Προς το περιεχόμενο

Ηθικο διλλημα real thing-modelling να την κανω τη κινηση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά, τα modelling μηχανήματα και το ανάλογο λογισμικό, μου καλύπτουν την ανάγκη (είτε υπάρχει είτε όχι) να έχω πολλά διαφορετικά πράγματα στη διάθεση μου. Είναι κυρίως ψυχολογικό το θέμα και όχι τόσο πρακτικό. Το καλύτερο μπορεί να είναι να έχεις κάτι και από τις 2 ομάδες (αν σε παίρνει οικονομικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατα την αποψη μου οι μόνοι λαμπάτοι που ειναι tube-tone machines ειναι οι μικροι boutique ενισχυτες...γιατι? Γιατι ειναι τα μικρα ζεστα ενισχυτακια που παιζουν σπιτι τις στιγμες που ειμαστε μονοι μας και ακουμε και την λεπτομερεια στον ηχο μας...EL84-6V6...8inch ηχεια και 10inch. Απο τους ενισχυτες μου ο μονος που θα θελα να ειχα ακομα ειναι ο JSX mini colossal που ειναι ενα εξαιρετικο μηχανημα. Οι μεγαλοι δεν μου λειπουν πολύ. Οι μεγάλοι Κwλολενε αν ειναι cranked στο 5-10...πραγματικα δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο Cheesy Cheesy Cheesy εγω ομως που παιζω σπιτι και σε στουντιο και κανω και κανενα live, η πιο μεγαλη ενταση

 

Εγω παλι οταν βρω τον modeling amp η το software που θα εχει τον ΚΑΘΑΡΟ ηχο του MARK 1 μου ανοιγμενο το πολυ  στο 2 ή του Marshall 1974x μου ανοιγμενο το πολυ  στο 1,5  ,θα τους πουλησω,δυστυχως ομως δεν το εχω βρει ακομα.  

 

Αντιθετα για βρωμικους ηχους το modelling και το software με καλυπτουν 100% ,πολλες φορες μου αρεσουν περισσοτερο και απο το real thing μια και ειναι πολυ πιο controllable...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Απο την αλλη παιζοντας με τον bassman η τον koch εχω αυτην την αισθηση του αερα που βγαζει το μεγαφωνο συν λιιιιγο πιο γλυκο κ ζεστο ηχο ποτε ομως? Οταν εχεις χωσει λιγο παραπανω , οχι σε εντασεις δωματιου''

 

Αυτό εννοώ λέγοντας 'με ποιό τα χώνεις καλύτερα'... δεν είμαι καθόλου κάφρος :), ίσα ίσα.

 

Πιστεύω ότι το must είναι ένα καλό καθαρό κανάλι (εκτός αν κάποιος δεν παίζει καθαρά).

Αν το έχεις αυτό τα άλλα τα βρίσκεις... σίγουρα θα φας λεφτά ψάχνοντας... όμως είναι ωραίο να τα τρως σε κάτι που αγαπάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτον .... το λευκό σκυλάκι είναι όλα τα λεφτά  ;D ;D ;D πολύ πολύ όμορφο ...

 

όλα τα υπόλοιπα είναι παθολογικό GAS και μάλλον δεν περνάει ποτέ ...

Όταν κάποιος είναι χομπίστας bedroom player και έχει μαζέψει 25 ενισχυτές , 42 κιθάρες και 157 πεταλάκια ..... δεν έχει και πολύ νόημα να ρωτάει αν του κάνει κάποιο modelling μηχάνημα  :-\

Σίγουρα του κάνει ..... απλά και μόνο γιατί γεμίζει ένα ακόμη ράφι στη συλλογή του  ;)

Το νόημα του κιθαρίστα και της αναζήτησης ήχου έχει χαθεί προ πολλού . Πλέον είναι καθαρά αγάπη για τη συλλογή αυτών των όμορφων εργαλείων .

Απόλυτα σεβαστό , θεμιτό , και σε καμία περίπτωση κατακριτέο .(μη παρεξηγούμαστε).

 

μη γελιόμαστε .... είναι απίστευτα μεγαλύτερη η διαφορά ήχου μεταξύ 2 παιχτών , παρά μεταξύ 2 ενισχυτών ..... με πιάνς ?? .

 

πολύς κόσμος αν είχε εκμεταλλευτεί το χρόνο που διάλεγε ή ψώνιζε GAS , μελετώντας κιθάρα ....θα ήταν πολύ περισσότερο ευχαριστημένος με τον ήχο του .

 

αυτά φιλικά και μόνο .... χωρίς να βγάζω την ουρά μου απ'έξω  :)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''μη γελιόμαστε .... είναι απίστευτα μεγαλύτερη η διαφορά ήχου μεταξύ 2 παιχτών , παρά μεταξύ 2 ενισχυτών ..... με πιάνς ??''

 

Συμφωνώ απόλυτα. Έχει τεράστια διαφορά ακόμα κι αν εσύ ο ίδιος παίξεις μια νότα με άλλες δυναμικές ή με άλλη πένα ή ακόμα και με την ίδια κρατώντας την πιο πλαγιαστή ή πιο ίσια ή πιο σφιχτά... Και σίγουρα οι διαφορές αυτές δεν είναι απλές μικρές διαφορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτον .... το λευκό σκυλάκι είναι όλα τα λεφτά  ;D ;D ;D πολύ πολύ όμορφο ...

 

όλα τα υπόλοιπα είναι παθολογικό GAS και μάλλον δεν περνάει ποτέ ...

Όταν κάποιος είναι χομπίστας bedroom player και έχει μαζέψει 25 ενισχυτές , 42 κιθάρες και 157 πεταλάκια ..... δεν έχει και πολύ νόημα να ρωτάει αν του κάνει κάποιο modelling μηχάνημα  :-\

Σίγουρα του κάνει ..... απλά και μόνο γιατί γεμίζει ένα ακόμη ράφι στη συλλογή του  ;)

Το νόημα του κιθαρίστα και της αναζήτησης ήχου έχει χαθεί προ πολλού . Πλέον είναι καθαρά αγάπη για τη συλλογή αυτών των όμορφων εργαλείων .

Απόλυτα σεβαστό , θεμιτό , και σε καμία περίπτωση κατακριτέο .(μη παρεξηγούμαστε).

 

μη γελιόμαστε .... είναι απίστευτα μεγαλύτερη η διαφορά ήχου μεταξύ 2 παιχτών , παρά μεταξύ 2 ενισχυτών ..... με πιάνς ?? .

 

πολύς κόσμος αν είχε εκμεταλλευτεί το χρόνο που διάλεγε ή ψώνιζε GAS , μελετώντας κιθάρα ....θα ήταν πολύ περισσότερο ευχαριστημένος με τον ήχο του .

 

αυτά φιλικά και μόνο .... χωρίς να βγάζω την ουρά μου απ'έξω  :)

 

Σοφες κουβεντες!!!! Ειναι αρρωστεια ομως το GAS... >:(

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιθετα για βρωμικους ηχους το modelling και το software με καλυπτουν 100% ,πολλες φορες μου αρεσουν περισσοτερο και απο το real thing μια και ειναι πολυ πιο controllable...

 

Εμένα δε με καλύπτει στα γκάζια... Ίσως να χρειάζεται λίγο παραπάνω πείραγμα και ενασχόληση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελο αγορι,μου επιτρεπεις να το παιξω γιατρος για λιγο ? Ευχαριστω !  ;D

 

Λοιπον,δεν εχεις ουτε Gas ουτε τιποτα.Κανενα συνδρομο. Απλα εχεις πολυ καιρο να νιωσεις κατι.Αυτο το χαμογελο που σκαει μυτη στο προσωπο χωρις να ξερουμε ακριβως το λογο... Τι εννοω. Παρε τον Plexi παρε 2-3 φιλαρακια πηγαινε σε ενα γκαραζ (μην παρεις μαζι του το hotplate  :P ) και jamaρετε τα τραγουδια που σας κανουν να γουσταρετε. Τα τραγουδια που οταν τα ακουτε τοτε λετε να γιατι παιζουμε κιθαρα. Ε καντο αυτο και θα ξεχασεις τι σημαινει αχε φχ και Gas.

 

Προσωπικα καθε απογευμα σχεδον τερματιζω εναν Dsl-401 μονο για κανα 5λεπτο δυστυχως. Δεν θελω να καταλαβουν απο που ακριβως ερχεται ο ηχος γιαυτο  :P . Αλλα και πλεξι να ειχα παλι το ιδιο θα εκανα. Χρησιμοποιησε τον οπως ακριβως κατασκευαστηκε για να παιζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον treloagori εγραψα χθες βραδυ ενα κλιπακι για σενα με καθαρο ηχο , με overdrive κ λιγο metal στο τελος. Εδω δεν υπαρχει πουθενα λαμπα παρα μονο το axefx ενας τελικος ΑRT κ μια καμπινα 1χ12 με eminence delta pro μεγαφωνο. Παρολο που ειναι γραμμενο με το μικροφωνακι τηυς καμερας κ παρολο που η μετατροπη του για να το ανεβασω αλλοιωνει την χροια ( σαν να βαζει chorus!! :o)  θα καταλαβεις ποσο κοντα στην λαμπα εινβαι η αισθηση που σου δινει το μηχανακι!!! Η κιθαρα που παιζω ειναι φυσικα η νεραιδα που μου εφτειαξε ο marathon!!!!!

 

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου