Προς το περιεχόμενο

Περί Δικαίου και Δικαιωμάτων.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Αγαπητοί μου συν-φορουμίτες,

 

Αν είναι να συζητηθεί κάτι, ας γίνει.

Ας μη συζητάμε αν πρέπει να το συζητήσουμε...

 

Όπως είπε και ο Wow! όσοι θέλουν, συμμετέχουν και από τον αριθμό τους καταλαβαίνει κανείς και το ενδιαφέρον που έχει σαν θέμα.

Παραπέρα αυτό πρέπει να γίνει κόσμια. Το θέμα προσφέρεται.

 

Τα περί θρησκείας και πολιτικών αντιλήψεων διχάζουν αιώνες την ανθρωπότητα και δεν θα γίνει εδώ άλλο ένα τέτοιο πεδίο όσο περνάει από το χέρι μου.

 

Περί δικαιωμάτων όμως, όσοι έχουν χρόνο και διάθεση, βεβαίως!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Περί Δικαίου και Δικαιωμάτων.

 

Ας το ξεκινήσουμε πρώτα σε φιλοσοφικό επίπεδο' date='

και όχι σε κοινωνικό πολιτειακό,

γιατί μάλλον το δεύτερο εκμαιεύεται εκ του πρώτου.

 

 

Πότε κάτι είναι Δίκαιο;

 

Τι είναι Δίκαιο;

 

Από που πηγάζει;[/quote']

 

εφοσον λοιπον το λεει & ο αρχηγος & η προθεση του φιλου μας δεν ειναι να μας την "πει" επειδη κοψαμε τη θρησκευτικη-πολιτικη συζητηση σε δυο threads :wink: αλλα μια αγνη προθεση αναζητησης του νοηματος της ζωης ας την κανουμε την κουβεντα.

 

Καταρχην πιστευω οτι το πρωτο εκμαιευεται απο το δευτερο μια & ολη η ουσια της φιλοσοφιας ειναι η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ της ζωης & η εξαγωγη συμπερασματων πανω σε αυτη.

 

Αρα λοιπον ΠΡΩΤΑ ζουμε και ΜΕΤΑ φιλοσοφουμε, (αλλοιως γινομαστε ψευτοδιανοούμενοι.....)

 

Στο θεμα μας τωρα.

 

Το τι ειναι δικαιο εξαρταται απο παρα πολλους παράγοντες & κυριως απο τα κοινωνικα ηθη,την εποχη & τις αναγκες της καθε κοινωνιας/ομαδας ανθρωπων.

 

Οταν η αγραφη αντιληψη ΠΑΓΙΩΘΕΙ στη συνειδηση μιας κοινωνιας τοτε ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΤΑΙ και ισχυει πλεον και η ΝΟΜΙΚΗ εννοια του δικαιου.

 

Επισης ακομα και αυτη η εννοια του δικαιου (& συναμα & της ΑΔΙΚΙΑΣ) μεταβαλεται μεσα στο χρονο,π.χ. καποτε ηταν απολυτα νομιμο (& αρα κατα πολλους δικαιο) να υπαρχουν σκλαβοι & ελευθεροι πολιτες τωρα πλεον θεωρειται κατι καταπτυστο.

 

Εξαρταται απο τη γενικοτερη ηθικη/αντιληψη της καθε κοινωνιας για αυτο & δεν μπορει να γενικευτει & να οριστει απολυτα.

 

Σε καποιες χωρες της Ανατολης π.χ. ειναι απολυτα δικαιο να πεταξεις εξω απο το σπιτι την απιστη συζυγο σου ,που σχεδιαζε να σε καταστρεψει & να σου παρει την περιουσια σου και τα παιδια σου ,χωρις καμμια αποζημιωση ενω στις ΗΠΑ σου παιρνει και τα παιδια & το σπιτι & τα λεφτα & σε αφηνει να παιζεις κιθαρα στο μετρο για τα προς το ζειν :lol:

"ΠΑΙΖΕΙ" πολυ ο ορισμος :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SUPERFUNK

 

η προθεση του φιλου μας δεν ειναι να μας την "πει" επειδη κοψαμε τη θρησκευτικη-πολιτικη συζητηση σε δυο threads

 

Συνεχίζεις να με προκαλείς γμτο !!!

 

Αν ήθελα να σου την «πώ»

θα σε ρωτούσα γιατί απαγορεύονται οι θρησκευτικές συζητήσεις

την στιγμή που εσύ εδώ μέσα βάζεις θρησκευτικές διαφημίσεις.

 

Λίγες μέρες πρίν είχες βάλει μπάνερ για τον Υπερβατικό Διαλογισμό

κάποιου Μαχαράσι … ή κάπως έτσι;

(έχω το link στον υπολογιστή του σπιτιού μου, και θα το θέσω το βραδάκι αν προλάβω).

Ο Διαλογισμός αποτελεί βασικότατο «μέρος» και «δρόμο» των θρησκειών

και μάλιστα πολύ περισσότερο των Ασιατικών θρησκειών.

 

Και δεν είχα σκοπό να το αναφέρω αυτό,

έτσι για να κάνω το έξυπνο,

αλλά με προκάλεσες !!!

 

Και αν δεν σου αρέσει να διαβάζεις τέτοια σαν αυτά που έγραψα πάρα πάνω,

μην με προκαλείς άλλο εσύ και οι κολλητοί σου.

 

 

Το ότι η διαγραφή των ενοτήτων ήταν λάθος σου,

γνωρίζω ότι θα το καταλάβεις εν καιρώ, αν δεν το έχεις καταλάβει ως τώρα.

Γνωρίζω επίσης ότι δυστυχώς δεν θα έχεις την δύναμη να το παραδεχθείς.

 

αλλα μια αγνη προθεση αναζητησης του νοηματος της ζωης ας την κανουμε την κουβεντα.

 

Το εν λόγω θέμα το έχω θέσει και σε άλλα φόρουμ

και μάλιστα σε πληροφορώ πως στα περισσότερα δεν έχει πάρει απάντηση.

Ομολογουμένως είναι ένα δύσκολο θέμα που ακόμα και η σύζυγός μου που είναι νομικός (δικηγόρος) δυσκολεύεται να δώσει ορισμό, υπό την έννοια πως σε κάποιον που βλέπει τα πράγματα δίχως φιλοσοφική ματιά (η οποία βλέπει και πάρα πέρα) δεν εξηγεί κάποια πράγματα αλλά τα δέχεται όπως έχουν αυτή την στιγμή.

Θα πώ περισσότερα για τις σκέψεις μου αυτές, στο άμεσο μέλλον,

γιατί το θέμα είναι βαθύ, και αυτή την στιγμή δεν προλαβαίνω.

lt;P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SUPERFUNK

 

 

Συνεχίζεις να με προκαλείς γμτο !!!

 

 

μην με προκαλείς άλλο εσύ και οι κολλητοί σου.

 

 

"

 

 

 

 

Mεγαλε..πραγματικα...εχεις ξεφυγει....!!!!!!!!Ενταξει ..εχω πει και εγω εδω χοντρες μαλακιες...αλλα παντα υπο το καθεστως του χαβαλε και της αηδιας που με διακρινει..εσυ εδω εχεις σαλταρει ρε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγες μέρες πρίν είχες βάλει μπάνερ για τον Υπερβατικό Διαλογισμό

κάποιου Μαχαράσι … ή κάπως έτσι;

 

8O

 

εγω,μπανερ για Μαχαρασι???

 

σιγα μην ειμαι και ο Σινταρτα Γκονταμα!! :lol: 8O

 

οι "κολλητοι" μου?? 8O

 

σε "προκαλουμε"?? (σιγα μη σε καλεσουμε & σε μονομαχια!! :roll: )

 

εισαι ΣΙΓΟΥΡΑ καλα??? 8O

 

ΧΑΛΑΡΩΣΕ το εχεις πολυ αναγκη...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιχνηλάτη, με λύπη μου βλέπω ότι συνεχίζεις να παρεξηγείς αυτά που διαβάζεις. Ο Superfunk επιχείρησε να εγκαινιάσει ένα νέο, καλύτερο επίπεδο στην ταλαιπωρημένη αυτή συζήτηση, αλλά προτίμησες να αφήσεις την οργή σου να μιλήσει. Σε ένδειξη μομφής προς αυτή τη στάση σου, κλειδώνω το thread.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ζητώ συγγνώμη που επεμβαίνω Wow! αλλά θέλω να συμπληρώσω κάτι στην αφορμή κλειδώματος.

 

Φίλε IxNiLaTiS ζήτησα να συνεχισθεί η κουβέντα κόσμια.

 

Ξεκινάς όμως αρνητικά και με προσωπική, ανυπόστατη επίθεση που προφανώς στηρίζεις σε λάθος στοιχεία. (περί banner, κολλητών και διαγραφή ενοτήτων)

Δεν νομίζω ότι οι προσωπικές αντιπαραθέσεις μας αφορούν σαν forum.

 

Και επειδή πολύ σωστά είπες ότι δεν προλαβαίνεις, (ούτε κι εγώ) καθώς τέτοια θέματα είναι μεγάλου βάθους, ας αρκεστούμε για την ώρα στα σχολικά (ανωτέρας και ανωτάτης εκπαίδευσης) βιβλία που απλόχερα προσφέρουν απόψεις με βαρύτητα σε τέτοια θεμελιώδη θέματα και ας επανέλθουμε σε αυτά που πραγματικά μας αφορούν σε αυτό τοforum και άπτονται της μουσικής και των... σιμπραγκάλων της, όσο ταπεινό κι αν ακούγεται!

 

Είμαι σίγουρος ότι τα λοιπά fora που θα συμμετέχεις θα είναι πιό ανοικτά σε τέτοιες αναζητήσεις.

 

Παρακαλώ να μη συνεχιστεί η κουβέντα σε άλλο thread με διαφορετικό τίτλο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου