Προς το περιεχόμενο

Mesa lonestar classic vs special


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Θα ήθελα μερικές πληροφορίες και θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως τη γνώμη σας παιδιά!Έχω αποφασίσει να πάρω ένα εκ' των δύο ενισχυτών που αναφέρω στον τίτλο. Κορυφαίοι ενισχυτές και οι δύο πραγματικά, αλλά νομίζω διαφορετικοί. Το ερώτημά μου είναι το εξής: Ψάχνω για πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΑ καθαρά σε συνθήκες live, (τις εντάσεις τις καταλαβαίνεται όλοι, δεν μιλάμε δηλαδή για ΟΑΚΑ!!!). Παίζω Strat με μονοπήνιους αποκλειστικά και για καμπίνα χρησιμοποιώ VHT closed back με EVM12L, ενώ το είδος μουσικής που (λέω ότι) παίζω είναι κυρίως funk. Κάνουν και οι δύο ή υπερέχει κάποιος απ' τους δύο και γιατί? (Αν δεν κάνω λάθος ο classic βγαίνει τόσο με 6L6 όσο και με EL84. Παρακαλώ σχολιάστε και αυτό το σημείο). Ευχαριστώ πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΑ καθαρά

 

Classic & ξερο ψωμι ,ουτε για πλακα μη παρεις τον special.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ SF για την άμεση απάντηση! Αν θέλεις σχολίασέ μου και τη διαφορά στις λάμπες στον classic. Είναι μόνο θέμα χροιάς (τι προτιμάει δηλαδή ο καθένας περισσότερο, γιατί εμένα να σου πω μου αρέσουν καλύτερα οι βρεττανικού τύπου ενισχυτές) ή υπάρχει διαφορά και στο headroom, σημείο breakup του ενισχυτή κτλ? Υπερέχει δηλαδή κάποιο είδος τελικών στα καθαρά ή και με τις δύο μπορείς να βγάλεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ καθαρό (πάντα μιλάω για τον συγκεκριμένο ενισχυτή)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΑ καθαρά σε συνθήκες live, (τις εντάσεις τις καταλαβαίνεται όλοι, δεν μιλάμε δηλαδή για ΟΑΚΑ!!!). Παίζω Strat με μονοπήνιους αποκλειστικά και για καμπίνα χρησιμοποιώ VHT closed back με EVM12L, ενώ το είδος μουσικής που (λέω ότι) παίζω είναι κυρίως funk. Κάνουν και οι δύο ή υπερέχει κάποιος απ' τους δύο και γιατί? (Αν δεν κάνω λάθος ο classic βγαίνει τόσο με 6L6 όσο και με EL84. Παρακαλώ σχολιάστε και αυτό το σημείο). Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Εννοείς προφανώς EL34 (EL84 έχει ο Special)

Όπως σε όλους τους "μεγάλους" Boogie έτσι κι εδώ μπορείς να αλλάξεις τύπο τελικών με ένα bias switchάκι που έχει γι αυτή τη δουλειά. Απο το εργστασιο δε νομιζω να πωλειται με 34άρες.

Μπορείς να τις δοκιμάσεις όμως και να κρίνεις. Ισως για πιο Brit, όπως λες, ήχο σου αρέσουν οι EL34...

 

Ψάχνω για πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΑ καθαρά

Classic & ξερο ψωμι ,ουτε για πλακα μη παρεις τον special.

+1, αλλά αυτό δε σημαίνει οτι ο Special "σπάει" εύκολα ;)

 

Ακου και τους 2 αν μπορεις, δεν έχεις κάτι να χάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ SF για την άμεση απάντηση! Αν θέλεις σχολίασέ μου και τη διαφορά στις λάμπες στον classic. Είναι μόνο θέμα χροιάς (τι προτιμάει δηλαδή ο καθένας περισσότερο, γιατί εμένα να σου πω μου αρέσουν καλύτερα οι βρεττανικού τύπου ενισχυτές) ή υπάρχει διαφορά και στο headroom, σημείο breakup του ενισχυτή κτλ? Υπερέχει δηλαδή κάποιο είδος τελικών στα καθαρά ή και με τις δύο μπορείς να βγάλεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ καθαρό (πάντα μιλάω για τον συγκεκριμένο ενισχυτή)?

 

δεν υπαρχει συγκριση στο headroom απο τη μια εχεις εναν ενισχυτη με 4 el84 & 30watt εξοδο και απο την αλλη ενα ΤΕΡΑΣ με  4 6L6 & 100WATT εξοδο....

 

ο Lonestar classic συνεχιζει την παραδοση της Mesa στα.... φεντερισια καθαρα ...ξεπερνωντας τα για αλλη μια φορα....  ;) ειδικα αν παιζεις με EVM12L ο classic ειναι must.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς προφανώς EL34 (EL84 έχει ο Special)

 

Έχεις δίκιο φίλε!!! Οι EL34 σε σχέση με τις 6L6? Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΑ καθαρά σε συνθήκες live..................το είδος μουσικής που (λέω ότι) παίζω είναι κυρίως funk.

Οχι οτι μου πεφτει λογος, αλλα οι απαιτησεις σου ικανοποιουνται με πολυ λιγοτερα λεφτα.

Θελω να πω οτι οταν μιλαμε για δικαναλους ενισχυτες, τοτε η συζητηση επικεντρωνεται περισσοτερο στο ποσο μας ταιριαζουν τα βρωμικα, δεδομενου οτι υπαρχουν πολυ φθηνοτεροι ενισχυτες με ενα εξισου καλο καθαρο καναλι. Εκτος αν τα καθαρα του συγκεκριμενου ενισχυτη ειναι το απολυτο ζητουμενο για σενα, οπότε παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολο να βρεις τετοια καθαρα απο οποιονδηποτε φθηνοτερο ενισχυτη...trust me....εκτος βεβαια αν εννοεις τον Electradyne...ή κανα μεταχειρισμενο Mark 1 ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα τον lonestar classic 100/50.

Πολυ καλο εργαλείο με εκπληκτικό καθαρό ήχο, αλλα με 500-600 ευρώ μπορεις να βρεις fender super reverb.

Εγω τον έδωσα γιατί ειχα καλύτερο καθαρό και βρώμικο ηχο με τον BatCat Lynx  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου