Προς το περιεχόμενο

Ibanez valbee καμιά γνώμη?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά εδώ και μέρες στριφογυρίζει στο κεφάλι μου αυτός .....ο.......πιτσιρικάς ενισχυτής! http://www.thomann.de/iw_smb_suche.html?SUBJECT=KOMFORTSUCHE&iwid=2&SUCHBEGRIFF=VALBEE

καμιά γνώμη? τον έχει ακούσει κανείς? όχι ότι δεν έχω practice amp (τον Vox VR30R) από τον οποίο είμαι απολύτως ευχαρηστιμένος απλά σκέφτομαι πάρα πολύ το ενδεχόμενο λόγω.....ΤΙΜΗΣ να κτυπίσω έναν! (198 ευρά????? και να μπορείς να παίζεις στο 5-6 της έντασης? λαμπάτο μηχάνημα με gain στα 5 Watts?????????????) :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το σκεφτόμουν και εγώ πριν κάποιο καιρό να τον πάρω (λόγω τιμής :lol: και εγώ), αλλά τελικά απερίθφη.

Γιατί όπως και να το κάνουμε 5 watt είναι λίγα ακόμα και για λάμπα και κυρίως τι ήχο να μπορεί βγάλει από το 6,5" ηχειάκι του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά γιατί να δώσεις 200 για να παρεις combo και 5 w ενώ μπορείς να πάρεις κατι τέτιο πχ

 

http://www.musicstorekoeln.de/en/Guitars/3_15_GBOX_68_GIT0008259-000/0/0/0/detail/musicstore.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά γιατί να δώσεις 200 για να παρεις combo και 5 w ενώ μπορείς να πάρεις κατι τέτιο πχ

 

http://www.musicstorekoeln.de/en/Guitars/3_15_GBOX_68_GIT0008259-000/0/0/0/detail/musicstore.html

 

Ο λόγος είναι ότι μπορείς να τον ανοίξεις σε ένταση, έίναι απλό. Αν ανοίξω τον Peavy classic μου θα μου μαζεύουν υπογραφές από την πολυκατοικία!

μπορεί να έχει 6,5'' ηχείο, αλλά για ένα δωμάτιο? ήηηη θα ακουστεί τόοοοσο χάλι ? :cry:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 5 watt είναι μια χαρά! Αυτό που θα σου φανεί λίγο είναι το μικρό μεγάφωνο... :(

 

Αν αυτά είναι τα φράγκα που έχεις να διαθέσεις και θες μονάχα λαμπάτο, έχω ενα άδειο κουτί απο Gorilla με ενα μεγάφωνο 10 ιντσών αν θυμάμαια καλά. Μπορεί να φτιαχτεί ενας ενισχυτής με όποιες λυχνίες γουστάρεις εσύ... 8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μας τα λέτε πολύ καλά εσείς που 'σνομπάρετε' τα 5 βατ...

 

Δηλαδή στον 30άρη ενισχυτή σας ανοίγετε πάνω από το 5 το μαστερ μέσα στο σπίτι, έτσι; :roll:

 

Εκείνο το θέμα με τις 'εντάσεις, ενστάσεις...' και τα ρέστα, τζάμπα το άνοιξα μου φαίνεται... :cry:

 

Όσο για το μεγάφωνο, ακριβώς τέτοια διάσταση έχω στο αυτοκίνητο :!: και δεν μπορώ να πω ότι ακούγονται άσχημα εκεί μέσα... συγκεκριμένα μάλλον πατάνε κάτω αρκετά ηχεία στερεοφωνικών σπιτιού...

 

Τέλος πάντων... το θέμα μας φίλε taq είναι να σου αρέσει ο ήχος του συγκεκριμένου ενισχυτή, τον έχεις ακούσει; Βγάζει και η Epiphone νομίζω έναν αντίστοιχο... Αν σου 'πάει', γιατί όχι, θα είναι και ένας 'διαφορετικός' ήχος για κάποια ηχογράφηση, κλπ.

 

Κατά τα άλλα, αν θέλεις ένταση έχεις και τον Vox και σε τελική ανάλυση συνδέεις το ηχείο του τελευταίου στον Βαλβιδούλη, έτσι για να 'τα δώσει'! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φίλε Abraxas αυτό ρώτησα και γω από το πρώτο ποστ... βασικά.... και κατά κύριο λόγο ΑΝ τον έχει ακούσει κανείς.... ο .... υπαινιγμός για τα 5 Βατάκια ήταν μέρος.... του όλου σκηνικού με τον Valbee.

Όσο για το παίξιμο με τον Peavy classic σπίτι για να "ανοιξει" το 12αρι και να "γλυκάνει" ο ήχος = έξωση! (παίζει κάπου στο 3-4 / 12, με πολύ καλή απόδοση) γιαυτό σκεφτόμουν τον Valbee & ως εναλλακτικό amp.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φίλε Abraxas αυτό ρώτησα και γω από το πρώτο ποστ... βασικά.... και κατά κύριο λόγο ΑΝ τον έχει ακούσει κανείς.... ο .... υπαινιγμός για τα 5 Βατάκια ήταν μέρος.... του όλου σκηνικού με τον Valbee.

Όσο για το παίξιμο με τον Peavy classic σπίτι για να "ανοιξει" το 12αρι και να "γλυκάνει" ο ήχος = έξωση! (παίζει κάπου στο 3-4 / 12' date=' με πολύ καλή απόδοση) γιαυτό σκεφτόμουν τον Valbee & ως εναλλακτικό amp.[/quote']

 

Φίλε Τάκη το είδα αυτό από την πρώτη στιγμή, και δύσκολα θα βρεις κάποιον να τον έχει δοκιμάσει στην Ελλάδα (έχει έρθει?)...

 

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ο ενισχυτής σίγουρα δεν θα έχει σχέση σε ήχο με αυτούς που έχεις, ή έχεις παίξει... σχεδιαστικά είναι ένας single ended (τάξης Α εκ των πραγμάτων) ενισχυτής... ο ήχος του λογικά θα είναι κάπως 'ιδιαίτερος' και γι'αυτό επέμενα ότι αν δεν ακούσεις... δεν! :wink:

 

Πάντως από τις περιγραφές, αυτό που δε μου αρέσει είναι κάτι αναφορές σε extra gain, κλπ. Επειδή λέει ότι έχει μόνο μία 12AX7, υποψιάζομαι ότι τα τζιμάνια στην Ιμπανέζ έχουν βάλει και κάποιο τρανζιστοράτο κύκλωμα παραμόρφωσης. Αν είναι έτσι δε μου αρέσει. Θα προτιμούσα να είχε ένα volume μόνο, σαν τον αντίστοιχο Epiphone, και όλο το 'tone shaping' να το έκανες με κάποιο 'pre distortion eq'. Keep it simple...

 

Επομένως αν πας για τέτοιο ήχο (δηλ. λάμπα, SE, και πολύ λίγα βατ, καταπληκτική σαν ιδέα κατά τη γνώμη μου), τότε η πρόταση του toneless για κάποιον custom made είναι πολύ καλύτερη. Αρκεί να υπάρχει καλός μετασχ. εξόδου για SE. Επιλέγεις 6V6 ή EL84 (μέχρι 4 βατ περίπου, με κορυφές στα 6-7 (?)) τον βάζεις σε ένα ωραίο κουτάκι με ένα 10ράκι ηχείο και είσαι κομπλέ. ¶σε που μπορείς να έχεις 2 ή περισσότερες λάμπες στην προενίσχυση, για πραγματική 'λαμπάτη' παραμόρφωση...

 

Φυσικά το κόστος θα είναι μάλλον υψηλότερο... αλλά... ξέρεις τι λένε για το φτηνό κρέας... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα τα 5 βατ θα παιζουν στην μιση ενταση σε σχεση με τα 50 βατ (δεδομενου ιδιου ηχειου). Οποτε ακομα και 5βατ κατ εμε ισως να ειναι πολλα για σπιτι.

 

Με 300ευ παιρνεις ενα hotplate και κανεις την δουλεια σου με τον Κλασσικ που ηδη εχεις.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου