Προς το περιεχόμενο

m-audio bx8a


belalik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

¶ργησα λίγο να δω την εξέλιξη του thread :) ..

 

 

Τα bx5 τα έχω ακούσει αρκετά, γιατί τα έχει ένας καλός μου φίλος. Πήγα εκεί με το module και τα δοκίμασα, αλλά η αλήθεια είναι πως όντως η μπότα και το βαθύ τομ υστερούσαν κάπως, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά..

 

Δοκίμασα και τα tascam vl-x5, τα οποία δίνουν εντυπωσιακούς αριθμούς στα spec (αν δεν κάνω λάθος 40 ή 50Hz), και σε πάρα πολλά reviews γράφονται κολακευτικά λόγια, ιδιαίτερα για την απόκριση στις χαμηλές (έχει και πολύ βαθιά καμπίνα για το μέγεθός του), αλλά και πάλι ο ήχος δεν με ικανοποίησε.. Και ουσιαστικά αυτά ήθελα να πάρω, αφού τα 8aria είναι πιο ογκώδη και βαριά από όσο θα ήθελα.. Απλά όταν τα άκουσα δίπλα δίπλα, δεν υπήρχε σύγκριση.

 

Τελοσπάντων, εγώ τα θέλω κυρίως για έναν σκοπό όπως έγραψα και στο αρχικό post, λεπτομέρειες που αφορούν studio χρήση όπως απόλυτο stereo imaging ή τελείως flat απόκριση δεν ήταν πρωταρχικές μου ανησυχίες.. ¶λλωστε δεν έχω και την εμπειρία να κρίνω τέτοιες λεπτομέρειες, δεν έχω χρησιμοποιήσει studio monitor πιο παλιά, ούτε κάνω μίξεις κλπ κλπ..

 

Την εμπειρία μου για τα 8αρια κατέθεσα, για να υπάρχει στο archive και σαν review των ηχείων αλλά και σαν λύση e-drum monitor κυρίως, για άλλους χρήστες που ίσως ψάχνουν ..

 

Είναι κρίμα που οι επίσημες λύσεις των εταιρειών yamaha και roland για drum monitor είτε κοστίζουν υπερβολικά πολύ για αυτό που δίνουν (πχ το παλιότερο roland pm-3 που κόστιζε στην Ελλάδα περίπου 900 ευρώ, και το πιο καινούριο, και καλύτερο βέβαια, pm-30 που δεν έχει έρθει ακόμα, αλλά θα κοστίζει 800+) είτε δεν υπάρχουν καν διαθέσιμα στις εδώ αντιπροσωπείες για να τα ακούσουμε (της yamaha το φτηνό ms50dr και το πιο ακριβό ms100dr)...

 

 

t.

 

 

[EDIT]: Πάντως από την εμπειρία που είχα να ακούσω διάφορα ηχεία, τελικά όντως διαπίστωσα το αυτονόητο, αυτό που λέει και ο φίλος στο προηγούμενο post. Δεν μπορείς να συγκρίνεις 8αρι με 5αρι ηχείο, ακόμα και πιο ακριβά 5αρια monitor (πχ της tapco), μπορεί μεν να έχουν καλύτερες λεπτομέρειες για την χρήση που προορίζονται, πιο flat ήχο κλπ., αλλά στις χαμηλές - και συνεπώς για την χρήση που τα ήθελα εγώ - δεν μπορούν να συγκριθούν με ένα μεγαλύτερο ηχείο, κι ας είναι αυτό πιο φτηνό ή λιγότερο φημισμένης μάρκας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως προτιμώ τα μπάσα ενός 5" genelec, παρά ενός 8" m-audio.

Όσον αφορά τι είνα καλύτερο για ηλ. drums σε φάση πρόβας δεν είμαι σίγουρος, αλλά μάλλον θα προτιμούσα PA ηχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι οτι το θέμα του μπάσου λύνεται με το subwoofer της σειράς, ανεβάζοντας βεβαια το κόστος.

 

Με PA ηχεία δεν είναι ευκολα τα πράγματα σε χαμηλές εντάσεις πρόβας γιατί δεν παίζουν καλά χαμηλά ούτε και κοντά, γιαυτό αναρωτήθηκα για studio monitors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

εχω την τελευταια εκδοση m-audio bx8a d2. εχω ακουσει τα αρχικα m-audio bx5a/8a, τις μετεπειτα εκδοσεις [deluxe] και τις προσφατες εκδοσεις [D2]. επισης εχω ακουσει behringer, tascam, fostex, genelec, focal, adam. συγκρινω ηχεια ΜΟΝΟ σε στουντιακο χωρο με πανακριβο room treatment [οχι σε δωματιο που ακουνε οι περισσοτεροι]

 

αυτοι που λενε οτι οι πρωτες εκδοσεις ειναι καλυτερες η' δεν ακουν καλα η' ακουν σε χαλια χωρο. εχω την καρτα ηχου rme ufx, οποτε αν μη τι αλλο ξερω τι ακουω. παιρνω το λαπτοπ με τις καλυτερες παραγωγες που ξερω σε ολα τα ειδη μουσικης, παιρνω την καρτα, κ ππηγαινω ΜΟΝΟ σε στουντιο με πολυ καλο room treatment για να ακουσω σωστα διαφορα ηχεια.

 

τα bx8a D2 ειναι μακραν τα καλυτερα που εβγαλε η σειρα. τελος. δεν ειναι genelec φυσικα, που τα ανεφερε καποιος, για αυτο εχουν το 1/4 της τιμης τους. επισης τα ex66 ειναι εκπληκτικα κ τωρα πωλουνται στο 1/3 της αρχικης τους τιμης, οποιος προλαβει προλαβε, ενω τα audiophile DSM1 το sound on sound τα παρομοιαζει με οικονομικα klein & hummel h' pmc. αυτο τα λεει ολα.

 

βεβαια ολα αυτα ειναι αχρηστα αν εχεις δωματιο χωρις room treatment. οτι και να παρεις μαπα θα ακουγεται. αν ακουγεται καλα, τοσο το χειροτερο, δεν ειναι καλο μονιτορ. τα bx8a συνδιαζουν κ ξεκουραστη πολυωρη ακροαση κ μπορεις να κανεις μια χαρα μιξεις αν εχεις σωστο χωρο. αν δεν εχεις, καλυτερα να την κανεις με hi-end ακουστικα!

 

για μιξη/μαστερινγκ, οποιος εχει τα χρηματα ας παρει τα adam a7x η' focal cms 65. αν δεν τον καλυψουν αυτα τοτε κανει κατι λαθος. για ακροαση τζαμινγκ προβες παρτυ κλπ και τα παμθηνα ESI nEar08 των 200 ευρω θα τον καλυψουν. οποιος βαζει pa ηχεια σε δωματιο ειναι αξιος της μοιρας του και των αυτιων του!

 

καλη χρονια να εχουμε

Kosmas Andreou Lapatas

Pianist | Teacher | Musicologist | Composer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου