Προς το περιεχόμενο

Περι ear training κλπ κλπ


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας!

Θα κανω εναν συνδυασμο των παραπανω και οτι προκυψει!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μάθεις να κουρδίζεις την κιθάρα σου με το αυτί και μετα να τσεκάρεις με το κουρδιστήρι πόσο κοντά έπεσες.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο!

 

το κανω χρονια τωρα και γενικα ειμαι μεσα στο κουρδισμα, με εξαιρεσει οτι δεν μπορω να κουρδισω την μι μπασα.

 

επισης να τονισω οτι παντα εδινα βαρος στο κουρδισμα του οργανου και παντα εκανα καλο σετ-απ τα οργανα μου δινοντας βαση στο intonation. επισης ποτε δεν εκανα σολφεζ με κιθαρα, που για μενα ειναι οτι χειροτερο.

 

Το προβλημα μου ειναι οτι απλα πραγματα που ειναι στο ευρος των νοτων της κιθαρας τα βγαζω ανετα, ή με λιγο κοπο αναλογα με την ποιοτητα της ηχογραφησης, αλλα νοτες πχ του μπασου (πανηγυρι) ή πιο ψιλες της κιθαρας - πιανο κλπ δεν τα εχω καθολου. μα καθολου.

Επισης αν μου παιξεις μια συγχορδια στην κιθαρα μπορω να σου αν ειναι μινορε ή ματζορε αν την παιξεις στα πληκτρα δεν μπορω (το δοκιαμσα παρα πολλες φορες να μου παιζει αλλος πιανο ή κιθαρα)...

 

μηπως δεν παω καλα??? ;D

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διακριτικότητα σε πολύ χαμηλές ή ψηλές συχνότητες περιορίζεται.

 

Όταν δυσκολεύομαι τα βγάζω σε ψηλότερη οκτάβα κ κατεβαίνω ;)

 

Τα ακόρντα θέλουν συνήθεια. Επίσης έχε πάντα στο νου σου ότι και το αυτί κουράζεται. Μετά από κάποια ώρα, μπορεί απλά και να σου ακούγονται όλα ίδια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωστε το παθαινουν και αλλοι αυτο ε?? (το να κουραζονται τα αυτια)

 

νομιζα οτι παθαινα μονο εγω!!

 

αλλα σχετικα με τις μπασες συχνοτητες εχω μεγαλο θεμα..δηλαδη αν μου δωσεις μια Σολ του μπασου και μου πεις κουρδισε το θα σου κανω ενα κουρδισμα....  ::)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

Ποιον τροπο χρησιμοποιειτε για να κανετε ear training (οσοι κανετε) ?

 

Καποιο λογισμικο?

Βγαζετε κομματια με το αυτι?

Κανετε ντικτε σε ωδειο?

 

Τι θα συμβουλευατε καποιον που δεν εχει εκ γενετοις μουσικο αυτι και απλα το παλευει να βελτιωθει?

 

να τραγουδάς πολύ...οτι νάνε...αλλά πολύ!

 

βέβαια τα ντικτε είναι υπερτέλεια εξάσκηση...και γενικά να έχεις καλή αντίληψη των διαστηματων...τρίτες πέμπτες τριμιτονια..που αυτά τα κάνεις ή με ντικτε ή με το όργανο που παίζεις...

 

υπάρχουν κι άλλοι τρόποι ίσως πιο διασκεδαστικοί...αλλα εγω ετσι δουλεύω οσο καιρο ασχολουμε με μουσική... ;D

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου