Προς το περιεχόμενο

Περι ear training κλπ κλπ


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!

Ποιον τροπο χρησιμοποιειτε για να κανετε ear training (οσοι κανετε) ?

 

Καποιο λογισμικο?

Βγαζετε κομματια με το αυτι?

Κανετε ντικτε σε ωδειο?

 

Τι θα συμβουλευατε καποιον που δεν εχει εκ γενετοις μουσικο αυτι και απλα το παλευει να βελτιωθει?

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυρίως να προσπαθήσεις να βγάζεις κομμάτια με το αυτί. Ξεκίνα από όσο πιο απλά και επέμεινε. Μην το εγκαταλείψεις μόλις δυσκολευτείς λίγο.

Έχω χρησιμοποιήσει κ εγώ το earope πλάκα έχει, φαντάζομαι βοηθάει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε απλά ...ότι ακούω πάω και το παίζω στο όργανο?

ή ασκήσεις ακουστικής και το μεταφέρω σε παρτιτούρα?

Άλλο είναι απλά να παίξεις την όποια μελωδία ακούς, και άλλο να καταγράψεις την όποια εναρμόνιση ακούς.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον) Με εξασκηση και εξασκηση  :)

 

2ον) εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το golden ears αλλα δυστυχως δεν το εχω ακουσει/δει.

 

3) Με pink noise (ή tracks) kai kapoio EQ.

 

EDIT: Sorry αλλο καταλαβα  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που μπορείς να βρεις νότες με το αυτί σε ένα όργανο με ορισμένες νότες (κιθάρα με τάστα, πιάνο κτλ), και ξέρεις τα βασικά θεωρητικά νότες δηλαδή, ρυθμικές αξίες κτλ μετά μπορείς και να γράφεις ότι ακούς, ξεκινώντας πάντα από πολύ απλά κ προχωρώντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ....μια πρωτη εκκίνηση...και προχωρας παράλληλα με αυτό είναι το μάθημα σολφεζ και το ντικτε.

Παράλληλα όμως.

Ξεκινάς απο διαστήματα,διφωνίες,μελωδική γραμμη μέχρι κύκλο θέματος.(Αναφέρομαι σε κλασικά μουσικά Θέματα αρμονίας τυπου Gzerny,Hanon..και αντιστοίχως υπάρχουν και για άλλα όργανα πέρα των πληκτροφόρων).

Εκτος απο το να τραγουδήσεις τα παραπάνω θέματα,τα καταγράφεις κιολας ακούγοντάς τα έτσι ώστε το αυτί να συνηθίζει σε χρωματικες αλλαγες και ρυθμικές αγωγες.

Συνηθως μόνος σου χωρις δασκαλο είναι να εχεις το αναλογο υλικο,για να μπορεις να τσεκαρεις το τι ειναι σωστο και που εισαι λαθος (στα γραπτα).

Αυτο ειναι ενα σταδιο,που οσο το χτιζεις τοσο συμβάλλει στην εκπαιδευση του αυτιου.

Με την εξελλιξη,περνας και στα δικα σου ακουσματα.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω κατά πόσο το γράψιμο αυτών που ακούς βοηθάει το αυτί περισσότερο απ το παίξιμο. Σ εμένα πάντως το να προσπαθώ να παίζω ότι ακούω είναι αυτό που με βοήθησε και μάλιστα χωρίς να το καταλάβω.

 

Στην αρχή απλά μου άρεσαν κάποια κομμάτια και άρχισα να προσπαθώ να τα βγάλω. Ήταν δύσκολο γιατί μέχρι τότε άκουγα την συνολική εικόνα και εντύπωση που μου έδινε κάθε κομμάτι ενώ για να το βγάλω έπρεπε να το σπάσω σε κομμάτια νότα νότα!

Με αυτή την διαδικασία και χωρίς να το θεωρήσω άσκηση (μια και απλά έβγαζα τα κομμάτια που μου άρεσαν) πέρασα σιγά σιγά από απλές μελωδίες σε τραγούδια με αρπίσματα, μετά με συγχορδίες και πάει λέγοντας!

 

Κάτι που σίγουρα βοηθάει να αναλύσεις αυτό που ακούς σε "νότα νότα" προσέγγιση, είναι να τραγουδάς και μάλιστα με σιγουριά αυτό που θέλεις να παίξεις. Έτσι παρ όλες τις αποτυχημένες προσπάθειες που θα κάνεις θα είσαι πιο συγκεντρωμένος στην νότα που θες και δεν θα μπερδευτείς τόσο εύκολα!

 

Γενικά διασκέδασε το και μην το δεις σαν άσκηση αλλά σαν δημιουργική διαδικασία! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν σε βοηθησει στην μελετη σου τιποτα απο αυτα μιας και δεν εχω ασχοληθει αλλα στα παραθετω να κανεις κανα search να δεις κανα δειγμα ισως σου κανει τιποτα.

1.dvd Berklee Workshop - Harmonic Ear Training

2.dvd Relative Pitch by David Burge

3. λογισμικο SIBELLIUS AURALIA student Edition

4. λογισμικο ear master professional

5. cd rom Riff Interactive: Beginning Guitar VII - Ear Training για αρχαριους κιθαριστες απ οτι λεει

 

δεν ξερω ποιο ειναι καλο η τι παιζει με την καθε εκδοση του λογισμικου διαφορα pro student κτλ αλλα με ενα search στο google θα κατατοπιστεις ευκολα.Μονο το ear master ειχα αλλα δεν ασχοληθικα ποτε, απλα εκανα ενα search στο forum που το ειχα κατεβασει και σου εγραψα τα αποτελεσματα που εβγαλε μηπως βρεις κατι καλο.Δεν μπορω να σου πω το forum γιατι εχει σπασμενα και ειναι εναντια στους κανονισμους του noiz.Επειδη δεν θελω να εννωειθει οτι σου προτεινω να βαλεις κατι σπασμενο.Υπενθυμιζω οτι τα σπασμενα λογισμικα ειναι αγνωστου προελευσεως και μπορει να βλαψουν τον υπολογιστη οποτε δεν ειναι λυση που πρωτεινω απο εκει και περα τι κανει ο καθενας με το pc του και την ip του ειναι δικο του θεμα και προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου