Προς το περιεχόμενο

Πειτε μου την γνωμη σας για αγορα Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Λοιπον θα ηθελα την βοηθεια σας για αγορα Epiphone Les Paul....δεν μπορω να αποφασισω μεταξυ των:

 

1. EPIPHONE LES PAUL PLUS PRO/FX

2. EPIPHONE SLASH "APPETITE" LES PAUL

3. EPIPHONE LES PAUL TRIBUTE

4. EPIPHONE LES PAUL STANDARD 1959

 

Καταρχην ειμαι φανατικος Slashακιας οποτε σκεφτομαι πολυ την 2. Οτι παιζει καλα παιζει, φοβαμαι ομως μηπως τυχω σε καμια με ασχημο φινιρισμα γιατι εχω δει απο αψογα μεχρι τραγικα.

 

Η 1 ειναι αρκετα δελεαστικη με το floyd rose και την κανει πιο "ευελικτη" μιας και με το τρεμολο μπορει να χρησιμοποιηθει σε μεγαλυτερη γκαμα τραγουδιων. Σκεφτομαι ομως αν μια les paul με floyd σου δινει την αισθηση της κλασσικης les paul που ολοι εχουμε συνηθισει...θελω να πω καλη η αλλαγη αλλα αν καποιος ηθελε floyd δεν θα πηγαινε σε αλλο τυπο κιθαρας? Επισης εχω ακουσει οτι οι μαγνητες που φοραει δεν ειναι και οτι καλυτερο για τρεμολο-καταστασεις. Εχω δει ομως μια εδω στην Αθηνα που το καπακι της ειναι ολα τα λεφτα, ασε που και σε ενα βιντεο στο δικτυο ενας τυπος την ξεκολιαζει με το τρεμολο και δεν ξεκουρδιζετε με τιποτα.

 

Τωρα η 4 και η 3 ειναι εξισου δελαστικες, ειδικα η 59 σε Faded Iced Tea ειναι απιστευτη, το ιδιο και ηχητικα. Για την tribute δεν γνψριζω και πολλα.

 

Ποια ειναι η γνωμη σας? Και ιδικα για την Appetite και την pro/fx?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν χρησιμοποιείς τρέμολο (συνέχεια) πάρε την πρώτη. Αν όχι ξέγραψε την το φλόυντ δεν είναι και ότι καλύτερο για να σετάρεις/κουρδίσεις, δεν θα το κάνεις συχνά αλλά όταν το κάνεις θα σου βγαίνει η πίστη. :-[

 

Χωρίς να έχω καθόλου εμπειρία έχω ακούσει συχνά εδώ μέσα όχι και τόσο καλά λόγια για τους μπέρστμπακερς που φοράει η 4

 

Η τρίμπιουτ πρέπει να είναι με διαφορά η καλύτερη

 

 

Για την σλα; τα είπαμε πρόσφατα σε άλλο θέμα (στο περίπου δηλαδή) αλλά όπως και εκεί θα προτείνω http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec400vf_tsb.htm που είναι με διαφορά καλύτερη από κάθε έπιφον (και είναι στο χρώμα που έπαιζε ο σλας με αυτό που έχει η άπεταϊτ δεν έπαιξε ποτέ νομίζω) αλλά άν είσαι και εσύ τζιφράκιας πάρε την σλας  8)

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση...τελικα παραγγειλα πριν λιγο απο Θωμα την Slash. Τοσα signature εχει βγαλει, ειπα αυτη την φορα να το τολμησω. Περιμενω confirmation. Σιγουρα οταν ερθει θα ποσταρω πολλλες (μα πολλες) φωτο και θα ακολουθησει και παρουσιαση στο καναλι μου στο YouTube. Ελπιζω να ρθει κομπλε...

 

Παρεπιπτοντως συντομα κυκλοφορει και η νεα κεφαλη του απο την Marshall η οποια ενδεχεται να σπερνει πανικο. Πληροφοριακα, ασχετο αν ειστε φαν του, ο JCM Slash που ειχε βγει πριν κατι χρονια θεωρειται απο τους περισσοτερους ενας απο τους καλυτερους ενισχυτες που εβγαλε ποτε η Marshall.

 

Φωτο του καινουργιου και πληροφοριες εδω http://www.dv247.com/guitars/marshall-afd100-slash-signature-guitar-valve-amplifier-head--70924

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως παίρνοντας signature δίνεις κ κάτι παραπάνω για την υπογραφή.Δηλαδή φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτοντως συντομα κυκλοφορει και η νεα κεφαλη του απο την Marshall η οποια ενδεχεται να σπερνει πανικο. Πληροφοριακα, ασχετο αν ειστε φαν του, ο JCM Slash που ειχε βγει πριν κατι χρονια θεωρειται απο τους περισσοτερους ενας απο τους καλυτερους ενισχυτες που εβγαλε ποτε η Marshall.

 

Φωτο του καινουργιου και πληροφοριες εδω http://www.dv247.com/guitars/marshall-afd100-slash-signature-guitar-valve-amplifier-head--70924

 

Υπάρχει θρέντ για τον συγκεκριμένο.

 

 

Πάντως ελπίζω να είχε και δεύτερη ο Θωμάς γιατί είναι να την πάρει και άλλος από εδώ που δοκίμασε πρώτα από αλλού και είταν σολντ άουτ, μην δημιουργούμε και έχθρες  ;D

 

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως παίρνοντας signature δίνεις κ κάτι παραπάνω για την υπογραφή.Δηλαδή φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

 

 

Χρυσόστομε; ;D

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 1959 με τους Gibson μαγνήτες είναι η καλύτερη από τις παραπάνω, καθαρά και μόνο λόγω των υλικών που χρησιμοποιεί. Εστι κι αλλιώς, η πιο κλασσική αναβάθμιση για να ακουστεί μια epiphone σαν gibson είναι gibson ή duncan μαγνήτες.

Η Slash αυτή δεν είναι ό,τι καλύτερο signature έχουν βγάλει για τον Slash...

 

Aν σε ενδιαφέρει κάτι λίγο πιο διαφορετικό στα ίδια χρήματα, με full μαόνι και ταστιέρα από έβενο, με τους πιο δυνατούς Gibson μαγνήτες που κυκλοφορούν(dirty fingers), τότε η prophecy με τα 24τάστα(!) είναι πολύ ευέλικτη και cool! (Οι μαγνήτες σπλιτάρουν ώστε να έχεις και πολύ περισσότερους ήχους)

http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_custom_gxbc.htm

 

Δες και το chart με το output μαγνητών.

http://www.thomann.de/gr/gibson_dirty_finger_humbucker.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, οι Les Paul με Floyd Rose έχουν το μπράτσο κολλημένο στην ίδια ευθεία με το σώμα, δεν υπάρχει γωνία. Δεν θα έχεις γενικά την "αίσθηση" Les Paul αν σε ενδιαφέρει αυτό.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα πρώτα πρώτα αν θέλεις κιθάρα με Floyd Rose να μην πάρεις Les Paul. Ούτε ταιριάζει, ούτε πιο ευέλικτο κάνει το όργανο, μάλλον λιγότερο. Και φυσικά όχι 24 τάστα.

 

Η Slash δε μου γεμίζει το μάτι, ούτε έπαιζε ποτέ με Epiphone ο Slash.

 

Μεταξύ Tribute και '59 πάρε όποια προτιμάς και όποια βρείς... σχεδόν ίδιες είναι σαν κατασκευή, η διαφορά είναι στους μαγνήτες και στο καπάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου