Προς το περιεχόμενο

Μορφωση ή παρα Μορφωση;


ex-asrael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με βάση ένα παλιότερο thread που έκανα όπως θα διαπιστώσατε ένα reply, νομίζω ότι αποτελεί σημαντικό παράγοντα στηυ ζωή μας ώς μουσικοί - ηχολήπτες ο παράγοντας γνώση, εμπειρεία μόρφωση και που πρέπει αυτή να σταματήσει για να δώσει τόπο πλέον στη δημιουργία.

 

Βοηθούν οι πολλές γνώσεις πέραν των βασικών;

Συμβάλλουν στη δημιουργία ποιοτικής μουσικής;

Αποβλακώνουν μήπως μετά από κάποιο επίπεδο;

 

Εσείς τι πιστέυετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, μπορείτε να μου πείτε με πιον ακριβώς τρόπο αποβλακώνει κάποιον η γνώση? Νομίζω ότι η αποβλάκωση είναι χαρακτηριστικό της άγνοιας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My friend Maniac,

 

Η γνώση αποβλακώνει από την άποψη του ότι αν ξεφύγει κανείς πέρα από τα οριά του για να ανεβεί ψηλότερα πρέπει να δαπανήσει περισσότερο χρόνο κτλ κτλ.

αν τώρα τα βάλεις κάτο αυτό προκαλεί απομονωση και με τη σειρά της η απομόνωση είναι που προκαλεί την αποβλάκωση. Οχι αυτί καθ' αυτή η γνώση.

Ετσι τουλάχιστον έχω δεί εγώ. Εχω δεί ένα μπασίστα που είχαμε σε κάποιο group που έπαιζα στο παρελθόν, ο οποίος ήταν μουσική διάνοια. Περα από μπάσσο έπαιζε άψογα κιθάρα και είχε βγάλει ανωτάτη στο βιολί!!! Και φυσικα ενώ σπούδαζε μουσικολογία, φοιτούσε σε ωδείο για να πάρει τα ανώτατα θεωρητικά. Το άτομο μπορούσε να σου γράψει παρτιτούρα για 25 όργανα ταυτόχρονα και όταν τη βάλεις για εκτέλεση να μην ακούσει την παραμικρη παραφωνία.

Αυτός ο εκπληκτικός μουσικός όμως στην εκτός μουσικής ζωή του είχε νοημοσύνη αγελάδας. Επίσης έχω δεί κάποιον καθηγητή πανεπηστημίου στην Πληροφορική ο οποίος μπορούσε να σου σχεδιάσει με μολύβι και χαρτί έναν υπολογιστή απο το μηδέν σε 20 λεπτά και να σου γράψει και τον κώδικα του bios αλλά όμως αν τοξν κοίταζες στα μάτια είχε ένα απλανές βλέμμα σαν αυτό που έχουν οι ψυχοπαθείς στα διάφορα ψυχιατρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως η απραξία αποβλακώνει , αλλά εξίσου καλά αποβλακώνει και το πάθος.

 

Δεν νομίζω ιδιαίτερα στην μουσική, στα θεωρητικά μαθήματα να αποβλακωθεί κάποιος.

 

Αν και το παράδειγμα του μουσικού - προγραμματιστή ευσταθεί, δηλαδή ασχολείται με το να μαθαίνει προγράμματα , συνδέσεις , νέο υλικό, και τελικά παύει να παίζει η να συνθέτει για μεγάλο διάστημα. Αυτό δεν νομίζω οτι αποβλακώνει πάλι.

 

Εγώ που το παλεύω έτσι , αξίζει να του δώσω βάρος γιατί μαθαίνω πιο εύκολα και κάνω ην ζωή μου ευκολότερη.

 

Το μέτρο που πρέπει να υπάρχει στην διάθεση χρόνου στις σπουδές αλλά και στην έμπρακτη δουλειά, καθορίζεται ανάλογα από την αντίληψη γι αυτά από εμάς και τις ανάγκες μας.

 

Το άτιμο το πάθος είναι το πιό επικίνδυνο γιατί μπορεί να γίνει παθολογική κατάσταση, να κάνει τον άλλο να κυκλοφορεί με απλανές βλέμμα, να αποκτήσει τικ, να βγάζει αφροί από το στόμα, να κάνει κακό στον εαυτό του και στους άλλους,.

 

θα φάμε ξώφαλτσα και καμια κιθαριά μου φαίνεται!!!!!!!!!!

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψη μου είναι ότι η γνώση στη μουσική σε καμία περίπτωση δεν αποβλακώνει και μάλλον ποτέ δεν είναι αρκετή για κάποιον που πραγματικά ψάχνεται. Επίσης ανοίγει νέους ορίζοντες στην επικοινωνία με άλλους μουσικούς και καλλιεργεί την αισθητική. Αντίθετα πιστεύω ότι οι βασικές γνώσεις είναι αυτές που εγκλωβίζουν το μουσικό σε λύσεις "συνταγές" οι οποίες είναι άρρηκτα δεμένες με την αισθητική της εποχής του και περιορίζουν την ελευθερία του ως προς δημιουργία πρωτότυπης μουσικής έκφρασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AIΣΘΑΝΟΜΟΙ ΟΤΙ ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΜΕ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΗΣ ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑΣ

 

ΠΧ ΤΟ "ΦΥΤΟ" ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΟΥΣΑΜΕ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟΣΤΕΛΕΧΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΚΡΙΒΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΣΠΙΤΙ.

 

ΕΧΕΤΕ ΘΑΥΜΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΠΧ ΤΟΝ ΣΓΟΥΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΒΑΚΟ!??

 

ΣΙΓΟΥΡΑ ΩΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΧΑΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΜΑΦΑΝΙΣΗ ΦΥΤΟΥ.

ΟΜΩΣ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΦΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ

 

Εεεεεεεεεεεεεπ σ'επιασα!!

Εγώ όταν έκανα το post ανάφερα το απλανές βλέμμα αλλά όχι την εμφάνηση που όμως και τα δύο άτομα που ανέφερα ήταν τελέιως παραμελημένη. Καοι οι δύο κάνα μπάνιο όποτε θυμόντουσαν κτλ κτλ.

Εγώ μηλάω για το ότι τους έιχε απορροφήσει τόσο το αντικείμενο που έπαυαν να έχουν ενδιαφέρον για τη ζωή και αυτό είανι παθογόνο κατα τη δικιά μου άποψη.

 

 

ΜΗΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΗ Η ΑΠΟΒΛΑΚΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΙΩΣ ΛΑΘΟΣ??

 

ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ "ΑΠΟΒΛΑΚΩΣΗ" ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΝΑΙ ΕΧΩ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΕΣ?

 

 

 

Συμφωνώ μαζί σου ώς προς το θέμα γνώση αλλά όμως χωρίς να σε απομακρύνει απο της χαρές της ζωής.

 

 

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΣΤΗ ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΣΤΕΡΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΣΗ ΝΑ ΣΕ ΕΙΧΑ ΠΡΩΤΑ?

 

ΤΗ ΜΟΝΗ ΠΤΥΧΗ ΤΗΣ "ΑΠΟΒΛΑΚΩΣΗΣ" ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΡΙΝΩ ΕΙΝΑΙ Η ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΤΟΥ ΑΠΛΑ ΝΑ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ.

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΠΧ Ο ΑΠΟΒΛΑΚΩΜΕΝΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΤΥΜΕΝΟΣ ΣΑΝ ΤΟ ΜΠΑΜΠΑ ΤΟΥ Η ΣΑ ΤΗ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΤΕΡΝΟ Η ΤΟ ΑΤΙΜΕΛΗΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΗΤΕΣ.

 

ΠΧ ΣΕ ΕΝΑ ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Η ΩΔΕΙΟ ΤΟ WIZ KID ΑΝ ΕΧΕΙ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΙΚΑΝΟΥ 30 ΤΑΤΟΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΑΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΜΟΤΣΑΡΤ ΣΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ ΑΥΤΟΝ ΤΙ ΤΟΝ ΛΕΣ ΦΥΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟΒΛΑΚΩΜΕΝΟ Η ΤΟΝ ΘΑΥΜΑΖΕΙΣ ΓΑΙ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΣΗ

 

ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΤΙ ΒΓΑΖΕΙ ΕΜΦΑΝΗΣΙΑΚΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΠΡΟΒΑΛΕΙ ΠΧ ΣΑΝ ΟΥΦΟ' date=' ΣΑΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ, ΑΠΛΑ ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ[/quote']

 

Εχω δεί άτομα με extreeme look που πατάγανε σε γνώσεις καθηγητές και καθηγητές απλά άλλο το ατημέλητο και άλλ οτο κάνω μπάνιο 2 φορές το χρόνο η τρώω ότι και να είναι ακόμα και ληγμένο προκειμένου να μη χάσω χρόνο για αυτό που ασχολόυμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΡΑΜΗΛΗΣΗ ΤΟΥ ΕΥΑΤΟΥ ΕΙΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΠΛΗΣΙΑ ΕΙΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΒΑΖΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Η ΜΑΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ...

 

ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΠΑΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΙΟ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΗ ΜΟΡΦΗ ΠΑΘΟΥΣ.. ΜΙΑ ΜΟΡΦΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΑΥΤΟ ΝΑ ΑΠΟΡΡΙΨΕΙ ΜΙΑ ΣΟΥΠΕΡ ΓΚΟΜΕΝΑ ΓΙΑ 5-6 ΩΡΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕΛΕΤΗ ΣΕ ΚΑΤΙ...

 

ΜΗΠΩΣ ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΗΛΙΘΙΟΥ ΚΑΙ Μ.....ΑΚΑ?

 

Κολιταξε, αν πρόκειται για άνθρωπο που είναι αδεσμευτος και τοχάσει είναι κάτι που έιναι δική του επιλογή ανάλογα με τις προταιρεότητες που θέτει κανείς στο χρόνο του.

 

Τι γίνετι όμως αν καψουρευτεί τη super γκόμενα και παρατήσει τη μουσική κτλ κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου