Προς το περιεχόμενο

Sanity Slip/Nadia's Rain Mambo-pipityri


pipityri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Δύο νέα τεμάχια. Ένα μακρύ, αργό και βασανιστικό. Κι ένα μικρό και ξεπεταρούδικο. :)

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μέχρι στιγμής άκουσα την Νάντια.

Πολύ άγχος, πω πω!

Είναι (κατά την γνώμη μου) ένα υπέροχο soundtrack για ταινία θρίλερ, αλλά παλιομοδίτικη.

Suspiria και πάνω.

Θα επανέρθω όταν ακούσω και το άλλο.

 

Me like this karga. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν ξέρω γιατί αλλά το Nadia μου θύμησε πρώιμους Pink Floyd (εποχής Syd) και αυτό, κατά την ταπεινή μου γνώμη μου, είναι καλό!  Πάντως, πάλι κατά την γνώμη μου, εκεί στο 1:59 και μετά θα μπορούσε να μπει μια Ζαπική κιθάρα (ξέρεις εσύ... ;) ) με το ανάλογο background.   

  Το Sanity Slip το άκουσα όλο με την προσοχή που δίνω πάντα στα πονηματά σου (όντως... :) ) αλλά, μετά συγχωρήσεως, βαρέθηκα....!  Ή εγώ είμαι "μικρός" ακόμα για τέτοιου είδους μουσικής ή εσύ δεν τού'δωσες την ανάλογη σημασία.... ::)  εκτός εάν πρόκειται για κάποια μουσική επένδυση έργου (φιλμ ή θέατρο) οπότε πάσο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός εάν πρόκειται για κάποια μουσική επένδυση έργου (φιλμ ή θέατρο)

Το άκουσα κι εγώ.

Ναι, είναι επίσης ένα soundtrack.

Εφιαλτικό, εσωτερικό, ανομολόγητο.

Το παιχνίδι των φωνών, που εναλλάσσουν μοτίβα μεταξύ τους, ο καλειδοσκοπικός προβολέας που μια φωτίζει το ένα και μια το άλλο όργανο, μου θυμίζουν ένα λαβύρινθο χωρίς διέξοδο.

Μια αέναη αναζήτηση ενός ξέφωτου που δεν υπάρχει.

Επίσης το γεγονός ότι σε όλο το κομμάτι η ένταση του ήχου ανεβαίνει, συνάδει σ' αυτό το συναίσθημα κλειστοφοβίας (που εμένα προσωπικά μου δημιούργησε).

Φαντάζομαι (και φυσικά μάλλον κάνω λάθος) ότι στηρίζεται σε σειραϊκά μοτίβα που μπλέκονται μεταξύ τους, και χρησιμοποιούνται αρκετές μορφές τους (καρκινική, αντίστροφη, κλπ)

 

Φώτη, ξανάκουσέ το προσέχοντας την κίνηση των φωνών ξεχωριστά, και πώς δένουν σαν σύνολο.

 

Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

 

Me like this also very much. :)

 

Όμως ... εγώ ο γεροπαράξενος, θα ήθελα πολύ να μάθω και τα τεχνικά.

Πώς το έγραψες, εξοπλισμό, vsts, vstis, κλπ.

 

EDIT : Θα ήθελα, σε κάποια σημεία, να ακούσω ήχους (πχ γυαλιά που να σπάνε,  γέλια, ομιλίες με reverse delay, κλπ) στιγμιαία, ίσα για να τραβήξουν την προσοχή - προβολέα για λίγο, ενώ θα συνεχίζεται το ταξίδι στον εφιάλτη.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φώτη, ξανάκουσέ το προσέχοντας την κίνηση των φωνών ξεχωριστά, και πώς δένουν σαν σύνολο.

Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

  ΠΑΛΙ...; :o :-X  Τι με κάνεις ρε Στράτε!  Θα σε ακούσω όμως, άλλη μιά ευκαιρία λοιπόν ::)  Τι τραβάμε για την τέχνη......
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  ΠΑΛΙ...; :o :-X  Τι με κάνεις ρε Στράτε!  Θα σε ακούσω όμως, άλλη μιά ευκαιρία λοιπόν ::)  Τι τραβάμε για την τέχνη......

Τραβάμε ρε Φώτη. ;D

 

Πρόσεξε τα μοτιβάκια ανά φωνή και τον "προβολέα" που μετακινείται, και δεν υπάρχει περίπτωση να βαρεθείς. ;)

 

EDIT : Αν το επεξεργαζόταν ένας ηχολήπτης (πχ npap) εκμεταλλευόμενος πλήρως όλο το στερεοφωνικό φάσμα (και μάλιστα στα άκρα), νομίζω ότι θα είχα πραγματικά εφιάλτες το βράδι. :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το ονομα σου, pipityri, παραπεμπει σε γιο του Καραγκιοζη, η μουσικη σου μονο για θεατρο σκιων δεν ειναι, ή τουλαχιστον οχι για ενα καταλληλο για παιδια. Μου αρεσαν και τα δυο στην αηδια τους αν και δεν καταλαβαινω γιατι το δευτερο λεγεται Nadia's rain mambo, ουτε καμια ομορφη Ναντια μου φερνει στο μυαλο ουτε την χαλαρωτικη βροχη ουτε το Mambo No 5. WTF. Πιο πολυ θα του πηγαινε το ονομα sanity slip pt. 2.

 

Το Nadia εχει μικροτονους ή/και inharmonics στις καμπανες?

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φτιάχνεις πολυδιάστατα ηχητικά τοπία, το πρώτο το φαντάζομαι σαν υπόκρουση για απαγγελία ποιημάτων και το δεύτερο σαν ενδιάμεσο ξέσπασμα. ευχαριστούμε!

το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα άκουσα.

Το πρώτο σαν ιδέα είναι καλό, βρίσκω πως χρήζει περισσότερου progression και προσθήκη και άλλων στοιχείων και θα ήταν πολύ ενδιαφέρον.

Σε τόσο long version ιδιαίτερα..............................

 

Το δεύτερο έχει πολλά έτσι ας το πω "επαγγελματικά" στοιχεία, για soundtrack στέκεται μια χαρά.

Και γι αυτό σε μερικά σημεία μετά τη μέση θα μπορούσαν να προστεθούν κάποια στοιχεία εναλλαγών στην εν γένει φιλοσοφία της atonal (δεν το παίζω ειδικός, σε τέτοια εγχειρήματα δυσκολεύομαι αφάνταστα αλλά έχω την αισθητική για να εντοπίσω ας το πούμε ατέλειες που ούτε εγώ πρακτικά θα μπορούσα να βελτιώσω σε απόλυτα επιτυχημένο βαθμό σε ανάλογη προσπάθεια, δηλαδή ξέρω πως πρέπει να είναι για να πιάσει το τέλειον  αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω χαχαχαχαχαχχα τετοια φάση)

 

Πάντως εύγε για την εν γένει προσπάθεια.

Η προσπάθεια μετράει και βγάζουν το μεράκι που αφιέρωσες, αυτό είναι σίγουρο.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου