Προς το περιεχόμενο

New Wave, Post Punk, Punk, Ska, Garage, Alternative, Dark Wave.


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mε τον Μιχάλη είχαμε μια "κουβέντα"* χθες βράδυ.

 

*Χωρίς να έχω κάποια "δασκαλίστικη" διάθεση, θα ήθελα πολύ να ανοίξει στο Noiz μια συζήτηση σχετικά με αυτή τη μουσική σκηνή, τις μπάντες, τους μουσικούς κ.τ.λ. Εννοώ τη σκηνή New Wave, Post Punk, Punk, Ska, Garage, Alternative, Dark Wave και τα παρακλάδια αυτών από τέλη '70ς έως σήμερα. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η πιθανότητα να γίνει η "Σφαγή του Δράμαλη" από διάφορα "παιδιά θαύματα". Πιστεύω ότι υπάρχουν αρκετοί (λίγο μεγαλύτεροι) στο forum που ακούν αυτή τη μουσική αλλά για κάποιο λόγο δεν τη συζητούν.

 

Μιχάλη μια που το 'πες, μια που έγινε.

 

Spizzenergi - Where's Captain Kirk (1979)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Καλημέρα... καλημέρα

 

Τι έγινε; Θυμηθήκαμε τα νιάτα μας πρωί- πρωί;  ;D

 

Εμένα με ξέρεις, δεν είχα πολλά-πολλά με αυτές τις σκηνές που αναφέρεις, αλλά από αυτά που άκουσα εσχάτως (χάρις σε εσένα και τον Γιώργο  ;)) υπήρξαν πολλές αξιόλογες μπάντες- που πέρασαν στα «ψιλά» για το ευρύτερο ακροατήριο.

 

Για ρίξε πράγμα να γίνει σεμινάριο για το φιλομαθές κοινό  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τον Μιχάλη είχαμε μια "κουβέντα"* χθες βράδυ.

 

Και τι τάχα ξέρει ο Μιχάλης για το θέμα, ώστε να το συζητήσουμε μαζί του;

Να πάρει να πάρει τους προβλεπόμενους 4.000 δισκους και μετά ίσως ασχοληθούμε.

 

Πιφ..

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι μέσα! Ευκαιρία να θυμηθώ τα νιάτα μου.  ;D

 

Προτείνω, χωρίς να έχω καμία πρόθεση να αρχίσω τη "σφαγή του Δράμαλη":

 

1. Να περιορίσουμε λίίίγο χρονικά που θα κινηθούμε, γιατί αλλιώς θα πλατύνει πολύ το εύρος της συζήτησης και

 

2. Να βγάλουμε το "alternative" γιατί θεωρητικά περιλαμβάνει όλα τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο, πέρασε από το σπίτι ο Τάκης ο πέηντερ για χειμωνιάτικο φραπέ και για κακή σας τύχη έμαθε για το παρόν θρεντ. Αφού χαμογέλασε νωχελικά, ήπιε μίση γουλιά και ενώ έψαχνε τα τσιγάρα του στη τσέπη του καρό πουκαμίσου του, λέει "καιιιι.. να σου πω.." τσιφ(αναπτήρας) "ξέρουν εκεί στο νόιζ για τους future of the left; "

Αμήχανος εγώ, είπα στον Τάκη να μην το παρατραβάει γιατί μπορεί να παρεξηγηθεί. Τότε είπε "να' σαι τολμηρός σ' αυτή τη ζωή, όπως ακριβώς οι cloud nothings"

Τότε κάπως ηρέμησε, σα να απέκτησε η έκφρασή του μια ανθρωπιά. "Τι σκέφτεσαι ρε Τάκη" τον ρώτησα. "Δε βαριέσαι.. νιώθω γέρος, πάνε κιόλας 8 χρόνια από τότε που βγήκε εκείνος ο δίσκος των Libertines. Βέβαια, το βιβλιαράκι του σιντι βράχηκε στη Σαμοθράκη".

08 - Arbeit Macht Frei

Ο καφές τελείωσε, ο Τάκης σηκώθηκε ράθυμα, βγήκε απ' το σπίτι και από τις σκάλες ούρλιαξε " LAST DRIIIIIVE I LOVE CINDYYYYY".

 

Υ.Γ.

Για τι στο καλό μιλάμε και ποιος είναι ο Μιχάλης ρε παιδιά;  ;D

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου