Προς το περιεχόμενο

Τι δέρματα "φοράτε" στο drumset σας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ λέω να ξεκινήσουμε να γράφουμε με τι δέρματα παίζουμε, καθώς και το είδος της μουσικής που καταπιανόμαστε (σαν άμεση συνάρτηση).

Εγώ παίζω alt. rock και χρησιμοποιώ COATED AMBASSADOR CONTROLLED SOUND στο ταμπούρο μου, PINSTRIPES στα ΤΟΜS και στο KICK. Επίσης χρησιμοποιώ για muffling στην κάσα ένα Power Kick της ΤΑΜΑ κι έχω ανοίξει μια τρύπα στο μπροστινό δέρμα. Περιμένω τα δικά σας παίδες... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego xrisimopoio remo cs sto snare emperor clears sta tom me ambassador clear bottom head kai sti mpota powerstroke 4, paizo hard rock kai oi memvranes mou vgalan poly oraio ixo, tora gia mena prosopika den enai aparaitito oti oti sygekrimenes menvranes pane me sygekrimrena eidi mousikis as poume anekathen vlepame oti tis leykes memvranes tis eixan oi jazzisstes alla ta teleytaia xronia ta xrisimopoioun kai se rock kai metal mpantes.

 

Skeftomai kai ego na dokimaso leykes ankaieksa se ena set pou eixe sta tom leykes ambassador kai den mou aresan thelo na dokimaso emperor leykes na do ti ixo th mou vgaloun sto snare tora paizei rolo kai ti snare exeis. ego exo to signature tou Ian Paice tis Pearl kai exo dokimasei ektos apo cs kai ambassador kai stis dyo periposeis emeina eyxaristimenos apo ton ixo pou ithela na vgalo protimisa tin controled sound giati exoun ligo perissotero antoxi.

P>to twirl or not to twirl!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω σε ολα τα tom Evans g2 λαδιου,στην μποτα pinstripe της remo στο παλιοτερο ταμπουρο που ειχα της Granite το μαμισιο ειχα βαλει και απλο coated και λαδιου.Για το στιλ που παιζω ειναι powerαδικο και μερικες φορες θρασαρω και ειναι αυτο που θελω ακριβως.Πριν λιγες μερες πηρα καινουργιο ταμπουρο της Tama,μεταλλικο,4χ14 σε διαστασεις και το δερμα που ειχε ηδη πανω (evans coated απλο) με σωστο κουρδισμα με πορωνει.

Αν και σε ντραμερ οπως των Sepultura εχω δει περιεργα πραγματα.Δηλαδη στο πιο μικρο tom που ειχε στο ρακ ειχε καθαρο δερμα τα υπολοιπα ηταν λαδιου,το πιο μεγαλο tom στο ρακ ηταν coated και τα floor παλι λαδιου.Ο McBrain πχ εχει λαδιου καθαρο στο ταμπουρο του και ο δασκαλος μου που εινα τζαζιστας εχει παντου coated ambasadors.Τι γινεται επιτελους?!?!??!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!??!?!?!?!?!?!?!?

ain was made to order!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koita sinithizetai apo diaforous drummers na exo diaforetikes memvranes se kathe tympano, einai to ti exei o kathenas sto myalo tou.

 

Telika to ksexoristo pou exei ayto to organo einai oti den yparxoun kanones pouthena!!! O kathenas kanei oti goustarei me tin kali ennoia!!

 

Exo mia fotografia apo enan drummer stin Ameriki o opoios exei valei sto set tou dipla apo to ride pano se vasi ena tigani!!!! Apisteyto kai omos ayto goystare kai to ekane kai kanenas den mporei na ton pei tipota giati aytos to evale gia kapoio logo pou mono aytos ton kserei !!!!!!

 

 

Oso gia ton Mcbrain xrisimopoiei se ola ta drums tou coated ambassador os batter head kai bottom head ebony ambassador ektos apo to snare pou exei bottom clear ambassador.

 

Ladiou xrisimopoiouse sto snare mexri kai to Fear of the Dark meta efyge apo ti sonor kai ypegrapse me tin Premier kai allakse kai memvranes.

P>to twirl or not to twirl!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Πώπω χρόνια και ζαμάνια!  :D

 

Λοιπόν, τα updates για μένα είναι:

Remo Emperor Coated σε όλα τα batter

Emperor Hazy στα resonant

εκτός από bass drum που στο batter έχω ακόμα Pinstripe με internal muffler και resonant ένα Coated Ambassador.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα emperor coated τα χω δοκιμάσει και ειναι πάρα πολύ καλά! Αυτή τη στιγμή έχω στα τομ και ταμπούρο ambassador coated στο βαθύ coated emperor και σην μπότα powerstroke 3. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα μπροστινά Remo: CS στο ταμπούρο, Pinstripe στα toms και Powersonic στην κάσα. Τα πίσω είναι τα μαμίσια της Pearl. Επίσης εχω Remo muf'ls σε όλα τα τυμπανα. Παίζω κυρίως rock κ λίγο metal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Remo Coated Black dot στο snare, ambassador hazy από κάτω, clear pinstripe σε τομ και μπότα. Επίσης μέσα στη μπότα έχω το Drum Pillow της rockback και για να κόβω τα overtone χρησιμοποιώ το moongel της gewa (Φανταστικό!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paraddidle γραφε ΕΛΛΗΝΙΚΑ στραβωθηκαμε!

 

εγω χρησιμοποιω coated ambassadors σε ολα τα batter εκτος απο τη μποτα (coated powerstroke),clear diplomats στα tom bottoms,ambassador snare side & coated ambassador χωρις τρυπα στη κασα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου