Προς το περιεχόμενο

Το action σε μια κιθαρα.


jesu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα πρωτα ταστα ετσι κι αλλοιως δεν δουλευει το Trussrod οποτε δεν εχεις προβλημα ειτε εχει relief ειτε δεν εχεις... ;D

 

ναι αλλά όταν παίζεις μια νότα στα πρώτα τάστα η χορδή έχει μέγοστο πλάτος ταλάντωσης στα "μεσαία" τάστα, εκεί δηλαδή που δουλεύει το truss rod, οπότε νομίζω για αυτή τη δουλειά είναι το truss rod

 

αλλιώς συμφωνώ δεν έχει νόημα να είναι πιο ψηλά στα τάστα 4-12 περίπου.

 

επαναλαμβάνω λοιπόν την ερώτηση

 

με μηδέν relief δε σου τρίζει - κόβει ψηλες στις νότες των πρώτων τάστων; σε ρωτάω όχι μόνο επειδή εκτιμώ τη γνώμη σου, αλλά και επειδή ξέρω ότι είσαι παλιομοδίτης :) σαν και μένα και βλέπεις την κιθάρα ως ρυθμικό όργανο, οπότε θα πατάς συχνά εκεί λογικά

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ναι

 

E μίλα Ελληνικά... ;D

 

Πάντως διαφωνώ με αυτό που λες.Σε μία καλή κιθάρα η οποία είναι σωστά σεταρισμένη ανεξαρτήτως του υψους των χορδών τρίξιμο δεν υφίσταται.Και μιλάω για μία Les Paul που έχω στην οποία το action μπορεί να κατέβει σε "γελοία" επίπεδα χωρίς να "τρίζει".Αν τρίζει κάτι τρέχει με τα τάστα...(Είχα τέτοιο πρόβλημα σε μία άλλη Leslie)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη , δεν το ανεφερα..

Στο δωδεκατο ταστο  στη μεγαλη Μι. Θεωρειται χαμηλο τo action αν εχει υψος οσο δυο medium πενες?

 

Ο δικός μου "μπούσουλας" για το action λέει τα εξής:

 

"Χαμηλό action ορίζεται ως 4/64" (περίπου 1,6mm για να μην κάνετε πράξεις), στο 12ο τάστο της Μι καντίνι, με την προϋπόθεση ότι το nut είναι τέλεια κομμένο και με δυνατότητα για bend στην Μι τουλάχιστον ενάμιση ημιτόνιο καθαρό."

 

Οτιδήποτε πιο κάτω για μένα είναι άχρηστο, γιατί είτε θα κάνεις bend ενός ημιτονίου (που δεν είναι bend αλλά vibrato  ;D) είτε... δεν θα μπορείς να κάνεις καθόλου bend γιατί δεν θα χωράει το δάκτυλο να πιάσει τη χορδή.  :P

 

Οι υπόλοιπες χορδές καλό είναι να ρυθμίζονται σταδιακά ελάχιστα ψηλότερα, ώστε να τους δίνεται η δυνατότητα να πάλλονται (καθώς έχουν μεγαλύτερη μάζα) χωρίς περιττό buzz. Στο παραπάνω παράδειγμα η 6η Μι θα έπρεπε να έχει 6/64" action ή εκεί περίπου.

 

Κάποιος παίκτης με άλλο στυλ ή πιο βαρύ χέρι, θα προτιμούσε ίσως λίγο υψηλότερο action. Για ιστορικούς λόγους αναφέρω ότι το χαμηλότερο action σε κιθάρα που έχω δει (και συνεχίζει να είναι... κιθάρα) ήταν σε μια Vigier (κάτω από 3/64") με radius νομίζω 16άρι. Ανήκει σε παλιό αθυρόστομο συνφορουμίτη, για όσους παλιούς θυμούνται.  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E μίλα Ελληνικά... ;D

 

Πάντως διαφωνώ με αυτό που λες.Σε μία καλή κιθάρα η οποία είναι σωστά σεταρισμένη ανεξαρτήτως του υψους των χορδών τρίξιμο δεν υφίσταται.Και μιλάω για μία Les Paul που έχω στην οποία το action μπορεί να κατέβει σε "γελοία" επίπεδα χωρίς να "τρίζει".Αν τρίζει κάτι τρέχει με τα τάστα...(Είχα τέτοιο πρόβλημα σε μία άλλη Leslie)

 

σαφως,αμα εχει γινει τελειο fret leveling (το οποιο σχεδον καμμια κιθαρα του εμποριου δεν εχει απο το εργοστασιο εκτος και αν εχεις πολυ φαρδος.... ;D,εγω ειχα με μια Baja των 500 ευρω)

 

με μηδέν relief δε σου τρίζει - κόβει ψηλες στις νότες των πρώτων τάστων; σε ρωτάω όχι μόνο επειδή εκτιμώ τη γνώμη σου, αλλά και επειδή ξέρω ότι είσαι παλιομοδίτης Smiley σαν και μένα και βλέπεις την κιθάρα ως ρυθμικό όργανο, οπότε θα πατάς συχνά εκεί λογικά

 

καμμια φορα τριζει,ειδικα αν παιζει καποιος βαρυχερης,εγω παιζω σχετικα απαλα...ομως απο τον ενισχυτη δεν περναει,ετσι κι αλλοιως χανεις τοσο πολυ "τονο" αν η κιθαρα εχει relief που αξιζει τον κοπο να την εχεις "τουφεκι" και ας τριζει και λιγο ακουστικα,παντως οσο μεγαλωνω τοσο...σηκωνω και το action οποτε δεν εχω προβληματα...τριγμων... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παίδες... σχετικά με το τρίξιμο.. θα πρότεινα να χαλαρώσετε κάπως.  ;D

 

Είναι μέσα στον "ακουστικό" χαρακτήρα οποιασδήποτε κιθάρας να... τσιτσιρίζει ελαφρά, ιδιαίτερα με καινούργιες χορδές. Εμένα όχι μόνο δε με χαλάει, αλλά με παραξενεύει κιόλας αν μια κιθάρα είναι "νεκρή" σ'αυτό τον τομέα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οποιο σχεδον καμμια κιθαρα του εμποριου δεν εχει απο το εργοστασιο εκτος και αν εχεις πολυ φαρδος.... ,εγω ειχα με μια Baja των 500 ευρω

 

Μεγάλη -και πικρή θα λεγα- αλήθεια...

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1,6 δεν είναι πολύ λίγο ρε παιδιά? εμένα απο το 12 παιρνούν σχεδόν 4 0.71 πένες και παίζει μια χαρά.

 

Υ.Γ μου μπήκαν ιδέες τώρα μην έχω κάνει καμιά βλακεία στο σετάρισμα....  ???

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικός μου "μπούσουλας" για το action λέει τα εξής:

 

"Χαμηλό action ορίζεται ως 4/64" (περίπου 1,6mm για να μην κάνετε πράξεις), στο 12ο τάστο της Μι καντίνι, με την προϋπόθεση ότι το nut είναι τέλεια κομμένο και με δυνατότητα για bend στην Μι τουλάχιστον ενάμιση ημιτόνιο καθαρό."

 

Οτιδήποτε πιο κάτω για μένα είναι άχρηστο, γιατί είτε θα κάνεις bend ενός ημιτονίου (που δεν είναι bend αλλά vibrato  ;D) είτε... δεν θα μπορείς να κάνεις καθόλου bend γιατί δεν θα χωράει το δάκτυλο να πιάσει τη χορδή.  :P

 

Οι υπόλοιπες χορδές καλό είναι να ρυθμίζονται σταδιακά ελάχιστα ψηλότερα, ώστε να τους δίνεται η δυνατότητα να πάλλονται (καθώς έχουν μεγαλύτερη μάζα) χωρίς περιττό buzz. Στο παραπάνω παράδειγμα η 6η Μι θα έπρεπε να έχει 6/64" action ή εκεί περίπου.

 

Κάποιος παίκτης με άλλο στυλ ή πιο βαρύ χέρι, θα προτιμούσε ίσως λίγο υψηλότερο action. Για ιστορικούς λόγους αναφέρω ότι το χαμηλότερο action σε κιθάρα που έχω δει (και συνεχίζει να είναι... κιθάρα) ήταν σε μια Vigier (κάτω από 3/64") με radius νομίζω 16άρι. Ανήκει σε παλιό αθυρόστομο συνφορουμίτη, για όσους παλιούς θυμούνται.  ;D

To αστειο στην υποθεση ειναι οτι  στη Μι καντινι εχω action λιγοτερο (μαλλον) απο 1,4 χιλιοστα κκαι δεν τασταρει καθολου, στη μεγαλη Μι  χορανε ανετα δυο medium πενες 0,7mm οποτε λογικα αν δεν ειναι 1,4 χιλιοστα αντε να ειναι  1,6 και παρ'ολα αυτα ειχα την εντυπωση οτι εχω  ψηλο action ;D. Η  μεγαλη Μι βεβαια τριζει λιγο οταν την  κοπαναω δυνατα αλλα σε λογικα πλαισια..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1,6 δεν είναι πολύ λίγο ρε παιδιά? εμένα απο το 12 παιρνούν σχεδόν 4 0.71 πένες και παίζει μια χαρά.

 

Καλά, μην κοιτάς, εσύ είσαι παλαιο-μπλουζάς, άρα πολλαπλασιάζεις ό,τι νούμερο βλέπεις επί 3.  8)

 

Πέρα από την πλάκα, για ηλεκτρική μιλάμε? Αν θέλεις πάρε τηλ. και τη βλέπουμε και μαζί κάποια στιγμή, αν φοβάσαι το πείρα(γ)μα.  ;D

 

 

To αστειο στην υποθεση ειναι οτι  στη Μι καντινι εχω action λιγοτερο (μαλλον) απο 1,4 χιλιοστα κκαι δεν τασταρει καθολου, στη μεγαλη Μι  χορανε ανετα δυο medium πενες 0,7mm οποτε λογικα αν δεν ειναι 1,4 χιλιοστα αντε να ειναι  1,6 και παρ'ολα αυτα ειχα την εντυπωση οτι εχω  ψηλο action ;D. Η  μεγαλη Μι βεβαια τριζει λιγο οταν την  κοπαναω δυνατα αλλα σε λογικα πλαισια..

 

Στην καντίνι πόσο bend σηκώνει (πρόσεξε! σε ΟΛΑ τα τάστα μετά το 10ο, ας πούμε) χωρίς να σβήνει?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, μην κοιτάς, εσύ είσαι παλαιο-μπλουζάς, άρα πολλαπλασιάζεις ό,τι νούμερο βλέπεις επί 3.  8)

 

Πέρα από την πλάκα, για ηλεκτρική μιλάμε? Αν θέλεις πάρε τηλ. και τη βλέπουμε και μαζί κάποια στιγμή, αν φοβάσαι το πείρα(γ)μα.  ;D

 

χεχεχε...  ;D ;D ;D

 

Μωρε μια χαρά παίζει, ούτε ταστάρει, ούτε φαλτσάρει, και το μπράτσο είναι ολόισιο. Απλά είχα σηκώσει λίγο το action για να παίζω με το slide και υπέθεσα οτι δεν χρειάζεται να πειράξω το μπράτσο. Τώρα που το τσέκαρα πάντως μια χαρά ίσιο είναι.

 

Ναι για ηλεκτρική μιλάμε. Θα το κανονίσουμε να τη δούμε πάντως, θέλω να αλλάξω και πάχος χορδών.

 

Thanks!

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου