Προς το περιεχόμενο

Modeling rigs: πως είναι το δικό σας?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Σε συνέχεια των αρκετών συζητήσεων για modeling και καθώς αρκετά μέλη του noiz διαθέτουν ένα (τουλάχιστον), έρχεται αυτό το poll που θεωρώ ότι είναι αυτοεξηγούμενο.

 

Να τονίζω ότι η ψηφοροφία αφορά και χρήστες Μ9/Μ13 και Nova System, δηλαδή συστήματα που αφορούν και μόνο εφφέ.

 

Υπάρχει η δυνατότητα 2 ψήφων ανά χρήστη, αν έχετε περισσότερες από 2 ρυθμίσεις, αναφέρατε τις 2 πιο συνηθισμένες σας.

 

Για οποιαδήποτε απορία ρωτήστε, και αν θέλετε γράψτε και δυο λόγια επεξηγηματικά.  ;)

 

Let's go!

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εγω την rp1000 είτε μπροστά στον ενισχυτή είτε με 4cm

 

σε ένα λάιβ την έβαλα απευθείας στο PA και μια χαρά ακουγόταν κι εκει

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

line6 m13 μπροστα απο τον ενισχυτη...

αλλά πριν την m13 υπάρχουν πεταλάκια παραμόρφωσης (συνήθως το fuzz factory), δεν χρησιμοποιώ gain απο τον ενισχυτή. -κανονικά θα έπρεπε να έχω το πετάλι παραμόρφωσης στην λουπα της m13, αλλά βαριέμαι τρελά να ξαναστήνω την αλυσίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την x3 live κυρίως για direct rec, ακρόαση μέσα από το stereo και για φάσεις σε προβάδικα με ενισχυτές των οπισθίων.

 

Κάααααποια στιγμή θέλω να το δουλέψω και με λαμπάτους σε επίπεδο εφέ μόνο.

 

Κάποια στιγμή μπορεί να επενδύσω και σε 1-2 tech 21 power engine 60 (ΑΕΚτζήδες είναι ρε γμτ;  ;D ).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H TL SE αν παιζω με τον JCM800 στο input αλλα στο Low input χρησιμοποιωντας τον δηλ. ουσιστικα σαν τελικο, ειτε στον Mesa Boogie 50/50 με 4x12 αλλα σπλιταρισμενη stereo

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το XT live, στην είσοδο του ενισχυτή ή στο return του Bugera V 22 όταν χρειάζομαι τα εφφέ, άν και κατα κύριο λόγο το χρησιμοποιώ για ηχογραφήσεις, και παίζω με τον ενισχυτή καρφί. Για το Ρ.Α. χρησιμοποιώ D.I. box και παίζει μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tonelab SE μπροστα απο τον ενισχυτη με απενεργοποιημενες τις καμπινες,χρησιμοποιω μονο τους "βρωμικους" ενισχυτες της (τι ενισχυτες δηλ.με τον "Marshall plexi" παιζω μονο) αντι για overdrive,ολη την αλλη ωρα (την περισσοτερη δηλ. ;D) ειναι και αυτοι κλειστοι...βασικα την χρησιμοποιω για τα υπεροχα εφε της (3 χρησιμοποιω ολα κι ολα πλεον το delay,το leslie/univibe & το tremolo)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ελάτε παιδιά, μόλις 18 ψήφοι και όλο το noiz χρησιμοποιεί modeling...  ::)

 

Δεν υπάρχει κάποιος που να χρησιμοποιεί μόνο τα εφφέ στο loop?

 

Επίσης παρατηρώ ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούν τον ενισχυτή σαν ένα mini PA (φαντάζομαι καθαρό) και βασίζονται στους ήχους που τους δίνει το μηχάνησμά τους.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, χρησιμοποιω το ΑxeFx στην εισοδο τελικου με απενεργοποιημενα τα cabs μιας κ εχω καμπινα κιθαρας. Επειδη ομως ειναι λιγο FRFR γιατι εχω το delta pro στην καμπινα καποιες φορες βαζω κ καποιο cab sim για να αισθανθω το 4x12  :D!!

( απο Δευτερα που θα εχω το pod HD τα ξαναλεμε!! ;)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την TL SE που είναι και το βασικό μου εφφέ, στο Input του Peavey VK212 (αφού περάσει απο ένα behringer hd400)

 

Έβαλα ψήφο όμως και στον τελικό, γιατί έχω και δεύετρο (και τρίτο ;D )rig που είναι το V-Amp Pro --> Τ-1953 2Ch Tube Preamp --> Marshall 8008 σε νέα καμπίνα custom που ετοιμάζεται 2Χ8"+2Χ10" (2Χ160W 8Ω).

 

Την RP500 δεν έχω αποφασίσει αν θα την έχω μπροστά ή πίσω, ακόμα το ψάχνω ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου