Προς το περιεχόμενο

burial - soundforge


nihilnull

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας απο τους πιο διάσημους παραγωγούς των τελευταίων χρόνων στην ηλεκτρονική και πιο συγκεκριμένα στην dubstep είναι ο burial (hyperdub). Απο τα ενδιαφέροντα πράγματα πέρα απο την μουσική του είναι και το γεγονός ότι -όπως ο ίδιος λέει- φτιαχνει τα κομμάτια του εξ' ολοκλήρου στο sony soundforge. Φτιάχνω αυτό το thread αφ'ενός για να ακούσουν και αυτοί που δεν έχουν έρθει σε επαφή με την μουσική του και αφ' ετέρου γιατι μου φαίνεται εντυπωσιακό πως μπορεί κάποιος χωρίς στοιχειώδη εργαλεία μουσικής παραγωγής όπως ένα sequencer να μπορεί να φτιάξει μουσική τόσο ιδιαίτερη και πλήρη ηχητικά. Τσεκ ιτ.

 

http://uk.youtube.com/watch?v=9hI4bSCy9iE

 

Δείτε και ένα απόσπασμα απο συνέντευξη του στο wire:

 

Wire: What did you think when people were saying that you hadn’t produced it all in Sound Forge, it’s a scam.

 

Burial: Who?

 

Wire: People on the internet, saying he can’t possibly have done that whole album in Sound Forge.

 

Burial: Really? Yeah well I did. I'll leave those people to their internet or whatever. Yeah I wish sometimes that I’d gone to college to learn music production, but other times I’m like ‘no, fuck, I’m happy I didn’t’.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι φανατικός φαν.

Για την ιστορία, το πρώτο άλμπουμ φτιάχτηκε με το Soundforge, για το δεύτερο δεν υπάρχουν σχετικές πληροφορίες.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά το Soundforge είναι μια πολυ σοβαρή σουίτα μονταζ ήχου που κάνει παπάδες στα χέρια αυτού που την χειρίζεται.

Δηλαδή τι να πούν όσοι δούλευαν λούπες με στερεοφωνικά μπομπινόφωνα και ξυράφι...

Αυτή η υπεροπλία θα μας φάει.

 

2-3 δεκαετίες πίσω κοροιδεύαμε τους "φλούφλιδες" με τα Fred Perry που έβγαιναν να παίξουν τένις. Το τι ξέρεις, λέγαμε, μετραει... όχι τι φοράς! Και σήμερα σχεδόν όλη η Ελλάδα είναι σινιέ.

Μεταφορικά φυσικά αναφέρομαι.

 

Ο άνθρωπος προφανώς ξέρει τι και πως.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία, το πρώτο άλμπουμ φτιάχτηκε με το Soundforge, για το δεύτερο δεν υπάρχουν σχετικές πληροφορίες.

 

Δεν είναι έτσι, η συνέντευξη στο wire έγινε μετά απο το untrue:

http://www.thewire.co.uk/articles/347/

 

Όπου λέει οτι εξακολουθεί να χρησιμοποιεί το soundforge.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολόιδιο thread είχα ανοίξει παλιότερα σε άλλο forum (www.e-djs.gr) απορώντας κ εγώ πώς μπορεί κάποιος να κάνει μουσική χωρίς καν sequencer.

Όσο για το Untrue το έχω λιώσει τους τελευταίους μήνες κ γουστάρω απίστευτα που ένας τυπάς έφτιαξε τέτοιο αλμπουμ με ένα τέτοιο πρόγραμμα ενώ τόσοι κ τόσοι ξοδεύουν περιουσίες σε εξοπλισμό και δε μπορούν να σταυρώσουν νότα. Αυτή είναι κ η φιλοσοφία της electronica, να γράφεις χωρίς περιορισμούς κ στεγανά. Respect.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολόιδιο thread είχα ανοίξει παλιότερα σε άλλο forum (www.e-djs.gr) απορώντας κ εγώ πώς μπορεί κάποιος να κάνει μουσική χωρίς καν sequencer.

 

Πες μου ότι κάνεις πλάκα.

 

Επί χιλιετίες οι άνθρωποι φτιάχνουν μουσικές χωρίς sequencers, δεν είναι και τίποτε πρωτότυπο. Αλλοίμονο σε όσους από εμάς δεν μπορούν να κάνουν μουσική χωρίς τέτοια κόλπα.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί χιλιετίες οι άνθρωποι φτιάχνουν μουσικές χωρίς sequencers, δεν είναι και τίποτε πρωτότυπο. Αλλοίμονο σε όσους από εμάς δεν μπορούν να κάνουν μουσική χωρίς τέτοια κόλπα.

Το ζήτημα δεν είναι ότι είναι απλά ένας μουσικός που γράφει ηλεκτρονική χωρίς sequencer. Είναι ότι είναι κάποιος που ακούγεται έτσι όπως ακούγεται ο burial και γράφει στο soundforge.

 

Σε προκαλώ να δοκιμάσεις να γράψεις κάτι ολοκληρωμένο στο soundforge (μαζί με τα μπιτ ή οτιδήποτε άλλο χρησιμοποιήσεις) χωρίς να εγκαταλείψεις απο απόγνωση στις δεκάξι μπάρες. Πόσω μάλλον να γράψεις κάτι που ακούγεται όπως ο burial στο untrue.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά παίζει και να τα στηνει όλα με hardware, ακόμη και το sequencer, και όταν κατασταλλάξει με τις δομές, τότε απλά να περνά τους ήχους στο soundforge για το γράψιμο.

Εξάλλου sequencer δεν είναι μόνο τα Cubase, logic, κτλ, αλλά και άλλα

 

Βασικά κάπου λέει ότι δεν τα κατέχει τα seqs, αλλά ίσως να εννοεί μονο τα software, αλλιώς παιδεύεται  ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο από το (ύπο-)είδος; το συγκεκριμένο δισκάκι το χω λιώσει αλλά γενικά δεν είναι τα συνηθισμένα μουσικά κατατόπια μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου