Προς το περιεχόμενο

Help για reverb pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστω παιδια!!! οκ υπερτατο εννοω σε λογικα πλαισια!!! χ0αχ0α0χα0χ απο την boss προτιμω παντως το rv-5 απο οτι εχω ακουσει παρα το fenderακι!!!

Λάθος κίνηση. :)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια.

Φίλε μου για reverb είναι ανάλογα το τι θέλεις.

Θέλεις να ακούγεται όπως ενός fender λαμπάτου?

Θέλεις να είναι κυριλάτο και να γίνεται και space?

Θέλεις μόνο space?

 

Πάντως το rv-5 και το holy grail βγάζουν καλό ήχο και μπορούν να παράγουν και πραγματικά τρελούς ήχους και ερκετά spacius. Είναι και ποιοτικά και σχετικά οικονομικά. Να τα ακούσεις σίγουρα.

 

Πάντως αν θέλεις να ακούγεται σαν fender ας πούμε... μάλλον δεν θέλεις αυτά που σου λέω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι noizαδες θελω να αγορασω ενα καλο πεταλακι reverb και οι αγαπημενες μου μαρκες ειναι η Βoss ... Eπισης οι αγαπημενες μου μπαντες ειναι οι .. Coldplay... και ο ηχος μου προσανατολιζεται προς αυτο το ειδος rock! Aκουω πιθανες προτασεις και ιδεες!!! Ευχαριστω πολυ!!!

 

 

BOSS RV-3 Θα σε καλυψει μιας και ο κιθαριστας αυτο χρησιμοποιουσε για αρκετο καιρο..

 

νομιζω μεταχειρισμενο μονο μπορεις να το βρεις

 

RV3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πειστικό spring reverb είναι επίσης το Malekko Spring Chicken αντί για το boss fender ως εναλλακτική λύση αλλα πρέπει να ψάξεις ebay.. Φυσικά το tube reverb δεν πιάνεται αλλά σε live καταστάσεις το Malekko είναι ό,τι πιο κοντινό βρήκα...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για τις προτασεις! Για να πω την αληθεια δεν εχω εμβαθυνει στις ικανοτητες ενος reverb pedal απλα εχω δει καποια reviews στο internet!

 

Πιστευω πως αυτο που θελω ειναι ενα συγχρονο reverb pedal που να μπορει να ειναι και λιγο πιο psychedelic στα εφε του!

 

Αυτο το RV-3 το ειχα δει και μου αρεσε πολυ αλλα οντως απο οτι ξερω δεν κυκλοφορει πια!

 

Οσο για το Malekko Spring Chicken το ακουσα και εντυπωσιαστικα! Πολυ ζωντανο reverb pedal!!

 

Παντως το boss fender δεν με τρελανε κι ολας που το τσεκαρα στο ιντερνετ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά καλό είναι και το digiverb. Σε πολύ οικονομικό άκου το RV-600 της behringer σε κανα youtube... Κορυφή είναι το cathedral της electro harmonix αλλά ξεφεύγει σε τιμή, αλλά και σε χρήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οποιος ξερει τιποτα για το boss RV 3 η το boss RV 5 ας μου πει! Εχω εντυπωσιαστει με οτι εχω ακουσει απο το RV 3 αλλα μου αρεσει και το RV 5! Για το Holy Grail παντως δεν το βλεπω γιατι οσο ιστορικο και αν ειναι δεν εχω ακουσει τα καλυτερα... σε ολες σχεδον τις κριτικες που ειδα ειτε χαλαγε ειτε ηταν ελλατωματικο ειτε δεν ηταν αρκετα αποδοτικο! Βεβαια θα κρινω μονος μου οταν τα δοκιμασω αλλα οποιαδηποτε προταση θα την εκτιμουσα! Ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

holy grail: τα modes σε λογικές ρυθμίσεις ακούγονται πολύ όμορφα και διακριτικά, όσο ανεβάζεις τις ρυθμίσεις του ο ήχος γίνεται πιο ''ψηφιακός'' κάπως και η χροιά του καθαρού σου ήχου αλλοιώνεται αρκετά. Μπορείς να πετύχεις ήχους σαν από pads και άλλα διάφορα ανάλογα τη χρήση και το παίξιμο. Εμένα μου αρέσει πολύ το flerb mode με αρκετά ζόρικες ρυθμίσεις, άλλοι όμως το απεχθάνονται ή ακόμα και δεν βρίσκουν λόγο ύπαρξης του flerb mode. Πάει ανάλογα με το τι ζητάς και αν ταιριάζει με αυτά που παίζεις

 

 

rv -5: πάνω κάτω ισχύει ότι και για το προηγούμενο ως προς τις ρυθμίσεις, όσο δίνεις τόσο ο ήχος αλλοιώνεται (όχι όμως τόσο όσο στο holy grail). Μπορείς να πετύχεις διάφορους διαστημικούς ήχους βγαλμένους μέσα από πηγάδι και άλλα τέτοια.

το modulate mode που είναι και το πιο ''παράξενο'' είναι ένα έντονο μεγάλο spacius reverb που αλλοιώνει λίγο το κούρδισμα. Επίσης το rv-5 έχει και tone για το reverb

 

Αυτά πολύ χονδρικά. Άκουσέ τα από κοντά ώστε να τους γυρίσεις τα κουμπάκια και να δεις τι γίνεται ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου