Προς το περιεχόμενο

Τα συν και πλην των partcaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλά, δεν ντρέπεσαι? Κάτι τέτοια λές, και θα νομίζουν οι μικροί ότι οι κιθάρες παίζουν μόνες τους ;D ;D ;D

Έχεις ανάγκη εσύ από Customshop για να παίζεις όπως παίζεις...

 

Ναι φίλε marathon, δυστυχώς...

Την έχω ανάγκη γιατί μπορώ να την ακούσω.

 

Μα ο λόγος που εσυ λες οτι "παίζω όπως παίζω" δεν είναι και το ότι μπορώ με τα δάχτυλα μου να παράξω καλύτερο ήχο ή να έχω μεγαλύτερη εκφραστικότητα (στο τί ήχο βγάζουμε βασίζεται κατά πολύ κι αυτή..) απο έναν ας πούμε πιο αρχάριο μουσικό?

 

Αυτό δεν μεταφράζεται στο οτι μπορώ να ακούσω ένα όργανο καλύτερα απο έναν μουσικό που δεν μπορεί να παράξει ανάλογο ήχο με μένα?

Πως τον βγάζω αυτόν τον ήχο δηλαδή?

Δεν έχει να κάνει και με το πως αντιλαμβάνονται τ'αυτιά μου (ο εγκέφαλος μου στην ουσία) το όλο θέμα την ώρα που παίζω?

 

Όπως φυσικά υπάρχουν και πάμπολλοι μουσικοί που μπροστά στον δικό τους ήχο, ο ήχος που παράγω εγω θα φαντάζει απελπιστικά "λίγος"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προφανώς ;D

Τι, τόσο λίγο; Περίμενα καταιγιστική απάντηση  ;D Τι έγινε σήμερα, δεν είσαι σε μεγάλα κέφια.  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε marathon, δυστυχώς...

Την έχω ανάγκη γιατί μπορώ να την ακούσω.

 

Μα ο λόγος που εσυ λες οτι "παίζω όπως παίζω" δεν είναι και το ότι μπορώ με τα δάχτυλα μου να παράξω καλύτερο ήχο ή να έχω μεγαλύτερη εκφραστικότητα (στο τί ήχο βγάζουμε βασίζεται κατά πολύ κι αυτή..) απο έναν ας πούμε πιο αρχάριο μουσικό?

 

Αυτό δεν μεταφράζεται στο οτι μπορώ να ακούσω ένα όργανο καλύτερα απο έναν μουσικό που δεν μπορεί να παράξει ανάλογο ήχο με μένα?

Πως τον βγάζω αυτόν τον ήχο δηλαδή?

Δεν έχει να κάνει και με το πως αντιλαμβάνονται τ'αυτιά μου (ο εγκέφαλος μου στην ουσία) το όλο θέμα την ώρα που παίζω?

Συμφωνώ σε όλα αυτά που λές...αλλά μην υποτιμάς τον εαυτό σου. ;) Δεν κάνει η κιθάρα τον κιθαρίστα...το αντίστροφο γίνεται. ΕΣΥ δίνεις αξία στο όργανο...με όλο το σεβασμό μου.

 

Όπως φυσικά υπάρχουν και πάμπολλοι μουσικοί που μπροστά στον δικό τους ήχο, ο ήχος που παράγω εγω θα φαντάζει απελπιστικά "λίγος"...

...και με χειρότερη κιθάρα από τη δικιά σου ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αποτέλεσμα της προπαγάνδας και της διαφήμισης το ότι υποτιμάμε τόσο τη γνώση και την ανθρώπινη προσπάθεια για χάρη ενός άψυχου βιομηχανικού προϊόντος. Όμως αν τα βάλεις κάτω, θα δεις ότι ακόμα και με οικονομικούς όρους, οι 1.000 ή οι 2.000 ώρες που έδωσες για να μάθεις κιθάρα, ακόμα και με μισθό της τάξης των 5 ευρώ την ώρα ( αυτά τα... μεγαλεία ξεχάστε τα με το ΔΝΤ ) αντιστοιχούν σε αρκετές σούπερ κιθάρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε marathon, δυστυχώς...

Την έχω ανάγκη γιατί μπορώ να την ακούσω.

 

 

 

That sums it up, perfectly. Όποιος δεν ακούει διαφορά ανάμεσα σε μια CS strat και μια Μεξικάνα, όλα καλά. Δεν σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχει αυτή η διαφορά. Απλά αυτός δεν την ακούει. Και αφού δεν την ακούει την CS, τι να την κάνει;

 

Όπως δεν έχουν όλοι τα ίδια δάχτυλα, δεν έχουν και τα ίδια αυτά. Απλό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα αυτά που λές...αλλά μην υποτιμάς τον εαυτό σου. ;) Δεν κάνει η κιθάρα τον κιθαρίστα...το αντίστροφο γίνεται. ΕΣΥ δίνεις αξία στο όργανο...με όλο το σεβασμό μου.

...και με χειρότερη κιθάρα από τη δικιά σου ;)

 

You don't understand my point... :)

Ο κάθε μουσικός αισθάνεται σιγουριά και αποδίδει αυτά που μπορεί, όταν είναι ευχαριστημένος πρώτα με τον εαυτό του (soundwise μιλάμε πάντα...) και όχι με αυτό που ακούνε οι άλλοι απο κάτω, το οποίο μπορεί και να τους αρέσει τρελλά...

Αν ο "απο πάνω" όμως δεν αισθανθεί καλά με αυτό που ακούει.....no cigar!!

 

Το οτι θα βρεθεί ένας μουσικός να βγάλει καλύτερο ήχο απο εμένα χρησιμοποιώντας μια πάμφθηνη κιθάρα είναι σίγουρo...

 

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΣΧΕΔΟΝ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΤΕΤΟΙΟΣ ΜΟΥΣΙΚΟΣ, ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ (ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΗΧΟ), ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΔΩΘΕΙ Η ΕΥΚΑΙΡΕΙΑ ΝΑ ΤΕΣΤΑΡΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ- ΑΝ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ- ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΟΡΓΑΝΟ, ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΚΟΙΤΑΞΕΙ ΠΟΤΕ ΠΙΣΩ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλό.

Δεν είναι απλό και δεν είναι και το θέμα...για να επαναφέρω τον τίτλο του θέματος...λίγο αλλιώς...

Το λογότυπο έχει καλύτερο ήχο? Είναι καλύτερο να φτιάξω μία κιθάρα από την αρχή (αφού ακολουθώ μια συγκεκριμένη συνταγή και όχι τις αλχημείες (που και αυτές χρήσιμες είναι) του Studio54?

Eίναι καλύτερο να πάρω σβάρνα τα μαγαζά?

 

Αυτό-νομίζω- είναι το θέμα.

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΣΧΕΔΟΝ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΤΕΤΟΙΟΣ ΜΟΥΣΙΚΟΣ, ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ (ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΗΧΟ), ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΔΩΘΕΙ Η ΕΥΚΑΙΡΕΙΑ ΝΑ ΤΕΣΤΑΡΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ- ΑΝ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ- ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΟΡΓΑΝΟ, ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΚΟΙΤΑΞΕΙ ΠΟΤΕ ΠΙΣΩ...

Δεν συμφωνώ...ο Carlos (για παράδειγμα), τον ίδιο ήχο έβγαζε με την Yamaha, τον ίδιο και με την PRS....και πλάγια κοίταξε, και μπρός και εκεί που είναι το χρήμα ;)

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You don't understand my point... :)

Ο κάθε μουσικός αισθάνεται σιγουριά και αποδίδει αυτά που μπορεί, όταν είναι ευχαριστημένος πρώτα με τον εαυτό του (soundwise μιλάμε πάντα...) και όχι με αυτό που ακούνε οι άλλοι απο κάτω, το οποίο μπορεί και να τους αρέσει τρελλά...

Δεν μπορώ να πιστέψω, ότι ΕΣΥ, δεν ευχαριστιέσαι να παίζεις με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κιθάρα ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Carlos (για παράδειγμα), τον ίδιο ήχο έβγαζε με την Yamaha, τον ίδιο και με την PRS

Μπορεί ίδιος να ακούγεται σε εμάς, εκείνος θα ακούει διαφορές όταν παίζει-ηχογραφεί,

άσχετα με το τελικό αποτέλεσμα που ακούμε στο δίσκο όπου παίζουν και άλλοι παράγοντες.

Νομίζω οτι αυτό εννοεί ο longshadow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου