Προς το περιεχόμενο

Tι ειδη μουσικης μπορω να παιξω με μια κιθαρα full hollow??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλαω για τις κιθαρες τυπου white falcon,cort yorktown κλπ. Γενικα "με ολες τις κιθαρες μπορεις να παιξεις τα παντα". Ναι , οκ αλλα με μια τετοια ειναι δυσκολο να παιξεις μεταλ ας πουμε. ;D Σε τι ειδη μουσικης θα μπορουσαν να αποδωσουν καλα??

Ειναι μονο για jazz??

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

MONO Jazz & αφρικανικη μουσικη

 

Σαν αυτα ας πουμε

 

 

 

 

με αλλα λογια αν ΞΕΡΕΙΣ να παιζεις,παιζεις οντως τα παντα (φτανει να εχεις και σοβαρο ηχοληπτη και να ξερεις να αποφυγεις το ακοντρολλαριστο feedback)

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτές τις δυο κιθάρες που αναφέρεις, όπως λες, τα πάντα εκτός από nu-metal.Σε άλλες full hollow με έναν μόνο neck pickup, κακά τα ψέμματα περιορίζεσαι σε πιο clean και non cutting through καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως ακριβως ελεγχεις το ακοντρολαριστο feedback?εχω μια  φτηνη epiphone dot deluxe.μετρια κιθαρα με κακους μαγνητες.καθε φορα που παταγα το rat η' το big muff λιγο πιο boostarismeno γινοταν χαμος.ειδικα με delay...ασυμαζευτη κατασταση.εκανα οτι καλυτερο μπορουσα γι αυτη τη κιθαρα,νομιζω.της εβαλα τους 59 και πραγματικα ειναι αλλο οργανο.παντως,για μεταλ,που δεν παιζω,μου φαινεται δυσκολο να την κοντρολαρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως ακριβως ελεγχεις το ακοντρολαριστο feedback?εχω μια  φτηνη epiphone dot deluxe.μετρια κιθαρα με κακους μαγνητες.καθε φορα που παταγα το rat η' το big muff λιγο πιο boostarismeno γινοταν χαμος.ειδικα με delay...ασυμαζευτη κατασταση.εκανα οτι καλυτερο μπορουσα γι αυτη τη κιθαρα,νομιζω.της εβαλα τους 59 και πραγματικα ειναι αλλο οργανο.παντως,για μεταλ,που δεν παιζω,μου φαινεται δυσκολο να την κοντρολαρεις.

 

στη δικη σου περιπτωση με αλλαγη μαγνητων μια και οι semi hollow δεν εχουν προβλημα feedback.

 

γιατι να παιξεις metal με 335  ??? μονο καλο στον εγκεφαλο πρεπει να εχεις για να επιλεξεις μια τετοια κιθαρα για metal....

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mike αν δεν κανω λαθος θες ενα σκαφος για τον τροπο με τον οποιο καθεται στο σωμα σου.

Εχω να πιασω την ηλεκτρικη πολυ καιρο κι αυτο γιατι χωρις να το καταλαβω ολα τα ηλεκτρικα riff, σολα μου εβγαιναν πολυ πιο ξεκουραστα στις ακουστικες και συγκεκριμενα σε ενα ροπαλο μπρατσο που εχω!! διαπιστωσα οτι το δεξι ηταν στην τελεια θεση και το παχος του σωματος οτι πρεπει!! αναρωτιεμαι και εγω αν υπαρχει μεση λυση αναμεσα σε ηλεκτρικη και ακουστικη χωρις να χασεις κατι  απο το flexibility του ηλεκτρισμου...

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου απ'οτι καταλαβα σου αρεσει παρα πολυ η κιθαρα (τρελά??) αλλα αυτα που ακους δεν κανουν για αυτο το ειδος κιθαρας δυστυχως... Αν σου περισευουν αγορασε μια κ απλα μην παιζεις μεταλ με αυτην!

 

Ουτως η αλλως μαλλον θα φαινεσαι καπως αν σε δουν να ριφαρεις nevermore on stage με μια full hollow! :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και σημερα πηρα την Cort yorktown θα σου πω τις εντυπωσεις μου για το τι μπορεις να παιξεις.

 

Η κιθαρα εχει φλατ χορδες μαλλον 12αρες και αυτο φερνει μια δυσκολια στο να παιξεις καποια πραγματα αφου ειναι μουντος ο ηχος και πολυ δυσκολα κανεις σηκωματα.

 

Ομως αυτες τις μερες δοκιμασα και αλλα σκαφακια που δεν ειχαν φλατ χορδες αλλα κανονικες 10αρες και μπορω να σου πω οτι παικτικα τουλαχιστον δεν προβληματιστηκα στο τι θα παιξω. Σαν ηχο τωρα μεσολαβουν τοσα αλλα, πεταλια ενισχυτης, που μπορεις να φερεις το ηχοχρωμα εκει που θες.

 

Αρα εγω καταληγω οτι το τι θα παιξεις εχει να κανει με το σετ απ που εχει καθε κιθαρα.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να παιξεις metal με 335  ??? μονο καλο στον εγκεφαλο πρεπει να εχεις για να επιλεξεις μια τετοια κιθαρα για metal....

305.jpg

Αν και δεν παίζει vegeterian progressive grindcore χρησιμοποιεί αρκετό gain περί κάλου στον εγκέφαλο τώρα δεν ξέρω

 

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

305.jpg

Αν και δεν παίζει vegeterian progressive grindcore χρησιμοποιεί αρκετό gain περί κάλου στον εγκέφαλο τώρα δεν ξέρω

 

 

Την 335 δεν ξερω που την βλεπεις.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου