Προς το περιεχόμενο

Fender Diamondback μαγνήτες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Πρόσφατα αποχωρίστηκα την αγαπημένη μου Fender American Standard HSS (μοντέλο του '06) για τα ματια μιας Gibson. Μου έμεινε όμως ο παλιός stock bridge μαγνήτης τον οποίον είχα αντικαταστήσει σχεδόν με τον που την αγόρασα.

 

Μιλάω για τον Fender Diamondback humbucker, τον οποίο έβαζε η Fender σε όλα τα AmStand μοντέλα από το 2003 ως το 2007. Έχει κανείς εμπειρία από τον συγκεκριμένο μαγνήτη; Αξίζει να τον κρατήσω για μελλοντική χρήση, ή να σκεφτώ το ενδεχόμενο ανταλλαγής/πώλησης;

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω πως ο λόγος που ζητάω γνώμη για μαγνήτες που ουσιαστικά...έχω παίξει  ;D, είναι ότι αφενός ήμουν αρκετά μικρός όταν έκανα την αγορά (και σχετικά άπειρος), αφετέρου τους είχα αφήσει ελάχιστα πάνω στην κιθάρα.

 

Ενημερωτικά,ούτε στο e-bay δεν βρίσκεις εύκολα Diamondback, ενώ στα διάφορα φόρουμ οι απαντήσεις είναι λιγοστές και αντιφατικές μεταξύ τους.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον εχω ακουσει (περα απο βιντεο) αλλα αφου τον εχεις στα χερια σου γιατι δεν τον περνας πανω στην κιθαρα σου να δεις αν σ αρεσει τελικα ή οχι,και μετα να αποφασισεις αν θα τον κρατησεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δικιο george, δυστυχώς όμως με το κολλητήρι δεν τα πάω πολύ καλά, και διστάζω να αρχίσω τα πειράματα σε ακριβό όργανο.

Ίσως σε λίγους μήνες που θα έχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολυ καλα κανεις  ;)

 

Δεν ειναι για πειραματα αυτα.

Αν κανενας φιλος το εχει το θεμα με το κολλητηρι και ξερει τι κανει,θα μπορουσατε να το κανετε παρεα να τον κρατουσες πανω μερικες μερες τον μαγνητη να τον δοκιμαζες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον για εκεί πάει! Δύσκολα θα βγάλω συμπέρασμα αλλιώς, όπως συμβαίνει γενικότερα με τους μαγνήτες. Πόσο μάλλον για λιγότερο γνωστά μοντέλα.

Φαντάζομαι πως η μεταπωλητική του αξία δεν ξεπερνά τα 45-50 E, οπότε ίσως να σκεφτώ και το ενδεχόμενο ανταλλαγής, αν δεν βγάλω τελικά άκρη!  ;)

Thanx για τον χρόνο σου george.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον μαγνήτη τον είχα για πολλά χρόνια πάνω στην αμερικάνα στρατ μου και δεν μπορώ να πώ πως έιχα κάποιο παράπονο αλλά δεν με ενθουσίασε. Είναι ένας generic sounding μαγνήτης με σχετικά ισσοροπημένα μπάσα και πρίμα χωρίς ιδιαίτερο χαρακτήρα και με μεσαίο output. Τον άλλαξα με ένα Dimarzio Super Distotion που μου αρέσει πολύ περισσότερο ηχητικά καθώς είναι high output με μπολικα μεσαία και ακούγεται πολύ καλύτερα σε σολο και γκαζωμένα πράγματα.

Τον diamondback τον έχω κρατήσει και θα τον χρησιμοποιήσω στην partcaster που ακόμα παλέυω να τελειώσω. Για τέτοια project είναι μανούλα. Για να τον δοκιμάσεις στην λες πολ σου θα έλεγα όχι. Δεν αξίζει καν να προβεις σε τετοια αλλαγή. Εχε υπόψιν σου πως ο συγκεκριμένος μαγνήτης είναι f-spaced για να ταιριάζει σε κιθάρες με tremolo.

 

Αν σκέφτεσαι να τον δώσεις σκέψου οτι θα φύγει λογικά κοντα στο 30άρι με 40άρι ειδικά απο τη στιγμή που με 45-50 στις αγγελίες βρίσκεις επώνυμους μαγνήτες όπως Dimarzio και Seymour Duncan.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ Loki για την λεπτομερέστατη απάντηση. Κι εγώ κάτι τέτοιο (αχνο)θυμάμαι στις άκρες, αν και πιο πολύ εμπιστεύομαι τη δική σου κρίση από την τότε δική μου! Δεν το γνώριζα αυτό με το spacing θα το έχω κατά νου. Όντως μπορεί να μην αξίζει η ταλαιπωρία να τον δοκιμάσω στη Gibson, ίσως ξεθάψω την πρώτη μου φθηνή κιθάρα, να κάνω και τα "πειράματά" μου ήρεμος!  ;) ;D

 

Κατά πάσα πιθανότητα θα τον κρατήσω λοιπόν για μελλοντική χρήση ποτέ δεν ξέρεις. Αν είναι να πιάνει δηλαδή ένα 30άρι, πιο πολύ με συμφέρει τελικά.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου