Προς το περιεχόμενο

Διαχείριση Θυμού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τώρα που διασκεδάσαμε και γελάσαμε όλοι (μπρρρρ)' date=' νομίζω ότι ήρθε η ώρα να πω ότι αυτή η ιστορία είναι απλά μία φανταστική ιστορία από εκείνες που κυκλοφορούν κατά καιρούς ώστε να δώσουν μία ελπίδα στον παν-κάφρο υπάλληλο γραφείου της μεγαλούπολης, ένα λόγο για να μην πάει άμεσα να κόψει το λαιμό του, συναισθανόμενος πόσο στράφι έχει πάει η μίζερη ζωή του.

 

Ο μόνος μαλάκας της ιστορίας είναι ο τύπος που θεωρητικά σκαρώνει αυτή τη φάρσα, σε βάρος δύο ανθρώπων που δεν ξέρει, που δεν είναι ένοχοι για τίποτε και που - θεωρητικά πάντα - ο ένας καταλήγει στο χώμα και ο άλλος στη φυλακή, και όλα αυτά για να κερδίσει ο τραγικός ήρωας της ιστορίας μας ένα χαμόγελο και μάλιστα από μακρυά.

 

Το ενδιαφέρον είναι αλλού: ότι διαβάζοντας την ιστοριούλα, όλοι μας (ακόμη και εγώ σε κάποιον βαθμό) τείνουμε να ταυτιστούμε με τον εγκληματία και όχι με τους αθώους τύπους. Περίεργο δεν είναι; Πόσοι από εσάς δεν έχετε κάποτε βάλει ένα "πωλείται" πάνω σε κάποιο όχημα; Θα θέλατε πραγματικά να έπαιρνε το τηλέφωνό σας ένας αληταράς και να σας κάνει αυτό το καψώνι; Πόσες μέρες θα περνάγανε μέχρι να ζητήσετε τη βοήθεια του ΟΤΕ ή της Αστυνομίας (ισχυροποιώντας το ρόλο τους στη ζωή σας) προκειμένου να απαλλαγείτε από τον αλήτη; Πόσοι από εσάς θα είσασταν πράγματι τόσο ανόητοι ώστε τελικά να ακολουθήσετε τις παραινέσεις του (αν δεν είχατε αλλάξει τηλέφωνο στο μεταξύ) και να πάτε να τον αντιμετωπίσετε στο γηπεδό του; Φαντάζομαι όχι πολλοί.

 

Και όμως, γελάμε με κάτι που δεν είναι αστείο αλλά εγκληματικό, βέβαιοι ότι εμείς (αν μπλέκαμε σε κάτι τέτοιο) θα είμασταν από τη μεριά του φαρσέρ ενώ είναι πολύ πιθανότερο ότι θα είμασταν από τη μεριά των θυμάτων. Μήπως είμαστε λιγουλάκι (πάλι μπρρρρ) καταπιεσμένοι; Μήπως έχει αρχίσει να μας φαίνεται η εγκληματικότητα απέναντι στους άλλους σαν "φυσιολογική" διαφυγή από τα καθημερινά μας προβλήματα; Τι να πω;

 

Περιμένω τόσες μέρες μήπως βρεθεί και κανείς να πει "ρε σεις, με τι γελάμε;" αλλά περιέργως τίποτε. Είδατε ο μιμητισμός τι δυνατή φάση είναι;[/quote']

 

8O

μα καλα τι ειναι αυτα που μας αναλυεις? μου θυμιζεις την μαμα ενος κολητου μου που παμε να της πουμε κανενα ανεκδοτο και μας λεεις κατι ατακες του στυλ " μα καλα ρε παιδια μου και τι ηθελε ο ποντιος τη γραβατα στην ερημο " και κατι τετοια αναλογα με το ανεκδοτο. αντε να γελασει μετα η γυναικα.

 

επισης σε πολλα θεματα απαντας σαν να εχεις το συνδρομο της "υποστηριξης της λιγοτερο ισχυρης αποψης" που το εχει και ενας φιλος μου και νομιζω μερικες φορες και εγω. δηλαδη αφηνεις να πουμε τις κοινες θνητες αποψεις μας και μετα παιρνεις φορα και μας λες οτι "κι ομως ο γαιδαρος πεταει", κλπ κλπ . Ειμαι σιγουρος οτι αμα λεγαμε αυτα που λες στην παραθεση , θα εβγαινες και θα μας την ελεγες που προσπαθουμε να αναλυσουμε και να εκλογικευσουμε μια χαριτωμενη αστεια φανταστικη ιστορια.

 

μετα μας λες οτι τεινουμε (μεχρι κι εσυ) να ταυτιστουμε με τον εγκληματια και οχι τους αθωους τυπους. αυτο δε περιμενα να το ακουσω απο ανθρωπο με το δικο σου συγγραφικο ταλεντο. φυσικα και ταυτιζομαστε με αυτον που θελει ο συγγραφεας , ή ο σκηνοθετης , κλπ Σε ποσες ταινιες ταινιες αλλωστε ειμαστε με τον κακο επειδη ετσι το θελει ο δημιουργος της? (γιαυτο αλλωστε μας εξασφαλιζουν και μερικα αλλωθι για την συνειδηση μας που εκανε αυτην την επιλογη , οπως και σε αυτην την ιστορια. πχ ο τυπος μας κλεβει το παρκινγκ οπότε καλα να παθει , κλπ κλπ)

 

(ειχα δεν ειχα την εκανα κι εγω την αναλυση μου.......)

 

φιλικα παντα (μη βιαστεις να με χαρακτηρισεις επιθετικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός είσαι boody. Κρατάω την θεωρία σου περί υπεράσπισης της πιο αδύναμης άποψης - όντως αυτό κάνω, σε κάθε συζήτηση. Μου αρέσει η ισορροπία.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατάω την θεωρία σου περί υπεράσπισης της πιο αδύναμης άποψης - όντως αυτό κάνω, σε κάθε συζήτηση.

 

ναι,αλλά αυτό δε σημαίνει πως ΠΑΝΤΑ η αδυναμη άποψη είναι και η πιο σωστή.

και τονίζω το "ΠΑΝΤΑ" γιατί λες οτι αυτό κάνεις σε ΚΑΘΕ συζήτηση.

 

οπότε ,υποθέτω,πολλές φορές αυτά που γράφεις (εκουσίως) δεν συμφωνούν με τα πραγματικά σου "πιστεύω" και τα γράφεις μόνο και μόνο επειδή:

 

1.εισαι ...ψυχάκιας...

 

2.είσαι πνεύμα αντιλογίας

 

3.είσαι στην εφηβεία

 

4.είσαι ...συγγραφεας και γουστάρεις τέτοιες καταστάσεις (το βρήκα??? :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶ραγε, με τι θα γελάσουν αυτοί που θα διαβάσουν απο σημερα το θεμα για πρώτη φορά? Με το ανέκδοτο η μ'εσας?

 

(Που να έγραφα και ενα καλό ανέκδοτο που εχω με μια ανάπηρη!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάνουμε ένα γκάλοπ: όταν βλέπετε το μπιπ μπιπ και το κογιότ

με ποιον είστε? Ξέρω μερικούς που είναι με το κογιότ!

 

Εγω πάντως είμαι με το μπι μπιπ :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάνουμε ένα γκάλοπ: όταν βλέπετε το μπιπ μπιπ και το κογιότ

με ποιον είστε? Ξέρω μερικούς που είναι με το κογιότ!

 

Εγω πάντως είμαι με το μπι μπιπ :lol:

 

Με τον Willy!!! Που θα πάει, μια μέρα θα το τσακώσει το κολοπούλι (που να του κάτσει η γρίππη των πουλερικών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάνουμε ένα γκάλοπ: όταν βλέπετε το μπιπ μπιπ και το κογιότ

με ποιον είστε? Ξέρω μερικούς που είναι με το κογιότ!

 

Εγω πάντως είμαι με το μπι μπιπ :lol:

XA XA!!! :D :D

 

31a.jpg

Χαλαρά με το κογιότ!!! Θέλω σε ένα επεισόδιο' date=' να πιάσει το γ^^*(ένο το μπιπ-μπιπ και να του αλλάξει τα φώτα κανονικά!!!

 

 

Τώρα μου θύμισες μια χρονιά που είχα πάει στην έκθεση κόμικ στο Γκάζι και είχε σε ένα χώρο, έκθεση με θέμα: "[i']Ποιοί ήρωες κόμικ θα πηγαίνανε στην κόλαση & ποιοι στον παράδεισο[/i]" :D:D:D

 

Από ότι ψιλο-θυμάμαι, στον παράδεισο θα πήγαιναν:

Coyote,

Συλβέστρο

o Δρακουμέλ

και άλλες τέτοιες "μοιραίες" φιγούρες που αν και κακοί έχουν κερδίσει τη συμπάθεια του κόσμου....:D:D

 

και στην κόλαση θα πηγαίνανε:

Το μπιπ-μπιπ,

η Στρουμφίτα (bitch)

Ο Τεν-Τεν (φλώρος)

κ.α. που δε θυμάμαι :lol::lol::lol::lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XAXAXAXAXAXAXAXA, ρε άτιμοι κοντεύω να κατουρηθώ με αυτά που γράψατε, πολύ πλάκα.... ειδικά αυτό με το μπιπ-μπιπ είναι άπαιχτο.... :) :) :) :).

 

Τέλος πάντων, δεν εννοούσα τίποτε κακό, απλά όπως έγραψα, προσπαθώ να κρατήσω τις ισορροπίες. Γιατί;

 

1.εισαι ...ψυχάκιας...
Αυτό ήταν το παρατσούκλι μου στο στρατό.

 

2.είσαι πνεύμα αντιλογίας
Έτσι λέει η γυναίκα μου.

 

3.είσαι στην εφηβεία
Δυστυχώς όχι.

 

4.είσαι ...συγγραφεας και γουστάρεις τέτοιες καταστάσεις (το βρήκα??? :D )
Όλοι συγγραφείς είμαστε εδώ και (να το τολμήσω;) όλοι γουστάρουμε τέτοιες καταστάσεις.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως μιλαμε για ενα ανεκδοτο και δεν χρειαζεται αναλυση. Η συγκεκριμενη ιστορια θα μπορουσε να ειναι και μερος μιας φαρσοκωμωδιας σε μια ταινια.

 

Αυτο ομως που εγραψε ο Eye νομιζω οτι εχει βαση και ας θεωρηθηκε "ατοπο"

και εξηγούμαι:

Σιγουρα θα πηρατε ειδηση το τελευταίο διαφημιστικο της NOVA (συνδρομητικο καναλι).

Ολη η ιδεα του σποτ βασιζοτανε σε ενα τύπο ο οποιος τραυλιζε συνεχώς και κολαγε στις λεξεις....

Θελανε να μας πουνε οτι οταν βλεπεις NOVA καλας και δεν μπορεις να ξεκολησεις.

Δεν λεω ειχε πλακα.

Δεν ξερω ομως ποση πλακα ειχε για ανθρωπους με προβληματα ομιλιας οταν εβλεπαν και ακουγαν το συγκεκριμενο διαφημιστικο.

 

Ασ μην ειμαστε αφελεις... τιποτα δεν ειναι τυχαίο. Ολα εχουν σκοπο να μας αλωσουν την ψυχη το μυαλο και την τσεπη μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου