Προς το περιεχόμενο

Αγορά πεταλιού distortion-overdrive


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα,εχω μια fender jazzmaster και εχω ένα ένα σχήμα alternative rock στο οποίο παίζω κυρίως ακόρντα ,θά θελα ένα πετάλι δεν με ενδιαφέρει η τιμή σε πρώτη φάση να μου βγάζει δυναμική στα ακόρντα (garage,punk rock,grunge)μου αλλα να μην μεταλίζει , έχετε κάτι να μου προτείνετε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλημέρα,εχω μια fender jazzmaster και εχω ένα ένα σχήμα alternative rock στο οποίο παίζω κυρίως ακόρντα ,θά θελα ένα πετάλι δεν με ενδιαφέρει η τιμή σε πρώτη φάση να μου βγάζει δυναμική στα ακόρντα (garage,punk rock,grunge)μου αλλα να μην μεταλίζει , έχετε κάτι να μου προτείνετε ??

 

Για οικονομική λύση, το Proco RAT θεωρείται ψιλοσουγιάς ειδικά για πιο underground ήχους αν και όταν το δοκίμασα δεν με πολυενθουσίασε... πόσταρε κανένα κομμάτι που ο ήχος του να είναι κοντά σ αυτό που έχεις στο μυαλό σου :) Εγώ δεν είμαι του είδους οπότε μη με λαμβάνεις πολύ σοβαρά, μια ιδέα έριξα :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για κλασική φθηνή αλλά δοκιμασμένη και επίσης αγαπημένη λύση σε edgy overdrive, κοιτα και το Boss SD-1 :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατοχος jaguar fender και

επειδη εχουμε καει στον χυλο

 

αν διαθετεις και λιγο χρημα τοτε:

 

suhr riot

 

βαλε και ενα tc electronic spark booster πριν απο αυτο και θα εκπλαγεις

 

ουτε λασπες στον ηχο ουτε πλαδαροτητες

 

 

λυση απελπισιας θα σου συνιστουσα το boss metal zone που ειναι και αυτο σφιχτο

το οποιο μπορει να σε βολεψει,σε λαμπατο ενισχυτη θα ακουστει φυσικα πιο δυναμικο και ωραιο απ'οτι σε transistor η σε καποιον μικρο practice

 

ολα αυτα λοιπον με τον neck μαγνητη :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οικονομική λύση, το Proco RAT θεωρείται ψιλοσουγιάς ειδικά για πιο underground ήχους αν και όταν το δοκίμασα δεν με πολυενθουσίασε... πόσταρε κανένα κομμάτι που ο ήχος του να είναι κοντά σ αυτό που έχεις στο μυαλό σου :) Εγώ δεν είμαι του είδους οπότε μη με λαμβάνεις πολύ σοβαρά, μια ιδέα έριξα :)

 

δν θα εχει αρκετο αρκετο body o ηχος σε συνδιασμο με την jazzmaster Μιας και μιλαμε για fuzz σε Non-sustain οργανο

 

 

Επίσης για κλασική φθηνή αλλά δοκιμασμένη και επίσης αγαπημένη λύση σε edgy overdrive, κοιτα και το Boss SD-1 :)

 

θα ''βρωμισει'' ελαχιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο πραγμα το distortion & αλλο το overdrive.

 

Μια και μονο ΕΣΥ ξερεις τι ηχο θες (και δυστυχως ο γραπτος σου λογος δεν βοηθα στο να μας κανεις να καταλαβουμε τι ακριβως ζητας...π.χ. τι ακριβως εννοεις με το να...σου βγαζει...δυναμικη στα ακκορντα?)  η καλυτερη λυση ειναι να παρεις την κιθαρα σου και να πας να ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ καποια πεταλια φυσικα στον ΙΔΙΟ ενισχυτη με αυτον που εχεις (μια και δεν παιζουν ολα τα πεταλια το ιδιο καλα σε ολους τους ενισχυτες).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πολύ οικονομική λύση που θα σου δώσει 3 χαρακτήρες παραμόρφωσης για να διαλέγεις κατά περίπτωση είναι το behringer GDI-21. Το έχω και είναι το τελευταίο κομμάτι που θα πουλήσω ποτέ. Λειτουργεί και ως DI.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αλλα να μην μεταλίζει , έχετε κάτι να μου προτείνετε ??

 

λυση απελπισιας θα σου συνιστουσα το boss metal zone που ειναι και αυτο σφιχτο

το οποιο μπορει να σε βολεψει,σε λαμπατο ενισχυτη θα ακουστει φυσικα πιο δυναμικο και ωραιο απ'οτι σε transistor η σε καποιον μικρο practice

 

Δεν...παραμεταλίζει όμως το metal zone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν...παραμεταλίζει όμως το metal zone?

 

η αληθεια ειναι οτι οχι τοσο σε jazzmaster ή jaguar παιζωντας με τον neck μαγνητη απλα ειναι πιο σφιχτα (και οχι πλαδαρά)το οποιο μαλλον θα κανει στον φιλο μας και για τα παιξιματα που αναφερει

 

 

metal zone + fender twin reverb ->

 

 

Και εδω με λιγο καλυτερο ηχο και ρυθμιση eq

 

Placebo - Pure Morning

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επεισή υπάρχουν γύρω στο 1δις πετάλια distortion και overdrive με τα οποία μπορείς να παίξεις και ακκόρντα, δώσε κανα στοιχείο ακόμα...

 

Πόσα θες να ξοδέψεις;

Υπολοιπο set-up;

Ήχος alternative όπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου