Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για Crybaby Dunlop


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλημερα,

 

αγορασα ενα crybaby απο ενα μελος του φορουμ σημερα, και παρατηρω το εξης.

 

Οταν κουναω το πεταλι νιωθω εναν μικρο (ελαχιστο) τζογο πριν "πιασει" το πεταλι πανω στο ποτενσιομετρο και αρχιζει και το γυρνα.

 

Βεβαια τον τελευταιο καιρο ημουν καλομαθημενος απο την ακριβεια του πεταλιου της GT-10 και δε θυμαμαι πως ηταν τα crybaby και αν αυτος ο ελαχιστος τζογος ειναι φυσιολογικος.

 

Μπορει καποιος να τσεκαρει το δικο του crybaby και να μου πει?

 

Δηλαδη εχει το περιθωριο να κανει κινησεις 1-2 χιλιοστα περιπου στο πεταλι χωρις να εχει μεταβολη στον ηχο απο το crybaby, δηλαδη αυτο να ειναι κινηση τζογου?

 

Ρωτω γιατι συνηθως κανω πολυ μικρες κινησεις στο πεταλι σε συγκεκριμενο ευρος και δε με βολευει αυτος ο τζογος τοσο πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το υποπτευομουν αυτο...

 

χμμ, ετσι οπως το ειδα δε καταλαβα πως θα μπορουσα να το ρυθμισω... καμμια ιδεα?

 

ειναι το Jimi hendrix wah, ηχητικα ειναι πολυ ωραιο πολυ καλυτερο απο το απλο 95ρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ιδεα. Εχω το απλο εδω και 200 χρονια κανει χρατσα -χρουτσα θελει καθαρισμα και εγω αδιαφορω. ;D Κατσε να ριξω μια ματια στο δικο μου και επανερχομαι (εκτως αν μας πει κανενας που ξερει ;D)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ καταλαβα καλα απο την περιγραφη σου, ο "τζογος" που λες ειναι φυσιολογικος και δεν ειναι καθαρα μηχανικης φυσεως.

 

Οφειλεται στο οτι η παστα του ποτενσιομετρου δινει την ιδια τιμη αντιστασης για καποιες μοιρες της περιστροφης του δρομεα.

 

Μπορεις να το κανεις πιο "γρηγορο" αν λασκαρεις την κοντρα του οδοντωτου αξονα και αφησεις να "καβαλησει" ενα δοντι απο το γραναζι του ποτενσιομετρου.

 

Αν ομως η παστα σε εκεινο το σημειο εχει ηδη αρχισει να δινει τιμες αντιστασης, ειναι πιθανο να εχεις λιγοτερο πριμαριστη "toe down" θεση...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου