Προς το περιεχόμενο

3 Ερωτησεις για γνωστες ηχογραφησης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γούστα είναι αυτά βέβαια, αλλά το μικρόφωνο είναι καλύτερο  ;D  ;D  ;D

Mα και εγώ το πιστεύω (ειδικά για τα ακουστικά όργανα)...αλλά ΕΜΕΝΑ δεν με βολεύει

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαίρομαι γιατί και εγώ δεν ακούω τις διαφορές... ;D

Τώρα επειδή ηχογραφώ ηλεκτρική κιθάρα (και ακουστική), καρφί στη κάρτα και πάντα εύρισκα ενδιαφέροντες ήχους που δεν ήταν ψεύτικοι, χωρίς καμμία λαμπάτη προενίσχυση...λέω ότι μιλάμε για το ίδιο :)

θα σου πω τι εννοώ....

1.γράφουμε κιθάρα με διαφορά line in tools (βλ.pods κτλ)...εύκολος τρόπος ..μέτρια αποτελέσματα....

2.γράφουμε κιθάρα με μικρόφωνο ... κορυφαίες κιθάρες,κορυφαιοι ενισχυτές μέτρια αποτελέσματα....αγοράσαμε λαμπάτη προενίσχυτη .. εεεε....γράφουμε πολύ-πολύ καλύτερα.... ;D

νομίζω ότι αναφέρεσαι στο 1, εγώ αναφέρομαι στο 2.... :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πω τι εννοώ....

1.γράφουμε κιθάρα με διαφορά line in tools (βλ.pods κτλ)...εύκολος τρόπος ..μέτρια αποτελέσματα....

2.γράφουμε κιθάρα με μικρόφωνο ... κορυφαίες κιθάρες,κορυφαιοι ενισχυτές μέτρια αποτελέσματα....αγοράσαμε λαμπάτη προενίσχυτη .. εεεε....γράφουμε πολύ-πολύ καλύτερα.... ;D

νομίζω ότι αναφέρεσαι στο 1, εγώ αναφέρομαι στο 2.... :)

 

Γι αυτό σου έδωσα, σαν παράδειγμα τον Gregg...γράφει με το 1 και έχει τα ίδια αποτελέσματα (και καλύτερα από πολλούς) από το 2 ;)

Το σκεπτικό μου είναι απλό...εάν το έχει κάνει ένας...μπορεί να το κάνει και κάποιος άλλος ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό σου έδωσα, σαν παράδειγμα τον Gregg...γράφει με το 1 και έχει τα ίδια αποτελέσματα (και καλύτερα από πολλούς) από το 2 ;)

εε....μα το 2 είναι δύσκολο .... και εκτός από γνώσεις απαιτεί και χώρο και μηχανήματα.... ;)

...αλλά είναι το real thing....

ααα...άσε που δε ξέρω και τον Gregg...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα...άσε που δε ξέρω και τον Gregg...

Ένα search στο forum...και θα ακούσεις πολλά κλιπ(ς)...και κρίνε μόνος σου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο προηγούμενος προενισχυτής σου ήταν τόσο μάπα που κατέστρεφε τον ήχο σου, πράγμα που κατά καιρούς έχω συναντήσει  :o, τότε ένας ποιοτικός προενισχυτής σίγουρα θα σου έκανε μεγάλη διαφορά.

 

Διαφορετικά, δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να μη γράψει κάποιος με πολύ ωραίο ήχο, χρησιμοποιώντας έναν αξιοπρεπή solid state προενισχυτή.   ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα και εγώ το πιστεύω (ειδικά για τα ακουστικά όργανα)...αλλά ΕΜΕΝΑ δεν με βολεύει

 

 

Καλά όντως βολικό δεν είναι... καρφί rules  ;D

 

Εσύ που ψάχνεσαι, σίγουρα θα έχεις δοκιμάσει και κάτι πανάκριβες λύσεις για direct που παίζουν. Έχεις βρει καμία άκρη;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ που ψάχνεσαι, σίγουρα θα έχεις δοκιμάσει και κάτι πανάκριβες λύσεις για direct που παίζουν. Έχεις βρει καμία άκρη;  ???

Καλά δεν ψάχνομαι κι όλας...της ευκολίας είμαι όπως λές...καρφί rules 

Η πιο ακριβή λύση που έχω δοκιμάσει είναι το AXE FX του Marillion...τι να πούμε παραπάνω?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετικά, δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να μη γράψει κάποιος με πολύ ωραίο ήχο, χρησιμοποιώντας έναν αξιοπρεπή solid state προενισχυτή.

 

Εγω λεω να παρω εναν τετοιον

 

http://www.thomann.de/gr/ams_neve_1073_dpa_preamp_stereo.htm

 

 

ειναι καλος για μεταλ? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου