Προς το περιεχόμενο

παλιά paiste?


nosi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού στα χαρίζει όλα(πιατίνια και σετάκι) πάρτα με κλειστά μάτια. Παίξε τα πιατίνια και όσα δεν σου αρέσουν χαρισέ τα ή πούλα τα. Το σετάκι κράτα το... αμαρτία να το δώσεις. Σε μερικά χρόνια μπορεί να έχεις άλλα γούστα, συν ότι ένα τζαζ σετ δεν πάει ποτέ χαμένο και ειδικά ένα παλιό ludwig. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλησπερα

φιλε HARIS  απο τα 404 τι συγκεκριμενα μοντελα  εχεις παιξει

Με τα medium hi-hats και το 20άρι ride που αναφέω στο προηγούμενο post. Κάποια στιγμή πριν καιρό, είχα παίξει και με ένα 18άρι crash σε ένα live, αλλά δεν πολυθυμάμαι τον ήχο του.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους αν μπορω να πω και τη δικη μου γνωμη τα 602 με το μπλε λογοτυπο ειναι

πραγματικα εκπληκτικα αλλα και ευαισθητα (ειδικα τα crash ,thin ,paper thin κλπ) το δε hi-hat

πολλες φορες σχιζοταν το κατσαρο (bottom) Αλλα απο ηχο ακομα και σημερα δεν υπαρχει αντιστοιχης ποιοτητας σειρα οποιασδηποτε μαρκας.Απο βλακεια πουλησα μια ολοκληρη σειρα 602 Μπλε πριν 2 χρονια και ακομα κλαιω .Οσον αφορα τη βρωμα πρεπει να τη βγαλεις για να αποκτηση το πιατινι παλι καθαρα αυλακια ωστε η ταλαντωση του να επανελθει σε σωστα επιπεδα και κα αποδωσει κυριως τις υψηλες συχνοτητες(να ξεθαμπωσει δηλαδη).

Για καθαρισμα φτιαξε το παρακατω Μιγμα: 1 πιατο βαθυ (σουπας) με αλατι & αλευρι  (μισο μισο)

το ανακατευεις με ξυδι μεχρι να γινει σαν παστα (ρευστη).Εφαρμογη : απλωνεις πανω στο πιατινι την παστα την αφηνεις 5-10 λεπτα και μετα την τριβεις κατω απο τη βρυση με ενα σφουγγαρι που χρησιμοποιουμε στην κουζινα για τα πιατα.Τοτε θα δεις ενα ολοκαινουργιο πιατινι και θα ακουσεις τον ηχο του σ'ολο το φασμα του.Εννοειται οτι στεγνωνεις το πιατο με καποια φανελα (υφασμα ).Φιναλε: οσο πιο καλη ποιοτητα ειναι το πιατινι τοσο πιο λαμπερο θα γινει  και τοσο πιο καλο ηχο θα σου δωσει.ΑΝ  ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έχω άλλη απορία γιατί τα πούλησες? παρεπιπτώντος έβαλα το 602 και μετά πορώθηκα τόσοοοο μα τόσοοο άγρια που καθόμουν και το βάραγα σκέτο ανοιχτό, μισανοιχτό, κλειστό απλα βάραγα μόνο το hihat το αγαπάω και όταν λέμε ότι σπάει πόσο εύκολα δηλαδή? Γιατί είμαστε ψιλομεταλάδες ::) και δεν έχω ακόμα εμπιστοσίνη στα χέρια μου... δεν έχω σπάσει ποτε πιατίνι αλλά λέμε ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όταν λέμε ότι σπάει πόσο εύκολα δηλαδή?

 

πες μας τι ΑΚΡΙΒΩΣ γραφει πανω να σου πουμε,προφανως αν ειναι heavy (σαν το δικο μου) δεν σπαει με την καμμια.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως γραφω και στην παραθεση μου εκανα μεγαλο λαθος που τα πουλησα (μεταξυ μας ειχα φθασει να εχω 15-16 πιατινια  πραγμα περιττο κατα την γνωμη μου).Οπωσ λεει και ο Superfunk

ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΕΠΑΝΩ ΚΑΙ ΤΙ ΧΡΩΜΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΛΟΓΟΤΥΠΟ για να σου πουμε .Αν ομωσ εισαι

heavy metal ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ .Αν ειναι ευκολο κοιτα και τι αλλα paiste 602 EXEI O θειος και τα λεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

101: τελειως μαπα

 

302: εντελως μαπα

 

404: μετρια πιατινια

 

602: ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ πιατινια,αν δεν ειναι heavy θελουν προσοχη γιατι ειναι ευαισθητα.

 

2002 :βγαινουν ακομα, τα παλαια ειναι το ιδιο καλα.

 

Όλα είναι θέμα παιξίματος. Μάπα για σένα είναι. Για κάποιον άλλο μπορεί να μην είναι. Το παίξιμο ποικίλει αρκετά αναλόγως με τον drummer και την εμπειρία του. ο Σωστός drummer πρέπει να κάνει το κατσαρόλι ν' ακούγεται όμορφα.

Κατά γενική ομολογία μπορεί να είναι έτσι όπως τα λες.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

φιλε pericles θα ηθελα μιας και ειχες ολοκληρο σετ απο τα 602  να  μου πεις απο  τι συγκεκριμενα μοντέλα αποτελουταν το σετ

 

ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου