Προς το περιεχόμενο

Λουστράρισμα tweed ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρόμοιες δοκιμές που έκανα, είχαν μόνο αρνητικά αποτελέσματα.

Σε συνδυασμό με τα φώτα της σκηνής βέβαια είχαν ένα αισθητικό αποτέλεσμα πρώιμου Peter Gabriel.

 

Αν λουστράρεις όλη το tweed μην το κάνεις στο χερούλι.

Από εκεί αναπνέουν τα πρίμα.

Αλλιώς θα ακούγεται λίγο σαν marshall.

Για Matchless-like sound tweak δοκίμασε μία στροφη ξεβίδωμα στις 4 γωνιακές βίδες (μόνο !!) της καμπίνας.

Να μην ξεχάσω επίσης ότι (επειδή ο 5Ε3 μου δεν έχει reverb) το σεμενάκι που του βάζω στο live για να ακουμπάω επάνω το τσάι μου, του δίνει άλλον αέρα στα μεσαία.

Ενδείκνυται.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πέρα απ την πλάκα, πόσα κιλά λούστρο θα ρουφήξει άραγε?

Εξαρτάται πόσο διψάει.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να ακουμπάω επάνω το τσάι μου,

Με τέτοιες εγγλέζικες συνήθειες που κόλλησες εκεί που σε στείλαμε για σπουδές...και θέλεις να νοιώσεις τα blues....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tweed (aged) with nitro cellulose lacquer!

Aging gives a lot more harder surface on tweed top! Thats why the cabinet have more punch and dynamic as tolex.

 

καποιος πρεπει να του εξηγησει οτι ο ενισχυτης ειναι περασμενος με λακα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ.... :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iδού κύριοι τα αποτελέσματα.Μετά απο 3 χέρια βαψίματος ξόδεψα περίπου μισό λίτρο απο το βερνικι της φωτογραφίας.Θα ακολουθήσουν και φωτογραφίες του ενισχυτή γιατί προσπάθησα να τις βάλω όλες μαζί αλλά δεν τις πήρε το σύστημα.Η απόχρωση βγήκε πιό ανοιχτή απο ότι με amber χρώμα μέσα ,αλλά πάλι έφυγε η ασπρίλα του καινούριου υφάσματος.Εγινε λιγο πιό κίτρινος και φαίνεται κάπως παλιός.(Ο ενισχυτής είναι ολοκαίνουριος).Φοβήθηξα να βάλω χρώμα στο λούστρο γιατί το πιό πιθανό είναι να έκανα μαλ@#%α.Στην τελική αν τον έκανα και ίδιο με τον bassman απο πάνω τώρα θα δούλευα στο custom shop της fender! ;D ;D.To μόνο που δε μου άρεσε είναι ότι βγήκε λίγο γυαλιστερός.Το αποτέλεσμα πάντως είναι πολύ κοντά σε αυτό που περίμενα.Ακούω τη γνώμη σας!

VIVELACK.jpg.db9a453dcbd1883e53f871cae7e98074.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου