Προς το περιεχόμενο

PL-7 Πικ-απ ερωτησεις ηχου κ.τ.λ. ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλλιώς πάρε και μια σακοράφα αν έχει η μάνα σου και κόλλα τη με σελοτειπ πάνω στο χωνί που χρησιμοποιείτε για το λάδι και θα ακούσεις θαύματα.

 

Σωστος!!  ;D

 

 

Σχεδον το ιδιο εκανα κι εγω οταν μου εκαναν δωρο δισκο των ABBA αλλα δεν ειχα ακομα πικαπ και εφτιαξα χωνι απο χαρτι και στην ακρη βελονα. Μιλαμε για high-end ηχο  ;D

 

Απ' οσο ξερω ολες οι mount-type κεφαλες κανουν.

Η δικια μου ειναι αυτη:

1081543349.jpg

 

Οπως βλεπεις εχει τις 2 βιδουλες απο πανω (half-inch mount) για το πιαστρακι και 4 connectors απο πισω για τα καλωδια που ερχονται απο το βραχιονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΚΩΣΤΑΑΑ με προλαβαίνεις συνέχεια ... άσε κι εμάς τους νεότερους να πούμε κάτι ντε :P

 

με τρως .... έχω 2 πικαπ και τριψήφιο αριθμό δίσκων  >:(  αλλά είπαμε ... νεότερος )

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεε χμμμ δεν έχεις δίκιο αλλά τεσπα . είναι τεράστια η προσφορά της VHS κασέτας και στην ηχοληψία.

 

Δυστυχώς για να πάρεις καλό αναλογικό ήχο από πικ-απ πρέπει να βάλεις το χέρι λίγο πιο βαθιά στην τσέπη  :-\  

Αν έχεις ταβάνι το 50ρικο .... η πρόταση του audiokostas είναι μια χαρά.

 

οκ δεν εχω και τρελες απαιτησεις αλλα να μην ακουγεται και χαλια ... οσον αφορα την κασετα γιατι δεν εχω δικιο? συγκρινεται με την ποιοτητα του πικ απ και με τον ψηφιακο ασυμπιεστο ηχο ;;; μη τρελαθουμε δε θα ξεχασω χρονιες που αγοραζα μεταλλικες κασσετες οι οποιες πλεον εχουν φθαρει με τον χρονο και τις φυσικες καταστασεις ... δεν βολευαν ουτε στο μπροστα πισω ... χρονοβορες καταστασει ς... χαλια προσωπικη αποψη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσον αφορα την κασετα γιατι δεν εχω δικιο? συγκρινεται με την ποιοτητα του πικ απ και με τον ψηφιακο ασυμπιεστο ηχο ;;; μη τρελαθουμε δε θα ξεχασω χρονιες που αγοραζα μεταλλικες κασσετες οι οποιες πλεον εχουν φθαρει με τον χρονο και τις φυσικες καταστασεις ... δεν βολευαν ουτε στο μπροστα πισω ... χρονοβορες καταστασει ς... χαλια προσωπικη αποψη ...

 

και οι δίσκοι που ακούς ?? .... πώς έχουν ηχογραφηθεί ? ... μήπως σε μπομπίνα ? εεεεεε ?

σε τι μορφή είναι οι μήτρες ? εεεεεεεεεεεε ??

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι δίσκοι που ακούς ?? .... πώς έχουν ηχογραφηθεί ? ... μήπως σε μπομπίνα ? εεεεεε ?

σε τι μορφή είναι οι μήτρες ? εεεεεεεεεεεε ??

 

εεεεε ?? ... μη συγκρινεις τις ταινιες των στουντιο με τις κασσετες που αγοραζαμε απ τα δισκοπολεια εεεε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεεεε ?? ... μη συγκρινεις τις ταινιες των στουντιο με τις κασσετες που αγοραζαμε απ τα δισκοπολεια εεεε ...

 

Δε συγκρίνω ... απλά ήταν ο τρόπος να μεταφερθεί σπίτι μας σε compact συσκευασία η μουσική και η εικόνα . Είναι μια τεχνολογία που έχει προσφέρει πολλά στη μουσική και κινηματογραφική βιομηχανία . Κατά τη γνώμη μου δε μπορεί να χαρακτηριστεί αποτυχία αυτό.

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνο απολυτα ... αν σκεφτεις και τις συνθηκες συντηρισης αυτων ... ομως η κασσετα του σπιτιου ως "portable" μεσο ηταν αποτυχια ... ο δισκος και ολες αυτες οι εφαρμογες μαγνητοτενιας σε επαγγελματικο επιπεδο ναι εχουν αφησει ιστορια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πριν το walkman πως έπαιρνες εσύ τη μουσική στο δρόμο;

Με το πικάπ αγκαλιά και τον ενισχυτή στη πλάτη;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πριν το walkman πως έπαιρνες εσύ τη μουσική στο δρόμο;

Με το πικάπ αγκαλιά και τον ενισχυτή στη πλάτη;

 

κρινουμε ποιοτητα ηχου και υλικο my friend ... εξαλου η κασετα στην εποχη της ηταν απ τα πρωτα μεσα ηχογραφισης/αντιγραφης στο σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου