Προς το περιεχόμενο

Με Τι Ηχεία-Καμπίνες Παίζετε Τους Ενισχυτές Σας?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντα επαιζα με 2x12 (Marshall 1922 με celestion G12T - 75) αλλα τωρα νομιζω πως δεν πολυταιριαζουν με το κεφαλακι μου (Bogner Alchemist) οποτε μαλλον θα αγορασω τη δικη του καμπινα που ειναι ανοιχτη με G12H και G12M (αν βρω πουθενα να τη δοκιμασω-ή εστω τον combo που φοραει τον ιδιο συνδιασμο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν μπορει να ακουστει ενας high gain σε 1x12 και με δυσκολια σε 2x12, αντιθετως αναπνεει και τα μπασα του τα νιωθεις σε μια 4x12..

Θα ακουστεί σε μια 1x12, όπως και σε μια 2x12, όπως και σε μια 4x12 κ.ο.κ.

Απλά θα ακουστεί διαφορετικά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερετε καλα οτι σε τετοιους χωρους παιζεις με μικροφωνα,

 

δηλαδή εσύ αν έπαιζες π.χ. στο γκαγκάριν ΔΕΝ θα έπαιζες με μικρόφωνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι θα επαιζε με 30 Marshall οπως οι RAMONES... ;D,για να τον ακους ΚΑΛΑ.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι λιγο εριστικος αλλα δεν πειραζει...

Αν φτασεις και εσυ στο επιπεδο του, ή και εγω θα αναθεωρησω...

Επειδη ομως εγω δεν εχω τοσο κοσμο (για σενα δεν ξερω...), εγω εχω δει απο την πειρα μου οτι η 4x12, δανεικη βεβαιως διοτι εχω δικη μου 2x12, ειναι η ενδεδειγμενη...

Deth to All, Butt Metal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα άρθρο για το Rig του Bonamassa έλεγε πως του αρέσει να τερματίζει τους ενισχυτές του (σίγουρα είχε μια καμπίνα 4χ12 αν θυμάμαι καλά) αλλά μπροστά βάζει μια κατασκευή από plexiglass γιατί λυπάται αυτούς που θα είναι στις πρώτες σειρές ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λατρεμένη τρομο-τοστιέρα...με randall 2x12 με celestion 70/80...που ειναι μια χαρα!! γιατί τα κράζετε δεν μπορώ να καταλάβω... ;D ;D

Mια χαρά είναι τα seventy-80 και η Randall δικαίως τα έχει στα μοντέλα της. Τώρα τα βάζει και η Harley benton στους μεγάλους combo της (και σε πολύ καλές τιμές).

 

Ορίστε και τα specs τους. Χρησιμοποιούνται κυρίως σε ισχυρούς ενισχυτές και τρανζιστοράτους διότι αφενώς έχουν 98dB/1W/1m ευαισθησία που είναι μία μεσσαία προς χαμηλή τιμή ευαισθησίας και φτάνουν μέχρι τα 9kHz περίπου.

Αυτό τα καθιστά πιο ακριβή στις χαμηλές με μικρότερη παραμόρφωση και πιο χαλαρά και μουντά στις υψηλές ώστε να κόβουν το υψίσυχνο "τζιτζίκισμα" του distortion (με διόδους και chip) που έχουν οι τρανζιστοράτοι randall κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να ζητήσω μια συγνώμη γιατί από μια ερώτηση, το θέμα ξέφυγε κάπως από τον αρχικό σκοπό του...

Η αλήθεια είναι ότι ναι όντως άνετα βγάζεις ένα live με μια 1x12" αλλά (όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε από τους περισσότερους) εξαρτάται από το είδος και το τι θέλεις να κάνεις.

Το έθιξα το θέμα γιατί προσωπικά (λόγω ύφους μπάντας και λόγω προσωπικού γούστου) δεν μπορώ να σκεφτώ να παίξω με λιγότερο από μια 4x12".

Επίσης δεν μου αρέσει καθόλου να ακούω τις κιθάρες μου μέσα από τα monitors διότι κατ ουσίαν ο ήχος είναι τελείως διαφορετικός από το real thing. Και να τσιτώσεις έναν ενισχυτή 20watts πχ τόσο ώστε να μπορείς να τον ακούσεις στο mix (on stage) ε δεν είναι και ότι καλύτερο.

 

Επίσης όταν ανέφερα για live είχα και στο μυαλό μου και καταστάσεις πρόβας, που λόγω έλλειψης PA τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά.

 

Anyway δέχομαι απόλυτα τις απόψεις σας αλλά αναφέρω και τις δικές μου εμπειρίες - λόξες. :)

 

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι λιγο εριστικος αλλα δεν πειραζει...

Αν φτασεις και εσυ στο επιπεδο του, ή και εγω θα αναθεωρησω...

Επειδη ομως εγω δεν εχω τοσο κοσμο (για σενα δεν ξερω...), εγω εχω δει απο την πειρα μου οτι η 4x12, δανεικη βεβαιως διοτι εχω δικη μου 2x12, ειναι η ενδεδειγμενη...

 

πρεπει να καταλαβεις οτι επειδη ΕΣΥ πιστευεις κατι δεν ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να το πιστευουν και οι αλλοι,φυσικα εχεις ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να προτιμας 4χ12 καμπινα αν θεωρεις οτι για τον ΔΙΚΟ σου ηχο ειναι καλυτερη,δεν εχεις ομως το δικαιωμα να ΕΠΙΒΑΛΕΙΣ την αποψη σου στους αλλους  ;)

 

οπως εγω θεωρω παντελως αχρηστη (αλλα και "επικινδυνη" για αυτα που παιζω μια και χαλαει την ισσοροπια πανω στη σκηνη) μια 4Χ12 καμπινα,ετσι και εσυ εχεις καθε δικαιωμα να χρησιμοποιεις οσες 4χ12 θελεις.... ;) και να θεωρεις οτι για ΕΣΕΝΑ η 1χ12 ειναι χαλια.

 

 

Επειδη ομως εγω δεν εχω τοσο κοσμο (για σενα δεν ξερω...),

 

μπα της πλακας ειμαι & εγω,το τοπ μου ειναι 3-4 χιλιαδες ατομα σαν μουσικος και 60.000 σαν τεχνικος.. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου