Προς το περιεχόμενο

Πειτε μου την γνωμη σας για αγορα Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ρε παιδιά το θέμα δεν είναι Fender / Gibson. Είναι μονοί / διπλοί...

Αυτό πραγματικά έχει πλάκα...

http://www.noiz.gr/index.php?topic=181741.30

Στο 3, που τραγουδάμε ραπ με τον Superfunk ;D ;D...τι ακούτε από την επάνω κιθάρα, 3 μονούς ή 2 διπλούς? Ρωτάω από απλή περιέργεια και δεν έχω κάνει κομπίνες (δεν είναι midi)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

::) ::)

 

σωστός , αλλά πήρα μια ακριβή Les Paul για το παράδειγμα και ένα φτηνό 4άρι ;D ;D ;D Έτσι για να μικρύνω την χαοτική απόκλιση..... ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ένα 4άρι 120 τετραγωνικών ας πούμε ότι έχει μια τιμή 150.000 ευρώ

 

στο Βερολινο (στην ακριβοτερη περιοχη) ναι..... ;D τωρα αν μιλας για την ΑΘΗΝΑ του 2012....βγαλε τον ασσο απο μπροστα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πραγματικά έχει πλάκα...

http://www.noiz.gr/index.php?topic=181741.30

Στο 3, που τραγουδάμε ραπ με τον Superfunk ;D ;D...τι ακούτε από την επάνω κιθάρα, 3 μονούς ή 2 διπλούς? Ρωτάω από απλή περιέργεια και δεν έχω κάνει κομπίνες (δεν είναι midi)

 

μιλας για το tria.mp3?

 

εκτος απο το οτι μου θυμιζει Groove Armada (γουσταρω τρελλα) η μεσαια κιθαρα νομιζω ειναι με humbuckers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο Βερολινο (στην ακριβοτερη περιοχη) ναι..... ;D τωρα αν μιλας για την ΑΘΗΝΑ του 2012....βγαλε τον ασσο απο μπροστα... ;D

 

... εμ τα έλεγε ο 'δικός' μας..... ΄'Ερχονται χρόνια δύσκολα...' Κάτι ήξερε  ;) ;) ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Fender της σειράς?

Εγώ πάλι δεν έχω βρεί ακόμα καμμιά κιθάρα να ξεφτυλίζεται...ακόμα και από τις φτηνές...μόνο κιθαρίστες έχω δεί ;)

 

Πολύ σωστό!

Εχουμε πολλοί δει σε μικρά live, επαγγελματίες κιθαρίστες να παίζουν απίστευτα,με εξοπλισμό(κιθάρα,amp,PA) δανεικό κι ό,τι να'ναι(από κιθάρα spongebob είχα δει στην Αγγλία, PA: κινεζο-moufo-δεν_Τα_βρισκει_Πουθενά_Το_Google) του μαγαζιού και ένα(άντε 2,3) δικό τους πετάλι.

Δεν επηρέασε ο εξοπλισμός την απόδοσή τους όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλας για το tria.mp3?

 

εκτος απο το οτι μου θυμιζει Groove Armada (γουσταρω τρελλα) η μεσαια κιθαρα νομιζω ειναι με humbuckers

Γι αυτό λέω...άλλος?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι μουνταμάρες ;D λέτε για τις Gibson?

(δεν τον βρίσκω καθόλου μουντό εκτός αν οι διπλοί είναι μάπα ή μουντοί από μόνοι τους ή ο ενισχυτής είναι του κ@λου... αλλά και πάλι τι πάει να πει μουντό... μπορεί κάποιος να πει ότι βρίσκει μια στρατ φωτεινή... ε και τι να λέει... το θέμα είναι τι θέλει ο καθένας, τι πιάνει, τι νιώθει, η live αίσθηση)

Μάλλον δεν σας αρέσει ο ήχος των διπλών μαγνητών...

 

Έχω στην κατοχή μου και fender και gibson και ο ήχος τους σίγουρα δεν μπορεί να συγκριθεί.

Αυτά που βγάζει η gibson στα καθαρά ούτε για πλάκα δεν τα αγγίζει η fender και αυτά που βγάζει η fender ούτε για πλάκα δεν τα αγγίζει η gibson.

 

Τώρα όσο για τις gibson και για άλλες κιθάρες ίδιου στυλ με διπλούς η σύγκριση μου φέρνει γέλια.

 

Παίζω σε twin reverb... ΑΛΛΟ η μία ΑΛΛΟ η άλλη.

 

Φίλε που πήρες τη slash καλά ξηγήθηκες.

Καλόπαικτη και από εμένα... είμαι σίγουρος ότι είναι ωραίο όργανο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ορίστε, νομίζω ότι αυτό το κλιπ είναι ενδεικτικό...

 

 

 

Δείτε την αρχή με τους clean ήχους.

 

Βέβαια γούστα είναι αυτά, αλλά η διαφορά και η "μουνταμάρα" νομίζω ακούγεται ξεκάθαρα. Τώρα τι γουστάρει ο καθένας είναι άλλο καπέλο. Αν το ζητούμενο όμως είναι ο sparkle ήχος, we have a winner! Pure xeftilismatation in the sparkle department  ;D  ;D  ;D

 

Και παραθέτω το βίντεο γιατί συμβαδίζει με τα δικά μου findings, όχι γιατί βγάζω συμπεράσματα από αυτό  ;)

 

Φυσικά όλα αυτά είναι λεπτομέρειες, και αφορούν περισσότερο ζητήματα της "παραγωγής" παρά ουσιαστικά μουσικά ζητήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου