Προς το περιεχόμενο

Αγοράζοντας νέο μπάσσο :D


Primal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλώς σας βρήκα παίδες! Παίζω μπάσσο τα τελευταία 5μιση χρόνια. Παίζω αποκλειστικά με δάχτυλα (κυρίως γτ η πένα μου φαίνεται το πιο πολύπλοκο εργαλείο που επινόησε ποτέ ο άνθρωπος) και χρησιμοποιώ-ουσα ένα Yamaha RBX170DBM. Μάζωξα αρκετά χρήματα (600-700 €) και ψάχνομαι για ένα 4χορδο μπασσάκι καλό για post-metal και grunge καταστάσεις. Επειδή είμαι ψιλοχοντροάσχετος θα θελα τη βοήθεια σας. Μπορώ να παραγγείλω και από Thomann και να χωθώ σε αντιπροσωπείες στη Αθήνα. Φχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλώς τον!

Πρόταση δική μου: Αν έχεις χρόνο, πήγαινε μια βόλτα στα μαγαζιά και άρχισε να δοκιμάζεις όργανα. Μόνο έτσι θα βρεις κάτι που να σου κάνει στα αυτιά, στα δάχτυλα και στα μάτια. Μην πάρεις γουρούνι στο σακί.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Woooo γρήγορη απάντηση! Μεχ δεν έχω χρόνο δυστυχώς οπότε ρωτάω φίλους, χαζεύω e-βιτρίνες και τέτοια. Ξέχασα να αναφέρω ότι είμαι λάτρης των στρογγυλών μπάσσων. Μου έχουν προτείνει Scechter τo Stiletto νομίζω αλλά ακόμα είμαι στο ψάξιμο. Για ρίχτε καμμιά πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στρογγυλά μπάσα; Θέλω εξήγηση για αυτό.

Κοίτα, κλασσικές επιλογές είναι τα Fender, είτε Jazz, είτε Precision. Αν και έχω P-bass, πιστεύω το Jazz είναι πιο ευέλικτο. Μιλάω πάντα για τα standard μοντέλα. Τα deluxe είναι ευέλικτα και στα δύο μοντέλα.

Για άλλα δεν θα πω, γιατί δεν τα γνωρίζω καλά, αλλά είναι μια καλή αρχή.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στρογγυλό του στυλ οτιδήποτε δεν είναι flying V ή κάτι άλλο αγκαθοποζέρικο όπως bc rich. Άντε το πολύ το thunderbird της Epiphone που κ αυτό με ψιλοξενερώνει. Κάτσε να το πάω κάπως αλλιώς. Έχω την τρέλα να αγοράσω κάποια στιγμή Rickenbacker. Αλλά τωρα είμαι φοιτητής και με στενά οικονομικά και οι Rickenbacker κοστίζουν όσο ένα οικόπεδο στο Κολωνάκι. Οπότε ψάχνω μπάσσο με ήχο όσο το δυνατό πιο κοντά στις Rickenbacker, crunchy crunchy  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και καλως τον  ;D

 

Μερικες επιλογες

 

http://www.thomann.de/gr/fender_70_classic_jazz_bass_3ts.htm

 

http://www.thomann.de/gr/fender_deluxe_pbass_special_mn_bp.htm

 

Καμια σχεση με το schecter που αναφερεις βεβαια.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ μάγκες για τις γρήγορες απαντήσεις! Ωραία τα links αν και δεν μ πολυγέμισαν το μάτι tbh. Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά συνήθως παίζω 1-2 steps down κούρδισμα και σχεδόν ποτέ σε πολύ γρήγορο tempo (δεν βοηθάει που είμαι και ανάπηρος με την πένα :P). Για κάποιο λόγο όσοι έχω μιλήσει irl μου είπαν να αποφύγω squier...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά συνήθως παίζω 1-2 steps down κούρδισμα

 

 

Αυτα τα λενε απο την αρχη  ;D κοιταξε καλυτερα  προς ibanez μερια.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ενα internetoμαγαζo στην Γερμανια που πουλαει ενα κορεατικο Rick κλωνο. Κατσε να βρω το thread - καλο οργανακι μου ειχε φανει τοτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου