρίς κανένα εφφέ, πετάλι, χώρο, eq, κτλ

Ωστόσο, αν οι ήχοι σου έχουν gain, θα πρέπει να τους ακούς και "κοντά" στο τελικό τους ηχόχρωμα ώστε το παίξιμο να είναι φυσιολογικό. Το οποίο σημαίνει ότι είτε με κάποιο splitter γράφεις "σκέτο", ενώ παράλληλα ακούς τα εφφέ και το γκάζι σου, είτε όλα αυτά τα βάζεις σαν insert στο κανάλι που γράφεις (και ΟΧΙ στο κανάλι της εισόδου).

Επίσης, ως παθών, οφείλω να σε προετοιμάσω για το λάθος που σχεδόν σίγουρα θα κάνεις.

Και αυτό δεν είναι άλλο από το να πλακωθείς στο layering και για κάθε κιθάρα να γράψεις 2.345.678 takes με αντίστοιχους ενισχυτες, τα οποία θα τα δεις "στη μίξη". Το αποτέλεσμα θα είναι ο τριπλασιασμός του απαιτούμενου χρόνου για τις μίξεις και δώρο ένα κεφάλι καζάνι.

Προσπάθησε οι επιλογές σου να έχουν νόημα προς τον ήχο που φαντάζεσαι, απ'αρχής.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

Nullius in Verba

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

επαναφέρω το θέμα με την εξής απορία:

 

απ'οτι φαίνεται, το DI είναι απαραίτητο για να γράψεις για reamping. Ενώ όμως πολλοί προτείνουν passive DI, κάποιοι άλλοι, πχ. η Radial, προτείνουν active.

 

active ή passive DI για ηχογράφηση dry ηλεκτρικής κιθάρας ?  ???

 

σημείωση: χρήση κυρίως active αλλά και passive μαγνητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου