Προς το περιεχόμενο

Μόνωση για αποφυγή του hum σε πετάλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά η ερώτηση μου είναι αυτό που είπε και ο μαρμελάκης δηλαδή αν μπορώ να μονώσω με κάποιο τρόπο τον χώρο των μετασχηματιστών από τον χώρο των πεταλιών.

 

Με ταινια διπλής όψεως, κολλάς αλουμινόχαρτο κουζίνας,3-4 στρώσεις(δεν κάνω πλάκα :))

ή πας μοναστηράκι και αγοράζεις φύλλο χαλκού 2mm (ακόμα καλύτερο) το οποίο θα βιδώσεις-καρφώσεις στο κάτω μέρος του board, ή φύλλο αλουμινίου 3mm.

 

Τα παραπάνω, μου είχαν λύσει πολλά προβλήματα θορύβου σε αυτοσχέδια pedalboards που έφτιαχνα, όταν έπρεπε να έχω ρεύμα AC κάτω απ'τα πετάλια.

 

Επίσης τσέκαρε και το τροφοδοτικό του V TWIN μιας και είπες ότι δεν έχεις το original, να είναι 1.5 Α +, γιατί πολλά γράφουν ότι είναι ενώ δεν είναι,και αν δεν είναι, επειδή ζορίζεται κάνει θόρυβο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ασχετο , το Distortion με το σταυρο των κου-κλουξ-κλαν ποιο ειναι ?  :P

 

Είναι το classic distortion της MI Audio. Το έφερα από Αυστραλία το καλοκαίρι και το πετάλι απλά σκίζει! Ευελιξία στο έπακρο και πολύ καλή χροιά!

 

Οχι οτι εχει αμεση σχεση με το θεμα σου, αλλα αυτο υποτιθεται πως ειναι καλο για να αποφευγεται, γιατι μπορει να προκαλεσει προβληματα με το impedance που "βλεπει" η κιθαρα σου.

 

Νομίζω καταλαβαίνω τι λες αλλά δεν είμαι σίγουρος. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω καταλαβαίνω τι λες αλλά δεν είμαι σίγουρος. ::)

 

Ο κυριος εξηγει τι ακριβως παιζει με το συγκεκριμενο θεμα και προτεινει και καποιες λυσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κυριος εξηγει τι ακριβως παιζει με το συγκεκριμενο θεμα και προτεινει και καποιες λυσεις.

 

 

Μάλλον κάτι ξέχασες!

Πάντως αν ήθελες να μου βάλεις κάποιο λινκ, καλύτερα να μου πεις με δικα σου λόγια γιατί είμαι απ το κινητό και είναι λίγο μπέρδεμα το νετ από δω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαίσθησή μου, μου λεει οτι μπορει να υπάρχει χαμ που προέρχεται απο το πεδίο των μετασχηματιστών που επιδρά στα κυκλώματα των πεταλιών, αλλά επίσης και απο αλληλεπηδράσεις μεταξύ των μετασχηματιστών που επηρρεάζουν την τροφοδοσία των πεταλιών.

 

Ίσως να δοκίμαζες να απομάκρυνες τους μετασχηματιστες μεταξύ τους εστω και σ'αυτό το μικρό χώρο?

 

 

υγ: παρε μια πεταλιέρα!! ;D ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαίσθησή μου, μου λεει οτι μπορει να υπάρχει χαμ που προέρχεται απο το πεδίο των μετασχηματιστών που επιδρά στα κυκλώματα των πεταλιών, αλλά επίσης και απο αλληλεπηδράσεις μεταξύ των μετασχηματιστών που επηρρεάζουν την τροφοδοσία των πεταλιών.

 

Ίσως να δοκίμαζες να απομάκρυνες τους μετασχηματιστες μεταξύ τους εστω και σ'αυτό το μικρό χώρο?

 

 

Παίζει αλλά είναι λίγο δύσκολη περίπτωση μια που εχω και τους 3 μετασχηματιστές σ ένα Ταυ πολύμπριζο. Ο μονός που είναι πιο μακριά είναι ο 12voltος γιατί έχει καλώδιο όπως οι μετασχηματιστές laptop.

 

υγ: παρε μια πεταλιέρα!! ;D ;D

 

Χαχαχαχα! Ήμουν σίγουρος ότι κάποιος θα το πετούσε! Λολ!

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάτι ξέχασες!

Πάντως αν ήθελες να μου βάλεις κάποιο λινκ, καλύτερα να μου πεις με δικα σου λόγια γιατί είμαι απ το κινητό και είναι λίγο μπέρδεμα το νετ από δω!

 

Το λινκ το βλεπεις αν πατησεις στο "ο κυριος". Δε φαινονται και καλα τετοια λινκς εδω, μαλλον πρεπει να αλλαξουν λιγακι.

 

Βασικα, αυτο που συμβαινει ειναι οτι οταν εχουμε ενα πεταλι στο tuner out και ενα στην κανονικη εξοδο, το impedance και των 2 πεφτει στο μισο. Αυτο ειναι κακο διοτι για να μη χανεται το σημα, πρεπει το impedance στην εισοδο του πεταλιου να ειναι σημαντικα υψηλοτερο απο το impedance στην εξοδο της κιθαρας. Μια κιθαρα με passive single coil μαγνητες εχει εκ φυσεως σχετικα υψηλο output impedance, οποτε ειναι πιθανο να αντιμετωπισει προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο , το Distortion με το σταυρο των κου-κλουξ-κλαν ποιο ειναι ?  :P

 

Πραγματικά δεν την παλεύουν με την εμφάνιση των πεταλιών οι τύποι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου