Προς το περιεχόμενο

Modeling rigs: πως είναι το δικό σας?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

H M13/M9 εξαιρείται, καθώς έχουμε modeling συγκεκριμένων εφφέ. Τώρα που το σκέφτομαι, και το Nova System δεν εμπίπτει στην κατηγορία του modeling...  :-\

 

Eκει με μπερδεψες, με την αναφορα στο nova....φανταστηκα οτι εβαζες ως modelling και την υλοποιηση διαφορων τυπων εφε/reverb, οποτε εβαλα και το δικο μου μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Eκει με μπερδεψες, με την αναφορα στο nova....φανταστηκα οτι εβαζες ως modelling και την υλοποιηση διαφορων τυπων εφε/reverb, οποτε εβαλα και το δικο μου μεσα.

 

Οδυσσέα (και όσοι άλλοι μπέρδεψα) συγγνώμη.  :-\

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδυσσέα (και όσοι άλλοι μπέρδεψα) συγγνώμη.  :-\

 

Δε νομιζω να εξιλεωθεις απλα με ενα συγγνωμη. Χαρισε μου καμια κιθαρα και βλεπουμε.

 

 

 

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάποιος που να χρησιμοποιεί μόνο τα εφφέ στο loop?

 

Αυτό είναι το επόμενο βήμα που θέλω να κάνω, αλλά θέλει χρόνο και ψάξιμο κι αυτόν τον καιρό είμαι σχετικά πνιγμένος. Και όταν παίζω με το ενισχυτάκι μου παίζουμε περισσότερο blues και classic rock  και μόνο το reverb μου φτάνει, όπως φυσικά και το drive του δεύτερου καναλιού. Πού χρόνος για delays  e.c.t.  ;)

Για κανένα τρέμολο ψήνομαι, και ίσως κανένα ήχο lesley

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την πλευρά μου εγώ έχω TL LE και στον δικό μου ενισχυτή παίζω στο Return του FX Loop για να έχω μόνο τελικό από ενισχυτή μου(Marshall JCM 900 combo). Τώρα στα προβάδικα ανάλογα. Αν έχει λούπα καλώς αλλιώς μπροστά με tweaking των presets ή του master eq του εκάστοτε ενισχυτή.

 

off topic:

Βασίλη(bassbill) τι λέει το μαγαζί; Όλα καλά; Χαιρετίσματα στον Κωστή. Είμαι ο Γιάννης(κιθάρα) που δούλευε Άργος μαζί με τον Χρήστο το μπασίστα.

 

Τέλος off topic και sorry για αυτό.

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι πολύ ενδιαφέρον ότι η συντριπτική πλειοψηφία δουλεύει όλα τα εφφέ και τις εξομοιώσεις "μπροστά" σε ενισχυτή.

 

Τέτοια poll θα έπρεπε να λαμβάνουν νομίζω υπόψιν τους οι εταιρείες για να παρέχουν αυτό που χρειάζονται οι χρήστες. Στο παραπάνω σενάριο, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να προσαρμόζεται η έξοδος του modeler ώστε να αποδίδει καλύτερα στο input ενισχυτή, λαμπάτου ή SS.

 

Η Digitech ας πούμε έχει σχετικούς wizard στο GSP και νομίζω και με τη Line6 γίνεται μέσω editor κάτι παρόμοιο.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια poll θα έπρεπε να λαμβάνουν νομίζω υπόψιν τους οι εταιρείες για να παρέχουν αυτό που χρειάζονται οι χρήστες.

+1000

Είχα ακριβώς την ίδια σκέψη όταν έβαλα το poll για τις καμπίνες ;)

 

Στο παραπάνω σενάριο, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να προσαρμόζεται η έξοδος του modeler ώστε να αποδίδει καλύτερα στο input ενισχυτή, λαμπάτου ή SS.

Δεν νομίζω να χρειάζεται, αφού ο κάθε ενισχυτής αποδίδει τα εφφέ διαφορετικά.

Επίσης αν πάρεις για παράδειγμα τις RP που έχουν το Amp/Mix θα δεις και θα ακούσεις διάφορες γνώμες οτι είτε με τον ένα, είτε με τον άλλο τρόπο, αποδίδει καλύτερα.

Άρα και να μην υπήρχε αυτό το κουμπάκι, πάλι θα έφτιαχναν ήχο, αλλά θα ρύθμιζαν λίγο διαφορετικά.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να επεκτεινω λίγο τα συμπεράσματα, να προσθέσω οτι η συντριπτική πλειοψηφία (πάνω απο το 70%) προτιμάει τις πιο απλές και κατανοητές λύσεις.

 

όχι πολλά καλώδια, όχι να ψαχνεις απο πίσω απο τον ενισχυτή στην πρόβα να βρεις ποιο είναι το send και ποιο το return. Με ένα καλώδιο κατευθείαν στο ινπουτ, είτε κατευθείαν στην κονσόλα.

 

κι εγώ έτρεχα την rp με 4cm και χρησιμοποιούσα την πεταλιέρα σαν επιπλέον κανάλι, αλλά αμα θες να πας στην πρόβα, να γυρίσεις, να παιξεις σπίτι κλπ, βάλε-βγάλε είναι πολύ σπαστικό. Οπότε βολεύτηκα με τη χρήση κατευθείαν στο input και απλά έφτιαξα μια μπάνκα ήχων για τέτοια χρήση.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rp500 ------>return hot rod deluxe(ή καποιου αθλιου στουντιακου ενισχυτη).Ενεργοποιημενς καμπινες παντα....μου αρεσει καλυτερα.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα output options:

 

- όλη η σειρά GT της BOSS( ακόμα και στην αρχαία GT5  αν θυμάμαι καλά)έχει κουμπί OUTPUT (SELECT),όπου μπορεί κάποιος να επιλέξει: Combo in,Stack in,Combo return,Stack return,Phones/Line.Στην GT 10 δεν υπάρχει κουμπί,το κάνει κάποιος απ'το "SYSTEM" menu

 

- στα POD XT,X3,HD500 (προφανώς και στα HD 300-400), έχει κάποιος όλα αυτά τα options μέσα απ'το SETUP menu

 

- η RP 1000  τουλάχιστον που ξέρω, έχει  ένα κουμπί Amp/Mixer,το οποίο όμως  στη θέση  Amp δεν προσφέρει Combo-Stack in, ή Combo-Stack return option.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου