Προς το περιεχόμενο

Πως να περάσω frets στην ταστιέρα μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα/Καλησπέρα σε όλους..

 

πριν απο αρκετό καιρό έκανα το "λαθος" να αγοράσω ένα άταστο ακουστικό μπάσο το οποίο όμως στη συνέχεια χρησιμοποίησα μόνο 1 φορά.

Το πείραμα απέτυχε... πολλές ώρες μελέτης έξτρα από το ηλεκτρικό μπάσο πράγμα που προτιμώ να αποφύγω....

 

τελος πάντων η ερώτηση μου προς όλους τους φίλους του noiz επειδή δεν κατάφερα να βρω το ίδιο θέμα (εκτός αν δεν έψαξα καλά!!): "Πως μπορώ να περάσω ταστα στο άταστο μπράτσο-λαιμό του ακ.μπάσου μου?"

 

υπόψην ότι έχει γύρω του ένα frame (δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω) πολυπροπυλενίου!

 

Αν κανείς έστω ξέρει ένα μάστορα στη θεσσαλονικη είναι καλοδεχούμενος να μου τον πει...

ή έστω αν κάποιος το έχει κάνει και θα μπορούσε να μου δείξει το πως...

 

πληροφοριακά ειναι 24 frets

 

ευχαριστώ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα μονος σου δεν μπορεις να το κανεις,οποιοσδηποτε αξιοπρεπης μαστορας βεβαια μπορει να το κανει,Θεσ/νικη εχω παει 2-3 φορες στη ζωη μου οποτε δεν ξερω να σου απαντησω....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω οτι λέγοντας frame εννοείς το binding της ταστιέρας.

 

Φαντάζομαι θα υπάρξουν αρκετοί να σου προτείνουν τεχνίτες στη Σαλόνικα αλλά μήπως σε συμφέρει να το πουλήσεις/ανταλλάξεις;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα άταστο ακουστικό μπάσο

Εάν το άταστο ακουστικό μπάσο σου, είναι της τάξης των 250-300 ευρώ...το αφήνεις όπως είναι ή το στέλνεις στις αγγελίες.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα διπλάσια να κοστίζει πάλι δεν αξίζει, για να αλλάξει ένας καλός μάστορας τάστα σε

ένα όργανο που... ήδη έχει τάστα θα ζητήσει 200 ευρώ τουλάχιστον. Για να μετρήσει τις

αποστάσεις των τάστων, να ανοίξει τις εγκοπές για να μπούν, πράγματα που το binding

τα κάνει πιο δύσκολα, να αλλάξει το nut, πιθανόν και τον καβαλάρη και όλα αυτά χωρίς

dots στην ταστιέρα και με τα side dots ''λάθος''. Μιλάμε για λεφτά όχι αστεία...

 

Τα 24 ''τάστα'' που λές μου κάνουν εντύπωση, δεν πιστεύω να μιλάμε για αυτό? :-X

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbb30ntfl_fretless_akustikbass.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάστορες στην Θεσσαλονίκη εχει αρκετους, θα σου προτεινω 2 και διάλεξε εσυ αν θελεις, ειναι εξίσου καλοί και οι 2:

 

Γιώργος Παπάζογλου

Σουρή 12 (Απέναντι απο την ΔΕΗ στην Αγ.Δημητρίου)

2310282771

 

Παναγιώτης Λαμπής

Θ.Χαρίση 8 (κοντά στο Γαλλικο ινστιτούτο)

2310867513

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα διπλάσια να κοστίζει πάλι δεν αξίζει, για να αλλάξει ένας καλός μάστορας τάστα σε

ένα όργανο που... ήδη έχει τάστα θα ζητήσει 200 ευρώ τουλάχιστον. Για να μετρήσει τις

αποστάσεις των τάστων, να ανοίξει τις εγκοπές για να μπούν, πράγματα που το binding

τα κάνει πιο δύσκολα, να αλλάξει το nut, πιθανόν και τον καβαλάρη και όλα αυτά χωρίς

dots στην ταστιέρα και με τα side dots ''λάθος''. Μιλάμε για λεφτά όχι αστεία...

 

Αν και συμφωνω με τον bihlas87

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου