Προς το περιεχόμενο

Που ή πως ισιώνουμε ξύλο-α ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και για να μη παρεξηγηθούμε , το ένα μπράτσο το έχει καβατζώσει από καιρό ο γκοβαμάνικας.

;D

Θα μείνει με τη γλύκα...στείλτον να πάρει κανένα γραφίτη ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μείνει με τη γλύκα...στείλτον να πάρει κανένα γραφίτη ;D

 

Μην ανησυχείς θα παραγγείλουμε 2 (δύο)                ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ειπώθηκε η θερμότητα είναι το εργαλείο για να δώσεις σχήμα σε ξύλο. Τα πλαϊνά μέρη μιας κιθάρας ή κιθαροειδούς παίρνουν το σχήμα τους με τη βοήθεια ενός bending iron όπως του Stewart McDonald:

 

http://www.stewmac.com/shop/Tools/Special_tools_for_Bending_sides/Bending_Iron.html?actn=100101&xst=3&xsr=395

 

Το θέμα είναι ο συνδυασμός θερμότητας και πίεσης.

 

On a historical note, απ'ότι ξέρω σε βιομηχανικές εφαρμογές χρησιμοποιούσαν και πίσσα κατά το ίσιωμα για προστασία από καιρικές συνθήκες μιας και η κλασσική χρήση ήταν για καλώδια ρεύματος ή τηλεφώνου.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On a historical note, απ'ότι ξέρω σε βιομηχανικές εφαρμογές χρησιμοποιούσαν και πίσσα κατά το ίσιωμα για προστασία από καιρικές συνθήκες μιας και η κλασσική χρήση ήταν για καλώδια ρεύματος ή τηλεφώνου.

 

μαλλον προκειται για τις κολωνες ε... εκει πρεπει να προστατευτει για χρονια απο τις καιρικες συνθηκες, να μην σαπισει -κοινως- απο τις βροχες και τον ηλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γι'αυτό το λεω, όχι να πάει να το κάνει για την κιθάρα εκτός αν σκοπεύει να παίζει όταν έχει σκοπέτο στον Έβρο  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μείνει με τη γλύκα...στείλτον να πάρει κανένα γραφίτη ;D

 

ήδη έχω ψηθεί άσχημα για γραφίτη...  ;D ;D Η αίσθηση από το λίγο που έπιασα ήταν υπέροχη... ;) Τον προσπαθώ τον Bouzoukleri... Κοντεύω να τον καταφέρω... Και μάλιστα το συγκεκριμένο μπράτσο μου άρεσε εκτός της υφής, στο πάχος και την καμπυλότητά του!!  :)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήδη έχω ψηθεί άσχημα για γραφίτη...  ;D ;D Η αίσθηση από το λίγο που έπιασα ήταν υπέροχη... ;) Τον προσπαθώ τον Bouzoukleri... Κοντεύω να τον καταφέρω... Και μάλιστα το συγκεκριμένο μπράτσο μου άρεσε εκτός της υφής, στο πάχος και την καμπυλότητά του!!  :)

Όποτε θέλετε δοκιμάζετε και τα 2 (Tele & Strat)...άντε με τα παλιόξυλα ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου