Προς το περιεχόμενο

m-audio bx8a


belalik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα..

 

 

Γράφω ένα σύντομο review για τα m-audio bx8a τα οποία πήρα πριν από περίπου μια βδομάδα, και τα οποία δοκίμασα αρκετά πλέον και σε καταστάσεις jamming για τις οποίες και ουσιαστικά τα πήρα..

 

Πρώτα κάποια βασικά:

 

 

Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία σε hi-end συστήματα ήχου, και δεν με ενδιαφέρει τόσο να μιξάρω κομμάτια ούτε να ακούω απόλυτη πιστότητα στα ηχεία. Ο βασικός λόγος που ήθελα ηχεία (η ενισχυτή κλπ), ήταν να ενισχύσω τον ήχο από μια ηλεκτρονική drums που έχω (roland td6) για να μπορέσω να μελετώ χωρίς ακουστικά. ¶λλες λύσεις που δοκίμασα (ηχεία pc, κοινά home ηχοσυστήματα, ένας ενισχυτής κιθάρας κλπ.) με απογοήτευσαν.

 

Επίσης, σε ένα χώρο 35-40m^2, τζαμάρουμε με άλλους 2 φίλους (μια κιθάρα και πλήκτρα). Ήθελα να μπορώ μέσω μιας κονσόλας να 'μαζέψω' τους ήχους και να ακούμε όλοι live, ενώ μπορούμε να δωσουμε μια 'εικόνά' από την κονσόλα, πχ κιθάρα αριστερά, πλήκτρα δεξιά, ντραμς στο κέντρο κλπ. Μια άλλη λύση θα ήταν ένας πολυφωνικός ενισχυτής πλήκτρων, αλλά βρίσκω κουραστικό να ακούς όλα από ένα μέρος, και επίσης σε ικανοποιητικά watt αυτοί οι ενισχυτές είναι πολύ ογκώδεις και ασήκωτοι ..

 

 

Αυτές ήταν οι ανάγκες μου, και ταυτόχρονα ήθελα μια λύση όσο το δυνατόν οικονομική και πρακτική. Κατέληξα στα bx8a, γιατί ακούγοντας διάφορες λύσεις (ακούγοντας ήχους από το drum module) μου φάνηκαν πολύ ικανοποιητικά στα αυτιά μου. Είμαι ευχαριστημένος και μετά από αρκετές ώρες παιξίματος πλέον, τα drums όντως ακούγονται άψογα - στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον. Υπάρχει αρκετό bottom end, καθαρά ψηλά, όγκος κλπ. Ο ήχος είναι πολύ κοντά στην πιστότητα που μου προσέφεραν τα ακουστικά, προσθέτοντας φυσικά όγκο και χώρο, και ταυτόχρονα προσφέρουν μια stereo εικόνα πολύ πιο απολαυστική και ξεκούραστη από τα ακουστικά ...

 

Δεν παίζω σε πολύ δυνατές εντάσεις πάντως, εξάλλου ένας λόγος που πήρα ηλεκτρονική drums είναι να μην ενοχλώ τους γείτονες με τα ακουστικά μου τύμπανα...

 

 

Τέλος, χρησιμοποιώ τα ηχεία και για μουσική... Ωστόσο, ειδικά σε mp3, είναι περιττά.. Εμένα δεν με κουράζει ο ήχος, αλλά νομίζω πως με το 1/4 των χρημάτων μπορείς να έχεις καλούτσικα pc multimedia ηχεία που θα ικανοποιούν. Σε κάποιες καλύτερες ηχογραφήσεις που δοκίμασα, είχε ενδιαφέρον .. ¶κουγα πολύ καθαρά τους διαφορετικούς ήχους, πολύ ξεχωριστά τα όργανα κλπ., και είχε πλάκα - τουλάχιστον στα αυτιά μου. Πχ κάποιους ήχους που βγάζουν το ντέφι, ή οι μαράκες, είναι τόσο καθαροί που νομίζεις ότι κάποιος μέσα στο ηχείο παίζει το όργανο :) ... Προφανώς θα έχει να κάνει με το γεγονός πως δεν είχα ποτέ monitor ηχεία ...

 

Εμένα δεν με κουράζουν πάντως, αν και άκουσα πχ μερικές ερασιτεχνικές ηχογραφήσεις φίλων κλπ, και πχ σε μια που έχουν γράψει ένα σαξόφωνο πολύ δυνατά, το έκλεισα αμέσως γιατί προκαλούσε πονοκέφαλο ...

 

Τώρα, κάποιες πιο πρακτικές πληροφορίες.. Τα ηχεία είναι πακεταρισμένα πολύ καλά, αλλά είναι όντως ογκωδη και κυρίως βαριά. Δεν είναι εύκολο πράγμα να τα μεταφέρεις και τα δυο μαζί ταυτόχρονα, η κούτα τους δεν έχει πιαστράκια ή κάτι αντίστοιχο.. Εγώ την άνοιξα στην είσοδο και ανέβασα ένα - ένα τα ηχεία στην σκάλα.

 

 

Αυτά - my 2 cents ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον !

 

Σκεφτόμουνα και εγω μία αντίστοιχη λύση για Rolands Drums και Keybords για τις πρόβες. Εχεις δίκιο ότι δεν είναι ευκολα με ένα μόνο ενισχυτή keyboard γιατί άλλα θέλει να ακούει ο drummer και αλλα τα keyboard.

 

Ισως με το subwoofer να παίζουν ακόμα καλλίτερα.

 

Εχεις καθόλου τριξίματα στην μπότα ή γενικώτερα στις χαμηλές ?

 

Mήπως τα έχεις συγκρίνει με τα Behringer Truth ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το subwoofer ειλικρινά το θεωρώ περιττό .. Βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει για να είμαι ειλικρινής, αλλά το μπάσο που βγάζουν τα bx8 μου φαίνεται άκρως ικανοποιητικό, τουλάχιστον στις εντάσεις και στο χώρο που παίζω ...

 

Ειδικότερα για τις μπότες που λες, ο ήχος είναι πολύ καλός. Δοκιμάζω κάποια kit με πολύ 'βαθιά' μπότα, πχ το metal ή heavy rock, και ο ήχος γεμίζει το χώρο χωρίς να τρίζει ή να δείχνει πως ζορίζεται το ηχείο ... Γι 'αυτό είπα πως είναι πολύ πιστό το άκουσμα σε σχέση με τα ακουστικά (που για μένα είναι καλό στοιχείο), ωστόσο προσδίδοντας όγκο και χώρο φυσικά... Αν και εγώ δεν παίζω τόσο με αυτά τα kits ...

 

Τα behinger truth δεν τα έχω ακούσει με τα drums, αλλά μπορεί να τα δοκιμάσω γιατί τα έχει ένας φίλος.

 

Πάντως θα σου πρότεινα το εξής, να γράψεις μερικά δικά σου grooves στον εγκέφαλο, και μετά να πας με το module και να ακούσεις ηχεία δίπλα δίπλα - ίσως με ή και χωρίς subwoofer. Είναι η καλύτερη λύση, γιατί στο κάτω κάτω ακους τους ήχους και κρίνεις με το δικό σου αυτί και προσωπικό κριτήριο..

 

 

Ένα άλλο σημείο πάντως είναι πως αν και είναι δυνατά ηχεία, η ένταση δεν είναι όση θα περίμενα. Δεν με χαλάει προσωπικά, αλλά νόμιζα πχ ότι θα τα βάλω στο 60% και θα είναι πολύ δυνατά, αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει (είναι ωστόσο ικανοποιητικά).

 

Έχει να κάνει πάντως και με το πως τα συνδέεις. Δηλαδη αν πηγαίνουν κατευθείαν από τα drums στα ηχεία, ή μέσω κάποιας κονσόλας που (υποθέτω) προσθέτει προ-ενίσχυση. Γιατί όταν συνδέονται με κονσόλα, είναι αρκετά πιο δυνατά, όπως όταν παίζεις απλά μουσική ..

 

Τέλος, ένα χαρακτηριστικό που μου άρεσε πολύ είναι πως αποδίδουν τις δυναμικές πολύ καλά - παίζεις μαλακά στο snare πχ, και ακούγεται όντως πολύ ήπιο, και αν χτυπήσεις δυνατά τότε μεταφράζεται σωστά αυτή η διαφορά...

 

 

Πήγαινε να ακούσεις ηχεία :) .. Περιμένω τις απόψεις σου (η Ελινα στην γ' σεπτεμβρίου έχει στημένα τα bx8 δίπλα δίπλα με τα μικρότερα tascam vl-x5) ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ.

 

Πάντως τα Roland TD8 που έχουμε δεν είναι καθόλου δυνατά στην έξοδό τους. Τα πάιζουμε πάντα μέσα απο την κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντας κάτοχος BX5, στα οποία κατέληξα μετά από πολύ σκέψη και άπειρες ακροάσεις, μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλά ηχεία - για τα λεφτά τους παντα. Τα BX8 δεν μου άρεσαν και τόσο, έχουν θολές χαμηλομεσσαίες και υπερβολικά μπάσσ. Σύν τοις άλλοις κομπρεσσάρουν αρκετά... Ένας φίλος μου που είχε τα BX8, όταν άκουσε τα δικά μου, πήγε και τα πήρε... 8O

Δυστυχώς τώρα η M-Audio τα έχει "εξελίξει" σε BX5A και BX8A, υλοποιήσεις χειρότερες από τις προτώτυπες. Πάντως, η στερεοφωνική εικόνα ποτέ δεν ήταν ατού της σειράς, ουτε τα ΒΧ5 ούτε τα ΒΧ8 έχουν πεντακάθαρο imaging.

 

Δεν λέω ότι είναι κακό ηχείο, απλά με λιγότερα λεφτά μπορεί κανείς να πάρει κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα BX8 δεν μου άρεσαν και τόσο, έχουν θολές χαμηλομεσσαίες και υπερβολικά μπάσσ

 

από τη στιγμή όμως που ο φίλος τα θέλει (κυρίως) για drumkit λογικά θα είναι ok.

με τα bx5 δε θα ακουγε καθόλου μπότα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς θα είναι ΟΚ, αλλά και τα BX5 φτάνουν μέχρι τους 56 κύκλους. Εννοείται ότι θα άκοθγε μπότα γιατί ούτως ή άλλως τα ΒΧ5 όπως και τα ΒΧ8 προορίζονται για χρήση σε studio. Πως θα κάναμε μίξη λοιπόν με ηχείο που δεν θα μπορούσε να "παίξει" μια μπότα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με 3άρια ηχεία ακούς "ίχνος" μπότας.

να το θέσω καλύτερα λοιπόν:με τα bx5 δε θα άκουγε την μπότα (εξαρτάται την μπότα) σε όλο της το μεγαλείο...

 

τα 56hz των bx5 μου φαίνονται overrated.

τέτοια μικρά (και φθηνά) ηχεία έχουν ένα boost στα 100-150 hz και μετά πέφτουν κατακόρυφα.ουσιαστικά είσαι flat μέχρι τα 70-80 hz .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το boost στο οποίο αναφέρεσαι το κάνουν τα ΒΧ8, γι' αυτό και ανέφερα ότι έχουν θολές χαμηλομεσσαίες.

 

Όσον αφορά τα ΒΧ5, τα έχω μετρήσει με analyzer, στους 56 κύκλους "παίζουν" στά -0.6 dB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά κάποια πράγματα,εγω θα επιμείνω όμως που απο τη στιγμή που ο φίλος τα ήθελε για να ακούει τα ηλεκτρονικά του drums οποιοδήποτε 5άρι ηχείο θα ήταν πολύ λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου