Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ενισχυτή λάμπας με καθαρό ήχο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

High gain systained... Ο βασιλιας πεθανε( height gain ). Ζητω ο νεοσ βασιλιας  :P

 

Τελος παντων.Επειδη εχεις κολλησει ασχημα μαλλον με SLO αποτι βλεπω να σου πω το εξης. Δεν εχω παιξει με Slo μακαρι να ειχα την δυνατοτητα αλλα αν ανοιξεις αρκετα εναν λαμπατο με 12αρι ηχειο και καμποσα watt (πανω απο 15 πιστευω καλα ειναι ) το σκασιμο , τουλαχιστον οπως το καταλαωαινω εγω , το εχεις ουτωσ η αλλως. Ειναι θεμα ρυθμισεων. Αν ειμαι κουλος και Trainwreck να μου δωσεις θα μεινει στην αφανεια. Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι, κοιταξε, για να καλυψεις ολα αυτα τα ειδη με εναν μονο ενισχυτη και σχετικα πιστα, λιγο δυσκολο...

Προσωπικα τετοιο ευρος για αυτο το στυλ, πιστευω πως καλυτερα θα γινοταν με εναν ενισχυτη με πολυ καλο clean channel και χρηση καλων πεταλιων ωστε να τον οδηγεις σε overdriven καταστασεις.

Συν οτι λαβε υπ'οψιν σου πως ολα τα ονοματα που ανεφερες με εξαιρεση τον Moore και τους Top (σε καποια album) χρησιμοποιουν τελειως διαφορετικους ενισχυτες ο ενας απ' τον αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως να ξερεις πως οτι και να κανεις ,οσα και να ξοδεψεις δεν θα ακουστεις ποτε σου σαν το cd που ακους απο το hi-fi σου. Ειναι ολοκληρες παραγωγες απο πισω ετσι ? Μην το ξεχναμε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δικαιο εχεις απλα το gold εχει την καλη βρωμια το γκαζι που **** και δεν ειναι footswitchable. αυτη ειναι η δυσλειτουργια τοθ bogner.

 

λοιπον να ξεκαθαρισω λιγο περισσοτερο το τι θελω. θελω καλο καθαρο ζεστο και να μπορει να δινει σκασιμο... δηλαδη κατι σε soldano slo αλλωστε το εχω ακουσει και εχω παιξει... αλλα παραλληλα ο ενισχυτης να εχει πανω βρομια που να σου καλυπτει το vintage drive  η να σου καλυπτει το hi gain systained drive.

το vintage drive το θεωρω ως blues drive gallagher

το hi gain systained  το εκλαμβανω ως Gary moore (still got the blues).

αν εχει απο μονοσ του ο ενισχυνης καλο καθαρο και ενα απο τα 2 drive  τοτε μπορω να φτιαξω το αλλο.

 

Πραγματικά δεν ξέρω πόση ώρα ξόδεψες με τον bogner. Εγώ αυτό που είδα όταν τον δοκίμασα είναι ότι έχεις το καθαρό σου, πάνω σ αυτό ένα boost που το βρωμίζει λίγο και μετά έχεις το βρώμικο σου και πάλι το boost πάνω σ αυτό που στο κάνει και hi gain!

 

Με 4 διαδοχικά επίπεδα βρωμιάς πραγματικά δεν καταλαβαίνω που βρίσκεις την δυσχρηστεία. Στο δεύτερο κανάλι με το γκέιν σε χαμηλά επίπεδα, παίρνεις αυτόν τον ήχο που λες ότι σου αρέσει! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο μπερδεμενα μας τα λες...εκτος κι αν αλλαζεις ευκολα γνωμη..

 

;D

 

Λοιπόν ο ενισχυτής που ψάχνω τόσο καιρό θέλω να έχει πολύ καλο καθαρό ήχο. δηλαδή με ένα reverb στο effect loop να είναι πολύ καλός.

Το βρώμικο δεν με απασχολεί τόσο δηλαδή καλο είναι να έχει καλο vintage βρώμικο αλλα είναι εύκολο να φτιάξει με pedals το βρώμικο.πιο συγκεκριμένα θέλω απλά το καθαρό να είναι πολύ καλο και ένα καλο βρώμικο για solo η rythm . Αν δεν βγει τότε βρίσκω pedals. έτσι λοιπόν το καθαρό είναι αυτό που με καίει.

 

λοιπον να ξεκαθαρισω λιγο περισσοτερο το τι θελω. θελω καλο καθαρο ζεστο και να μπορει να δινει σκασιμο... δηλαδη κατι σε soldano slo αλλωστε το εχω ακουσει και εχω παιξει... αλλα παραλληλα ο ενισχυτης να εχει πανω βρομια που να σου καλυπτει το vintage drive  η να σου καλυπτει το hi gain systained drive.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου