Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ηλεκτρικών και μαγνητών σε les paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σος.

Απέκτησα πρόσφατα μια epiphone les paul standard. Οι μαγνήτες θέλουν οπωσδήποτε αλλαγή και μιας και θα τους αλλάξω λέω να ανβαθμίσω και τα ηλεκρτικά της.

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε μια οικονομική λύση και όσο το δυνατόν και ποιοτική, δηλαδή να μου πάει το κόστος για μαγνήτες/ηλεκτρικά/εργατικά στα 150 ευρώ το πολύ.

 

Έχω δει εδώ στο noiz για gfs,tonerider,rs kits,κτλ.

Μπορεί κάποιος να μου κάνει μια σούμα για το τι ακριβώς θα χρειαστώ?

πχ: ένα rs kit για les paul και δύο μαγνήτες gfs vintage ας πούμε είναι οκ? ή θα χρειαστώ και κάτι ακόμα που δεν έχω λογαριάσει?

 

Αν το σκέφτομαι καλά γύρω στα 50-60 ευρώ είναι τα ηλεκτρικά,60 οι μαγνήτες και φαντάζομαι κανά 30-40 ευρώ τα εργατικά για να τα περάσει κάποιος στην κιθάρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aπό μαγνήτες λέω να βάλω αυτούς (Vintage 59 Nickel Classic Alnico V- Humbucker)

http://www.guitarfetish.com/Vintage-59-Nickel-Classic-Alnico-V-Humbucker-_c_169.html

ή αυτούς (GFS Classic II Alnico 2 Vintage Wound Nickel Humbucker)

http://www.guitarfetish.com/GFS-Classic-II-Alnico-2-Vintage-Wound-Nickel-Humbucker-_c_88.html

 

έχω μπερδευτεί όμως με τα ηλεκτρικά...

Υπάρχουν κάποια vintage και modern rs kits... ποιά να επιλέξω?

Υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να ''φαρδύνουν'' οι τρύπες τις κιθάρας για τα ποτενσιόμετρα ή κάτι που να μην έχω σκεφτεί?

Το rs kit περιέχει και input jack?

 

Η κιθάρα είναι μοντέλο του '89 (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο όμως καλού κακού το αναφέρω).

Βοηθήστε λίγο ρε παιδιά, μην τα παραγκείλω και φάω καμιά ήττα...

Επίσης μήπως μπορώ να βρω gfs pickups ή rs kits σε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου εχω κι εγω μια στανταρντ... βεβαια δεν ειναι του 89 αλλα τουλαχιστον απο την δικια μου εμπειρια σου λεω οτι οι μαγνητες της επιφων ειναι μια χαρα... τσεκαρε αλλου το προβλημα... ισως στον ενυσχητη σου η στα εφε σου... κατα τα αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζονται αλλαγη αλλα δεν αξιζει και αλλαγη κατα την ταπεινη μου γνωμη... σε τι ενυσχητη παιζεις και ακουγονται τοσο χαλια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου να σου πω την αλήθεια δεν είναι τραγικοί... αλλά θα τους αλλάξω.

Παίζω σε twin reverb '65 reissue και η traditional που έχω ακούγεται όνειρο μπροστά στην epi(άδικη βέβαια σύγκριση). Πάντως η epiphone είναι ωραία κιθάρα και έχει ωραίο παίξιμο, οπότε σκέφτομαι να της δώσω λίγο μαγικό φίλτρο ;) να δω τι θα πάθει.

Λέω λοιπόν ότι αξίζει να της ρίξω ένα 130-150(όχι παραπάνω) ευρώ για πλήρη αναβάθμιση ώστε να στέκεται και αυτή άξια μπροστά σε άλλες.

 

Έχω παίξει και με epiphone standard του '05 και πάλι δεν είχα ενθουσιαστεί με τους μαγνήτες... η κιθάρα κατά τα άλλα ήταν μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε iamnohero..

 

γνώμη μου είναι η κιθάρα αυτή θα πήγαινε σχεδον τσάμπα...εκτος αν τις βαλεις κάποιους καλούς ποιοτικούς μαγνήτες...

 

δλδ...τίποτα antiquities...ή κατι σε φαση alnico 2...ή 59...με JB...και φυσικά μεταχειρισμένους...ψαξε αγγελίες και θα βρεις κατι...

 

οσων αφορα τα εργατικα αν σε ενδιαφέρει και είσαι Αθήνα σου στέλνω ενα ΠΜ με το nickname ενως συμφορουμιτη/μάστορα που ειναι παρα πολυ οικονομικός και κάνει παπάδες..με ηλεκτρικά... :)

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ο alexi... και βέβαια να μου στείλεις πμ το nickname του συμφορουμίτη, αν είναι καλός όπως λες και οικονομικός θα τον τιμήσω.

Για το rs kit που ρωτάω ξέρει κάποιος κάτι?

 

 

γνώμη μου είναι η κιθάρα αυτή θα πήγαινε σχεδον τσάμπα...εκτος αν τις βαλεις κάποιους καλούς ποιοτικούς μαγνήτες...

 

 

Αυτό γιατί το λες?

Εντάξει δεν είναι κακιά κιθάρα. Κατασκευαστικά δείχνει οκ (δεν είμαι και ειδικός) και παικτικά είναι επίσης μια χαρά. Αυτά που αναφέρω δεν είναι ουσιαστική αναβάθμιση?

 

Πάντως οι μαγνήτες που μου λες έστω και μεταχειρισμένοι ανεβάζουν νομίζω το ποσό που σκοπεύω να δώσω. Όπως και να 'χει δεν θέλω να ρίξω πολλά σε κιθάρα των 300-400 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bάλε μόνο μαγνήτες. γιατί να αλλάξεις και τα ηλεκτρικά? (μικρό το καλό).

 

η γνώμη μου ειναι ένα σετάκι seymour duncan απο τις αγγελίες και εισαι οκ (τον 59 neck για μενα)

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει λογος να δωσεις μια περιουσια για να αλλαξεις μαγνητες σε μια κιθαρα αυτης της κατηγοριας.

 

Πηγαινε στα παιδια

 

Greece

Fuzzville, Athens

Patision 220C, Athens, Greece 112 56

Tel: 210 8674090

 

Email: [email protected]

 

Website: www.myspace.com/fuzzvillemusicstore

 

και τσεκαρε τους TONERIDER που φερνουν,ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ μαγνητες οι οποιοι δεν εχουν να ζηλεψουν και πολλα απο τις "μεγαλες" μαρκες,το Alnico IV Classics Set - AC4 ειναι μια χαρα,μια και δεν ξερεις να τους αλλαξεις μονος σου και θα σου τους αλλαξει μαστορας καλο ειναι να αλλαξεις και τα ηλεκτρικα (τουλαχιστον το switch που ειναι της πλακας),αν ΔΕΝ χρησιμοποιεις τα ποντεσιομετρα δεν υπαρχει βεβαια ΚΑΝΕΝΑΣ λογος να τα αλλαξεις (εγω ας πουμε δεν τα αλλαζω ποτε μια και τα εχω παντα ανοιχτα στο full),αν τα χρησιμοποιεις αλλαξε τα...η λυση ειναι κλασσικη CTS POTS & SWITCHCRAFT SWITCH & JACK (κανα 30αρι να κανουν ολα μαζι)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

Δεν υπαρχει λογος να δωσεις μια περιουσια για να αλλαξεις μαγνητες σε μια κιθαρα αυτης της κατηγοριας.

 

Πηγαινε στα παιδια

 

Greece

Fuzzville, Athens

Patision 220C, Athens, Greece 112 56

Tel: 210 8674090

 

Email: [email protected]

 

Website: www.myspace.com/fuzzvillemusicstore

 

και τσεκαρε τους TONERIDER που φερνουν,ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ μαγνητες οι οποιοι δεν εχουν να ζηλεψουν και πολλα απο τις "μεγαλες" μαρκες,το Alnico IV Classics Set - AC4 ειναι μια χαρα,μια και δεν ξερεις να τους αλλαξεις μονος σου και θα σου τους αλλαξει μαστορας καλο ειναι να αλλαξεις και τα ηλεκτρικα (τουλαχιστον το switch που ειναι της πλακας),αν ΔΕΝ χρησιμοποιεις τα ποντεσιομετρα δεν υπαρχει βεβαια ΚΑΝΕΝΑΣ λογος να τα αλλαξεις (εγω ας πουμε δεν τα αλλαζω ποτε μια και τα εχω παντα ανοιχτα στο full),αν τα χρησιμοποιεις αλλαξε τα...η λυση ειναι κλασσικη CTS POTS & SWITCHCRAFT SWITCH & JACK (κανα 30αρι να κανουν ολα μαζι)

Μάλλον μια τέτοια λύση ψάχνω.

Tα CTS POTS & SWITCHCRAFT SWITCH & JACK(αν πάνε 30ε να τα αλλάξω) θα τα βρω και αυτά στο fuzzville?

Απ' ό,τι κατάλαβα(λίγο που το έψαξα τώρα) η δουλειά θα πάει γύρω στα 130-150max... πολύ ωραία!

 

Δεν υπαρχει λογος να δωσεις μια περιουσια για να αλλαξεις μαγνητες σε μια κιθαρα αυτης της κατηγοριας.

 

Σωστό αυτό.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα CTS POTS & SWITCHCRAFT SWITCH & JACK(αν πάνε 30ε να τα αλλάξω) θα τα βρω και αυτά στο fuzzville?

 

ε,δεν νομιζω να μην εχουν...ειναι εκ των ων ουκ άνευ... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου