Προς το περιεχόμενο

Black Swans and Wormhole Wizards: νέο άλμπουμ από τον Σατριγιάννη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Απορώ... δεν το πήρε χαμπάρι κανένας? Είχα την εντύπωση ότι ο Καράφλας είχε περισσότερους φίλους εδώ

 

 

(δείτε και τα υπόλοιπα)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε και χαμπαρι το πηραμε......αμ και το ακουσαμε.....και το ξαναακουσαμε.....αλλα δεν ρε γαμωτο.....δεν ξερω....ενω εχω μεγαλο κολημα μαζι του τα τελευταια του cd δεν μου αρεσαν....αντε καποια σκορπια κοματια και μονο.....παρ'ολα αυτα τον εχω παντα σε εκτιμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πριν μερικές ώρες το είδα, τον θυμήθηκα όταν διάβαζα το θρεντ με το "λαστιχάκι"...

Αυτά τα βιντεάκια στο site του τα γουστάρω πολύ.

 

Πλάκα πλάκα ακόμα δεν έχω εμπεδώσει το Satchafuncilus και το μεγάλο musterion ths glombosinis.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... τα τελευταια του cd δεν μου αρεσαν....αντε καποια σκορπια κοματια και μονο.....παρ'ολα αυτα τον εχω παντα σε εκτιμηση.

 

Οπως τα λες. Ειναι ενας μεγαλος δασκαλος, ισως οχι τοσο δυνατος συνθετης αλλα

εχει γραψει καποια μουσικα θεματα που δεν μπορεις παρα να τα καταταξεις στις κορυφες.

Σε οτι αφορα τα τραγουδια του  ::)

 

Απο την αλλη παλι το "σκορπια κομματια" ισχυει σχεδον για ολους τους δημιουργους

σε ολους τους χωρους ;)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ... δεν το πήρε χαμπάρι κανένας? Είχα την εντύπωση ότι ο Καράφλας είχε περισσότερους φίλους εδώ

 

Ασχολούμαστε πλέον με εγχώρια προϊόντα!  ;D

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την αλλη παλι το "σκορπια κομματια" ισχυει σχεδον για ολους τους δημιουργους

σε ολους τους χωρους ;)

 

Αυτο που λες πραγματι ισχυει απλα τα παλια του cd μεχρι δηλαδη και το crystal planet τα ακουγα και ολα του τα κοματια μου κανανε κλικ σε κατι ας πουμε.....απλα απο τα τελευταια του cd ομως τα περισσοτερα κοματια τα ακουω σχεδον αδιαφορα.....γι'αυτο και δεν περναω πλεον κοματια καινουρια του στο playlist μου ενω τα παλαιοτερα τα εχω πραγματικα λιωσει στι παιξιμο μιας και τα εχω στο μυαλο μου παντα....τα καινουρια απλα δεν μπορω να τα συγκρατησω :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε και χαμπαρι το πηραμε......αμ και το ακουσαμε.....και το ξαναακουσαμε.....αλλα δεν ρε γ***το.....δεν ξερω....ενω εχω μεγαλο κολημα μαζι του τα τελευταια του cd δεν μου αρεσαν....αντε καποια σκορπια κοματια και μονο.....παρ'ολα αυτα τον εχω παντα σε εκτιμηση.

 

Οπως τα λες. Ειναι ενας μεγαλος δασκαλος, ισως οχι τοσο δυνατος συνθετης αλλα

εχει γραψει καποια μουσικα θεματα που δεν μπορεις παρα να τα καταταξεις στις κορυφες.

Σε οτι αφορα τα τραγουδια του  ::)

 

Απο την αλλη παλι το "σκορπια κομματια" ισχυει σχεδον για ολους τους δημιουργους

σε ολους τους χωρους ;)

 

Συμφωνω και με τις δυο αποψεις εν μερη.

Το οτι ειναι δυνατος συνθετης το 'χει αποδειξει με τα πρωτα του αλμπουμ τα οποια εχουν κομματια που θα μεινουν στην ιστορια.Μην ξεχναμε οτι ηταν ο πρωτομαστορας της instrumental μουσικης με ηλεκτρικη κιθαρα(οχι οτι δεν υπηρξαν αλλοι πριν απ'αυτον ... βλεπε το "Τερας" Roy Buchanan) και απο τους ελαχιστους του ειδους που γνωρισαν εμπορικη επιτυχια(το τελευταιο , μετα το θεμα των Manowar , σε εισαγωγικα).

 

 

Απλα πιστευω οτι εχει κουρασει με τις πολυ συχνες δουλειες που βγαζει(σχεδον καθε χρονο παρουσιαζει καινουριο πραμα).Προσωπικα θα προτιμουσα ενα cd στα 2> χρονια με συγκεντρομενα τα "σκορπια κομματια".

Το φαινομενο των "σκορπιων κομματιων" ισχυει με τους περισσοτερους δημιουργους που ομως δεν ευθυνονται παντα αυτοι γι αυτην την κατασταση , αλλα οι δισκογραφικες που τους πιεζουν να γραφουν προκειμενου να πλουτιζουν οι ιδιες!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα πιστευω οτι εχει κουρασει με τις πολυ συχνες δουλειες που βγαζει(σχεδον καθε χρονο παρουσιαζει καινουριο πραμα).Προσωπικα θα προτιμουσα ενα cd στα 2> χρονια με συγκεντρομενα τα "σκορπια κομματια".

Το φαινομενο των "σκορπιων κομματιων" ισχυει με τους περισσοτερους δημιουργους που ομως δεν ευθυνονται παντα αυτοι γι αυτην την κατασταση , αλλα οι δισκογραφικες που τους πιεζουν να γραφουν προκειμενου να πλουτιζουν οι ιδιες!

 

Συμφωνώ και στα δύο.

 

Αν κάποιος έχει πέσει από τον ουρανό και έχει ξεκινήσει να ακούει τον Καράφλα στα τελευταία του 3-4 άλμπουμ, να είσαι σίγουρος φίλε DIMI ότι το ίδιο θα του άρεσαν με τα πρώτα του.  ;) Δεν ξέχασε να γράφει κομμάτια ο Τζο. Για τους Χ/Ψ λόγους δεν θέλει, δεν μπορεί, δεν προλαβαίνει, whatever, να δώσει το κάτι τελείως καινούργιο και απίστευτο που πιθανώς περιμένεις απ'αυτόν. Το αυτό ισχύει για το 99,99% των δημιουργών παγκοσμίως (στο σύνολο των εκφράσεων της Τέχνης), kateme.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω και εγώ με τους προλαλήσαντες για τα τω τελευταίων άλμπουμ και πιο συγκεκριμένα για μένα το τελευταίο καλό που είχε βγάλει και μπορούσα να το ακούσω όλο ήταν το Crystal Planet.

Μετά κάτι έγινε, ο Joe ήθελε να πειραματιστεί με καινούριους ήχους και πιο "ηλεκτρονικές" ιδέες. Σ'αυτό τον επιρέασε πολύ και ο φίλος, πληκτράς και παραγωγός Eric Caudieux.

Θυμάμαι ακόμα μία συνέντευξή του στα τέλη του '99 που έλεγε οτι "Ο Eric μου έφερνε tracks στο στούντιο και εγώ απλά δεν ήθελα να τα πειράξω, ήταν τόσο ωραία που έφτιαξα έναν ήχο για την κιθάρα βασισμένο στο ήχο του Eric". Σε κάποιο άλλο σημείο της συνέντευξης λέει: "Πολλά απ'τα κομμάτια του νέου (τότε) άλμπουμ δεν έχουν καν κιθάρα μέσα και θα ήθελα να δω πως θα αντιδράσει ο κόσμος"

Το αποτέλεσμα εκείνης της εποχής ήταν το Engines Of Creation και απο 'κει και πέρα άλλαξαν πολλά.

Δε νομίζω ο Satriani να μην καταλάβαινε τη διαφορά που είχαν οι δουλειές μεταξύ τους (παλιές και νέες), απλά μάλλον τον βόλευε, καθώς έβγαινε περισσότερο υλικό σε λιγότερο χρόνο με αυτόν τον τρόπο, επίσης δείτε-ακούστε τα live του, παρατηρήστε το Set List και θα καταλάβεται τι πραγματικά αρέσει και στον ίδιο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ο Satriani να μην καταλάβαινε τη διαφορά που είχαν οι δουλειές μεταξύ τους (παλιές και νέες), απλά μάλλον τον βόλευε, καθώς έβγαινε περισσότερο υλικό σε λιγότερο χρόνο με αυτόν τον τρόπο, επίσης δείτε-ακούστε τα live του, παρατηρήστε το Set List και θα καταλάβεται τι πραγματικά αρέσει και στον ίδιο.

 

 

Γι'αυτο εγω καθομαι και λιωνω στο παιξιμο τα live dvd του παρα τα cd ετσι ωστε να τα εχω ολα σε ενα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου