Προς το περιεχόμενο

Φτηνό αξιοπρεπές μπασάκι;; :)


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, βρίσκομαι στην (ευχάριστη) θέση να μην αντέχω πια τον ήχο των κομματιών που ηχογραφώ καθώς δεν έχουν μπάσο και αναγκάζομαι να κάνω διάφορες αηδίες στο eq της κιθάρας για να γεμίσω το φάσμα με αποτέλεσμα ένα ελεεινό πράγμα :) Χρειάζομαι λοιπόν ένα αξιοπρεπές, φτηνό (200¤ ξέρω γω) μπασάκι, απλώς για να ηχογραφώ (directly mbox --> pro tools le --> guitar rig). Δεν ψάχνω κανένα τρελό αποτέλεσμα (τα demo μου είναι τραγικά από άποψη ήχου, απλώς σιγά σιγά μαθαίνω και θέλω να μπορώ να δουλέψω και με ένα πραγματικό μπάσο) και επίσης ΔΕΝ είμαι μπασίστας. Από την άλλη δεν αντέχω να αγοράζω σκουπίδια. Οπότε θέλω κάτι με καλή σχέση τιμής απόδοσης, κι έτσι είπα να ρωτήσω τους ειδικούς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και μπάσο να πάρεις και να δοκιμάσεις να ηχογραφήσεις με τον τρόπο που θέλεις, πάλι το ίδιο θα συμβεί στα κομμάτια σου.

 

Θα σου έδινα κάποιες κατευθύνσεις αλλά τώρα δεν μπορώ, πρέπει να φύγω να βρώ την καλή νεράιδα να μου πεί που είναι το δάσος των σαλιγκαριών. θα σου γράψω αυριο, ελπίζω να μιλήσει κάποιος για το θέμα που σε βασανίζει εν τω μεταξυ, γιατι ενδιαφέρει πολλούς.

 

Εν τω μεταξύ διάβασε λίγο την ανάλογη θεματική ενότητα του noiz (recording) να μπείς στο κλίμα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν χρησιμοποιήσεις κάποιο plugin από αυτά που κυκλοφορούν για τα διάφορα προγράμματα ηχογράφησης, θα σου πρότεινα ένα από τη σειρά Vintage της Squier....δες ανάλογα προηγούμενα post...

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶ν θες κάτι πιό φτηνό, υπάρχουν και τα harley-benton από thomann! Για την ποιότητά τους θα σου πει καλύτερα ο Abraxas που έφτιαξε ένα kit πρόσφατα! Υπάρχουν έτοιμα από 100 ευρώ περίπου.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Λέω να κάνω την κίνηση μέσα στο μήνα (hopefully)... Οπότε μικρές ερωτησούλες :)

 

α) ποιές οι διαφορές ανάμεσα στα:

http://www.thomann.de/gb/fender_squire_p_bass.htm και

http://www.thomann.de/gb/fender_squier_std_jazz_bass_antiqueburst.htm

 

Γενικώς τι σειρές παίζουν από Squier και τι διαφορές έχουν; Sorry που ρωτάω βιβλιογραφικά πράγματα, απλά από μπάσα είμαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άσχετος, θέλω απλά κάποιο που να μπορεί να μου δώσει αξιοπρεπή αποτελέσματα σε ένα home demo. :)

 

β) Semiacoustic ή electric? Τι θα μου προσφέρει το καθένα;

 

γ) Τα φτηνά hofner λένε τίποτα; Θα επαναλάβω εδώ ότι θέλω κάτι αξιοπρεπές, και θέλω και να μου αρέσει ρε παιδί μου, να το βλέπω και να χαίρομαι! Και αφού δεν πάω για μπασσίστας προτιμώ συνειδητά να πάρω κάτι λίγο χειρότερο αν είναι να μου αρέσει περισσότερο και να με φωνάζει να παίξω λιγάκι μαζί του :)

 

δ) έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε;

 

Αυτά τα ολίγα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file mou sou pritino DAGKOTO oso den paei ibanez psakse to thema kitharistas eimai k ego alla eida ti peire o basistas mou se arkete ftini timi kai emeina 8O psakse ta ftina komatia tis ibanez kai tha meineis arketa ikanopiimenos nomizo

 

oti kai na sou poume psakse na akouseis min pareis oti sou leei o kathenas ksamolisou sta magazia kai dokimaze

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου