Προς το περιεχόμενο

Κιθαρα και γειωση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

.η μια επωληθη (μαλλον) το 2007.

 

τοτε κανει ακομα λιγοτερο σημερα (οι τιμες ειναι 10% με 15% κατω το 2010 σε σχεση με 3 χρονια πριν που ειχαν "ταβανιασει"...)

 

http://www.gbase.com/gear/fender-telecaster-ce-black-and-gol-1981-black

 

επικοινωνησε με αυτους ;) και πες τους οτι δινεις $1600...θα σου ζητησουν $1900 και θα τα βρειτε στα $1700-$1800 ;)

 

πριν κανα 2μηνο ειχα δει μια στο ebay...πουληθηκε $1700 ;),αλλα ηταν rosewood που ειναι παντα  πιο desirable & αρα και λιγο πιο ακριβη, τωρα με την κριση χτυπα αλυπητα ολοι οι vintage dealers κλαινε..... ;)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν χρησιμοποιήσεις ασύρματο,αυτό το θέμα λύνεται τις περισσότερες φορές 100%.

Πάρε καλό για να μην έχεις απώλεια σήματος.

Εκτός απ'την εξάλειψη του θορύβου,είσαι και 100% ασφαλής απο ηλεκτροπληξία,γιατί δεν έχεις καμμιά επαφή με την ηλεκτρική εγκατάσταση του χώρου, + την ελευθερία κινήσεων που σου προσφέρει,(για να κάνεις όποτε θέλεις τα  "κόλπα" σου ;D)

 

+1 για καλό ασύρματο... ξενοιάζεις και περνάς καλά! Έχε όμως μπαταρίες... :o

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μολις τελειωσα με το shielding της κιθαρας..δεν ξερω αν το πιστευετε η οχι, αλλα οχι μονο εξαφανιστηκε σχεδον τελειως ο θορυβος αλλα επιπλεον εκτος απο τα υπερ χαι γκειν ηχους οι μαγνητες στις θεσεις 1 3 και 5 δεν βγαζουν ΚΑΘΟΛΟΥ θορυβο...απιστευτο κιομως αληθινο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εκανες δηλαδη ρε φιλαρακο?? Εξηγα μας....  :)

 

Οτι ακριβως εχεις κανει εσυ στη στρατ π εχεις στο ποστ πιο πριν πηρα ταινεια αλουμινιου και περασα ολη την κοιλοτητα κατω απο τους μαγνητες(ανακαλυψα οτι η κιθαρα ειναι σκαμενη στην μιντλ και μπριτζ θεση για χαμπακερς επισης) το πικγαρντ ειχε πανω και οταν την εκλεισα τη συνδεσα και θορυβος 0...στον κατω μαγνητη ο θορυβος ειναι ανυπαρκτος εκτος και αν χρησιμοποιω καποιο πολυ χαι γκειν πατς που εκει επανερχεται στα κανονικα του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο φιλαρακο, καλοπαιχτη τωρα...να ησυχασει το αυτακι σου.  ;D

 

Καλησπερα και απο μενα. ειμαι το παιδι που λεει ο warwickplayer που στο μαγαζι, αν δεν ακουμπαω χορδες, η οποιοδηποτε αλλο μεταλλικο μερος κιθαρας στο μαγαζι γινεται κολαση. μιλαμε για απιστευτο θορυβο. Και για να εξακριβωσω λιγο την κατασταση, να πω οτι παιζω με : american strat , καλωδια george l's, true bypass πεταλια και noiseless μαγνητες της fender (scn). και ομως δεν μπορειτε να φανταστειτε ομως τι θορυβο εχω...

Σε τι λοιπον μπορει να οφειλεται αυτο??? μαλλον στην γειωση του μαγαζιου πιστευω.

 

American strat??? Περιεργο!!

Αν πιανεις τις χορδες σου και ο θορυβος σταματαει, ΔΕΝ ωφειλεται στη γειωση του μαγαζιου, αλλα στη γειωση της κιθαρας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειωσω αν καποιος θελει να το επιχειρησει δεν πρεπει να βαλει ταινεια στην τρυπα που μπαινει το θηλυκο τζακ γιατι μαλον επικοινωνει με το τιπ του βυσματος και κοβετται ο ηχος καθε τοσο...το κανα ο χαζος και παλευα να δω τι μαλ.. εχω κανει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

American strat??? Περιεργο!!

Αν πιανεις τις χορδες σου και ο θορυβος σταματαει, ΔΕΝ ωφειλεται στη γειωση του μαγαζιου, αλλα στη γειωση της κιθαρας σου.

Και τοτε γιατι ακομη και το μπασο μου εχει θορυβο?Οεο....Μαλλον φταιει και η γειωση του μπασου μου...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τοτε γιατι ακομη και το μπασο μου εχει θορυβο?Οεο....Μαλλον φταιει και η γειωση του μπασου μου...

 

Αν το μπάσσο έχει μονούς Jazz Bass μαγνήτες, ισχύουν τα ίδια με τους μονούς της στρατ. 

Αν είναι τυπου precision ή διπλοί γενικά, τότε είναι θέμα γείωσης καλωδίου/μπάσσου/ενισχυτή/πολυπριζου/εγκατάστασης και πάει λέγοντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα με την κιθαρα μου. Αλλαξα τους μαγνητες απο active σε passive και οταν παιζω ακουγεται ενας ενοχητικος θορυβος. Οταν βαζω το χερι στις χορδες ή στο jack του καλωδιου στην εισοδο της κιθαρας σταματαει. Υπαρχει πηθανοτητα να μην εχει κολλησει καλα την γειωση ο τεχνικος που αλλαξε τους μαγνητες ή φταιει κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου